Fotka zo Slovenska obletela svet a NASA ju ohodnotila ako foto dňa. Podobné vesmírne divadlo zažiješ už z utorka na stredu

  • NASA označila za fotku dňa forku pochádzajúcu z východného Slovenska od českého fotografa Petra Horáleka
  • Fotografia zachytáva roj perzeíd, podobný bude možné sledovať už tento týždeň
NASA
NASA/Petr Horálek
  • NASA označila za fotku dňa forku pochádzajúcu z východného Slovenska od českého fotografa Petra Horáleka
  • Fotografia zachytáva roj perzeíd, podobný bude možné sledovať už tento týždeň

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vybral za „fotografiu dňa“ snímku zachytávajúcu meteorický roj na území Slovenska. Autorom fotografie s názvom Perzeidy z Perzea je český fotograf Petr Horálek. Snímka pochádza z lúky Kolonického sedla na východe Slovenska.

„Snímka z dôvodu náročnosti vznikala vyše 450 hodín čistého času a kvôli bežnej práci som na nej robil postupne po večeroch takmer dva roky. Ide o veľmi náročnú, sofistikovanú prácu, v ktorej veľkú úlohu hrala aj matematika spracovania digitálnych dát a kalibračné práce,“ priblížil Horálek pre TASR a zároveň dodal, že dokončenie práce na fotografii mu umožnila pandémia vírusu COVID-19.

Autor ju vytvoril cez noc 6. až 10. augusta 2018, na zachytenie meteorologického roja potreboval splniť hlavne dve podmienky. Po prvé, úplne tmavú oblohu a aspoň týždeň jasného počasia, po druhé dostatok času na spracovanie fotografie.

„Meteory v mozaike nie sú zachytené behom jednej noci, ale behom celého turnusu „perzeidovej žatvy“ a tradičného pozorovacieho tábora na kolonickej hvezdárni, konkrétne od 6. do 14. augusta 2018. Sú fotografované dvomi kamerami s 12 mm ohniskom tak, aby bola naozaj pokrytá celá obloha a aby som tak neprišiel o jediný meteor. Okrem jednej noci (11./12. augusta) bolo stále jasno, takže celkový počet meteorov je naozaj vysoký – celkom 407 perzeíd s jasnosťou od cca +4,5 do -13 magnitúdy,“ napísal Horálek v článku o vyhotovení fotografie pre Českú astronomickú spoločnosť.

zdroj: NASA/Petr Horálek

Horáleka si všimla NASA už v minulosti, v polovici júla publikovala snímku Dlhé chvosty kométy Neowise, ktorá zachytáva oblohu nad Suchým vrchom.

Fotografiu dňa vyberá NASA od roku 1995 a denne ju navštívia milióny návštevníkov. Za voľbu fotografie sú zodpovední astronómovia Jerry Bonnell a Robert Nemiroff. 

Meteorologický roj sa každoročné opakuje

Veľa ľudí si myslí, že perzeidy sú hviezdy, ale  v skutočnosti sú to kamenné telieska, ktoré sú súčasťou Slnečnej sústavy. Akonáhle preletia okolo Zeme, zažiaria, čo sa pozemšťanom javí ako pozoruhodné divadlo na nebi.

Už o pár dní prichádza unikátny meteorický roj. V týchto lokalitách ho uvidíš najlepšie

Roj perzeíd sa opakuje každý rok, tentokrát pripadá na noc z 11. na 12. augusta. Za hodinu sa dá spozorovať 40 – 50 padajúcich perzeidov. Najlepšie lokality na pozorovanie sú tmavé oblasti s nízkym svetelným znečistením. Za  jedno z najlepších miest na pozorovanie sa považuje práve miesto, odkiaľ český fotograf vyhotovil snímku, teda Kolonické sedlo. Medzi ďalšie atraktívne lokality patrí Park tmavej oblohy v Poloninách alebo Horné Kysuce a Veľká Fatra.

NASA odporúča pozorovanie voľným okom, pretože teleskop alebo ďalekohľad zobrazuje len malú časť oblohy. Najlepšie sa dajú vidieť po 30 minútach v úplnej tme, keď sa ľudské oko prispôsobí tme.

Zdroje: ČTK, Teraz.sk, Česká astronomická spoločnosť, NASA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá