Firmy „zabíja“ aj okolie. Najhoršie sú na tom malé spoločnosti z jedného kraja

  • Rizikové prostredie najviac ohrozuje firmy z Bratislavského kraja
  • Čím je firma menšia, tým väčšie množstvo ohrozujúcich faktorov na ňu vplýva z okolitého prostredia
biznis model peniaze
Ilustračná snímka, Unsplash/ Slidebean a Ibrahim Boran
  • Rizikové prostredie najviac ohrozuje firmy z Bratislavského kraja
  • Čím je firma menšia, tým väčšie množstvo ohrozujúcich faktorov na ňu vplýva z okolitého prostredia

Čím je firma menšia, tým väčšie množstvo ohrozujúcich faktorov na ňu vplýva z okolitého prostredia. Vyplýva to z analýzy nadnárodnej poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet, podľa ktorej najväčšia časť firiem ohrozených vonkajším prostredím pochádza z hlavného mesta a jeho okolia. Pandémia paradoxne počet takýchto ohrozených firiem zmenšila.

Dovedna je na Slovensku ohrozených svojim okolím, s ktorým sú ekonomicky späté, až 20 019 spoločností. Aktuálne sa to týka 19 516 spoločností s ručením obmedzeným a 503 akciových spoločností.

Na každý subjekt vplýva jeho okolie. Či už ide o vlastníkov, materskú či dcérske spoločnosti, štatutárne orgány, dodávateľov, odberateľov. Všetci pre firmu vytvárajú potenciálne rizikové prostredie,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Logo

Takmer polovica, a to až 9 415 z celkového počtu takto ohrozených spoločností, pochádza z Bratislavského kraja. Nasleduje Nitriansky kraj s 1 867 ohrozenými firmami a Košický kraj, kde je ohrozených 1 856 spoločností. Negatívnym indikátorom z okolia môžu byť napríklad insolvencia, nespoľahlivé platenie dane, exekúcia či dlhy. Najmenej rizikové okolie majú firmy zo Žiliny a okolia.

Analýza ďalej ukázala, že čím vyšší obrat spoločnosť má, tým menej negatívnych indikátorov na ňu vplýva. Až 7 145 firiem s vykázaným obratom do 999 000 eur je negatívne ovplyvnené svojím okolím, rovnako tak firmy, ktoré majú maximálne dvoch zamestnancov (tých je 2 806).

No len na tri spoločnosti, ktorých obrat presiahol 50 miliónov eur, vplýva niektorý z negatívnych indikátorov,“ dodala Štěpánová. Najčastejšie sa pritom tento problém týka tých subjektov, ktoré podnikajú v oblastiach ostatné poradenstvo v oblasti podnikania a riadenia (1 453 firiem), ostatných podporných činností pre podnikanie (1 432 spoločností) a výstavby bytových a nebytových budov (1 082). 

Paradoxom je, že podľa dát spoločnosti Dun & Bradstreet je okolím ohrozených firiem v súčasnosti menej, ako tomu bolo pred pandémiou nového koronavírusu. V roku 2018, keď spoločnosť naposledy túto oblasť analyzovala, bolo na Slovensku takýchto firiem celkovo 22 297, čo je o 2 278 subjektov viac ako v súčasnosti, o tri roky neskôr.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie