Ford oznámil príchod nového SUV, inšpirovali sa legendou z roku 1966. Zvládne aj extrémne terény

  • Už budúcu jar sa dočkáš nového modelu stredne veľkého SUV Bronco značky Ford
  • Podľa dostupných údajov by malo ísť o vozidlo, ktoré prežije aj ten najdrsnejší terén
ford
ford.com
  • Už budúcu jar sa dočkáš nového modelu stredne veľkého SUV Bronco značky Ford
  • Podľa dostupných údajov by malo ísť o vozidlo, ktoré prežije aj ten najdrsnejší terén

Tri roky po tom, čo Ford oznámil príchod stredne veľkého SUV Bronco, sa automobilová spoločnosť konečne pustila do práce. Auto, ktoré predstavili v pondelok večer, bolo vyvinuté ako priamy konkurent pre Jeep Wrangler so stylingom inšpirovaným originálnym Broncom z roku 1966.

Menší crossover Bronco Sport sa k nemu pripojí v showroomoch ako súčasť novej značky Ford.

Základná výbava za necelých 30 000 dolárov

Model Bronco 2021 vystúpi spolu s pickupom Ford Ranger v Michigane. Oba budú oplývať 2,3-litrovým štvorvalcovým motorom. Nové SUV prekvapí 310 konskými silami a krútiacim momentom viac ako 520 Nm. 

Oba motory sú ponúkané s 10-stupňovou automatickou prevodovkou, ale štvorvalec sa dá prispôsobiť aj na 7-stupňový manuál s extrémne nízkym „pásovým“ prevodom pre tých, ktorí chcú auto využívať v teréne.

K dispozícii budú dvojdverové a štvordverové modely v šiestich úrovniach výbavy. Cena základnej výbavy sa začína na sume 29 995 amerických dolárov.

ford
zdroj: ford.com/bronco

Extrémne ťažký terén je pre auto hračka 

Na rozdiel od modelu Wrangler má Bronco nezávislý predný náhon. „Vďaka tomu je lepšie vybavené pre vysokorýchlostný rozbeh na púšti,“ uvádza spoločnosť Ford na webovej stránke. V zostave sú ponúkané dva systémy 4×4 s dvojrýchlostnými prenosovými puzdrami, pričom verzia pre upgrade pridáva nastavenie 4×4 na plný úväzok.

K dispozícii je niekoľko konfigurácií odpruženia, vrátane balíka „Sasquatch“, ktorý poskytuje najvyšší možný výkon auta v teréne. 35-palcové pneumatiky a stabilizačná lišta, ktorá sa dá odpojiť, keď je Bronco už pod uhlom a automaticky sa znovu pripojí, akonáhle začneš zrýchľovať, robí z Bronca skvelú alternatívu na ťažké terény.

Technika v teréne zahŕňa výber 7 takzvaných režimov jazdy G.O.A.T., ktoré kalibrujú hnaciu sústavu pre rôzne povrchy. K dispozícii je tiež nízkorýchlostný tempomat pre jazdu do extrémnych kopcov. Nový Ford tiež ponúka systém 4×4, ktorý využíva zadné brzdy a jedinečný systém riadenia jedným pedálom, ktorý zabrzdí auto, akonáhle pustíš pedál plynu.

ford
zdroj: ford.com/bronco

Model Bronco sa prispôsobí potrebám vodiča, tvrdí spoločnosť 

Spoločnosť Ford v priebehu 25 rokov navrhla prvý model Bronco tak, aby bol konfigurovateľný a prispôsobiteľný. Časti, ako nárazníky a svetlice blatníka, boli skonštruované tak, aby boli ľahko odnímateľné. Bezrámové dvere sú zase stavané tak, aby boli dostatočne kompaktné a dali sa zabaliť do kufra v úložných taškách.

Dva obruče na vrchnej časti blatníkov slúžia ako rohové mieridlá a upevňovacie body pre strešný náklad. Výklopné dvere batožinového priestoru sú doplnené výsuvným podnosom, ktorý možno použiť ako stôl alebo sedadlo.

Bronco nemá priečku spájajúcu strešné koľajnice za sedadlom vodiča, má však vodotesný rozvádzač, dostupné vodeodolné čalúnenie a gumovú podlahu so zátkami. Špičkové modely majú 12-palcový centrálny displej, zatiaľ čo horná časť palubnej dosky obsahuje napájacie porty a upevňovacie body pre stojan, ktorý je možné použiť na pripevnenie mobilných elektronických zariadení či kamier.

ford
zdroj: ford.com

Prvé dodávky modelu by mali byť na jar budúceho roku 

K dispozícii je 360-stupňový kamerový systém s pohľadom z vtáčej perspektívy a spredu. Vodič bude mať tiež prehľad o mŕtvom uhle za pomoci ovládačov Ford Co-Pilot360, ktorý rovnako zabezpečí bezpečnostné brzdenie. Všetky modely Broncos majú možnosť bezdrôtovej aktualizácie softvéru.

Spoločnosť Ford momentálne prijíma rezervácie pre Bronco s vkladom 100 dolárov. Podľa motoristického portálu Car and Drive sú prvé dodávky tohto modelu naplánované na budúcoročnú jar.

Zdroje: Ford, Fox News, Car and Drive

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech