Flexibilitu v kanceláriách majú v hľadáčiku veľké firmy, freelanceri aj startupy

myhive Vajnorska - startitup - thumbnail

Dlhoročné prenájmy kancelárskych priestorov postupne strácajú na atraktivite, rovnako ako zaužívaný open space. Moderní nájomcovia chcú od kancelárskych priestorov viac, pokiaľ ide o prispôsobivosť a poskytované služby. Novodobé pracovné priestory sa v maximálnej miere orientujú na požiadavky nájomcov, ktoré určujú aktuálny trend flexibility.

Situáciu v tejto oblasti hodnotí Adrián Bódis, Country manager IMMOFINANZ pre Slovenskú republiku. Koncern IMMOFINANZ pôsobí v kancelárskom sektore od roku 1990 a vďaka svojej kancelárskej značke myhive prispieva k vývoju inovatívnych kancelárskych konceptov.

Čomu pripisujete zvýšený dopyt po flexibilných pracovných priestoroch?

S meniacim sa trhom vplyvom koronakrízy sa menia aj nároky nájomcov. Co-working rozhodne nie je novým trendom, ale má mnoho výhod a v dôsledku toho sa mnohé spoločnosti rozhodujú pre prechod z „bežných“ kancelárskych priestorov do flexibilných. Typických 8 m2 na zamestnanca pred pandémiou už nestačí, pretože ľudia potrebujú viac priestoru na premýšľanie o svojich aktivitách ako aj spoluprácu (pracovné stoly, zasadacie miestnosti, fokusové miestnosti, lounge atď.). Dôležitú úlohu zohráva aj moderné vybavenie umožňujúce hybridné stretnutia a kombináciu práce v kancelárii aj doma. Ľudia jednoducho očakávajú, že sa v práci budú cítiť rovnako pohodlne a bezpečne ako doma alebo v špičkovom hoteli. A čo je veľmi dôležité, flexibilné kancelárske produkty umožňujú nájomcom platiť len za kancelárske priestory, ktoré skutočne využívajú.

Čiže si kanceláriu alebo stôl môže prenajať ktokoľvek a na akúkoľvek dobu?

Firmám ako aj jednotlivcom prinášame prepracovaný koncept s výberom z viacerých možností, zohľadňujúci ich pracovné potreby, priestor a dobu prenájmu. Nové flexibilné produkty myhive prime flexible offices, ktoré sú už dostupné aj na Slovensku, prinášajú individuálne riešenie, aby sme vyhoveli potrebám malých kancelárií pre jednu osobu až po veľké korporácie. Ponúkame maximum služieb s veľkou flexibilitou v súvislosti s prenajatou plochou a podmienok prenájmu. Práca v kancelárii so zdieľaným priestorom nie je len o prenájme, ale aj o inšpiratívnej atmosfére. Tá musí podporovať tvorivú komunitu a zároveň kombinovať tiché zákutia na nerušenú prácu s príjemnými miestami na stretnutia. Vďaka tomu vytvárame ideálne podmienky pre freelancerov, podnikateľov a startupy až po nadnárodné korporácie.

Akú úlohu zohráva infraštruktúra a moderné technológie?

Veľmi dôležitú, keďže mladí ľudia, mileniáli či generácia Z sa v technológiách nielen dobre orientujú, ale nimi žijú a dýchajú. Technológie prenikajú do každého aspektu nášho života, vrátane pracoviska a pomáhajú firmám v rýchlej adaptabilite či pri zvyšovaní produktivity. Koncept myhive myslí na všetko, a k tomu ponúka omnoho viac – hotelom inšpirované služby a dizajn, všestrannú infraštruktúru, žijúcu komunitu a nadštandardné služby pre nájomcov – napríklad služba concierge dokáže zorganizovať všetko, od objednania kvetov, cez masáže, opravu obuvi alebo čistenie odevov. Živá komunita, ktorá je taktiež súčasťou kancelárskeho konceptu, je riadená komunitným manažérom a umožňuje efektívne prepájať pracovný ako aj osobný život nájomcov alebo ich zamestnancov, komunikujúcich prostredníctvom aplikácie. Veľkým benefitom myhive Vajnorská (predtým Polus towers) je prepojené nákupné centrum VIVO! Bratislava s obchodmi, službami a dostatkom parkovacích miest aj pre návštevy.

Je udržateľnosť jedným z rozhodujúcich kritérií pri prenájme kancelárií?

Udržateľnosť je veľkou témou, a to tak na osobnej, ako aj na profesionálnej či firemnej úrovni. Čoraz viac si jednotlivci ako aj firmy uvedomujú vplyv človeka na životné prostredie, a preto je osvojovanie si udržateľnejšieho spôsobu života a práce stále veľkým trendom súčasnosti. Každý nájomca má svoje špecifiká, ale vo všeobecnosti si všímame zvýšený záujem o udržateľné riešenia. Nájomcovia chcú, aby priestor, v ktorom budú riadiť svoj biznis, korešpondoval s ich víziou, cieľmi či podnikateľským konceptom. Preto je aj naša dlhodobá stratégia zameraná na dosiahnutie klimatickej neutrality nášho portfólia. Certifikáty trvalej udržateľnosti ako indikátor environmentálneho dopadu budovy má už zhruba 32 % nášho portfólia, ďalšie sa pripravujú. Potvrdením, že to robíme správne, je certifikát BREEAM pre budovy myhive Vajnorská, znižovanie spotreby energií ako aj množstvo udržateľných aktivít zverejnených v koncepte Smarthead, ktorého členom sme sa stali len nedávno.

Môžu sa aj nájomcovia zapájať do aktivít zlepšujúcich životné prostredie?

Členovia komunity nájomcov myhive Vajnorská sú pravidelnou súčasťou aktivít tohto druhu. Pomáhajú napríklad v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto a rôznym neziskovým organizáciám. Zapájame ich do pravidelných činností, akými sú výsadba zelene, aby absorbovala CO2 a poskytla potravu pre včely, ktoré našli nový domov v úľoch na streche parkoviska nákupného centra VIVO! Bratislava prepojeného s budovami myhive Vajnorská, pričom odmenou im je napríklad aj úroda medu. Komunitná knižnica nepotrebných vecí v spoločných priestoroch poukazuje na zbytočné utrácanie a prispieva k zelenému mysleniu nájomcov. Myslíme aj na ekologické formy dopravy – podporujeme bicyklovanie aj e-mobilitu formou vyhradených priestorov, samoobslužných servisných stojanov, stojanov na kolobežky, nechýbajú ani nabíjačky na elektromobily. myhive je jednoducho skvelé miesto pre moderných ľudí, ktorým záleží nielen na priestore, v ktorom pracujú, ale aj na životnom prostredí, v ktorom žijú.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie