Veľká novinka: Vodičom na Slovensku už nebude dávať pokuty len polícia. Dôvodom je nedostatok policajtov
Matovič oznámil, že od pondelka nás čaká veľké uvoľňovanie opatrení. Menia sa tieto veci
Martina má 26 rokov a vedie predajňu: Lidl je úplne inde než zvyšok zamestnávateľov na Slovensku (ROZHOVOR)
Foto: Hrozivá explózia v Bejrúte zničila všetko v dosahu niekoľkých stoviek metrov
- Počet mŕtvych stúpol na 135
- Zranených je viac ako 4000
- Počet ľudí bez domova je vyše štvrť milióna
- Počet mŕtvych stúpol na 135
- Zranených je viac ako 4000
- Počet ľudí bez domova je vyše štvrť milióna
V utorok 4. augusta otriasol hlavným mestom Libanonu strašidelný výbuch. Jeho príčina je už známa. Došlo k zanedbaniu 2750 ton pravdepodobne dusičnanu amónneho uloženého v jednom z prístavných skladov, čo spôsobilo rozsiahle materiálne škody najmä v oblasti prístavu a jeho okolí.
Počet obetí stále stúpa, keďže záchranári ešte neprehľadali trosky všetkých zrútených a poškodených budov. Momentálne stúpol počet na 135 mŕtvych, desiatky ľudí sú stále nezvestné. Zranených je viac ako 4000. Informovala o tom v stredu agentúra TASR.
Bez bývania sa v meste ocitlo vyše štvrť milióna ľudí. Mesto po explózii bolo vyhlásené za oblasť katastrofy. K dvom výbuchom došlo v mestskom prístave, ich sila bola taká veľká, že tlaková vlna povybíjala okná do vzdialenosti desiatich kilometrov od epicentra a poškodila množstvo budov.
Výbuch, ktorý v utorok nastal v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút, bolo cítiť až na Cypre, vzdialenom 234 kilometrov. Informoval o tom denník The Guardian. „Každý na Cypre to cítil. Dvere v mojom dome sa triasli. Mysleli sme si, že sa to stalo u nás,“ uviedol obyvateľ cyperského mesta Larnaka, ktoré leží na južnom pobreží ostrova.
Podľa libanonského ministra vnútra Muhammada Fahmího explóziu zrejme spôsobili „obrovské množstvá dusičnanu amónneho“, ktoré boli skladované v prístave, uviedli miestne médiá. Na miesto incidentu prišiel guvernér Bejrútu Marwán Abbúd, ktorý sa rozprával s novinármi.
Uviedol, že prebieha pátranie po hasičoch, ktorí hasili požiar pred výbuchom. „Prišli sem, aby bojovali s plameňmi, a potom zmizli. Pripomína mi to udalosti, ktoré sa stali v Hirošime a Nagasaki. Ešte som dosiaľ nevidel skazu takýchto rozmerov. Je to národná katastrofa,“ vyhlásil.
Vyše štvrť milióna bez domova
Pravdepodobne to bola ľudská chyba. V dôsledku zanedbania vysoko výbušného priemyselného hnojiva na nábreží vláda nariadila domáce väzenie niekoľkým predstaviteľom prístavu. Do krajiny začala letecky prichádzať pomoc a libanonskí lídri sa snažia poradiť si s rozsiahlymi škodami po mohutnej explózii, ale aj so šokom obyvateľov.
Mnohé štáty sveta a organizácie vyjadrili sústrasť pozostalým po obetiach a prisľúbili Libanonu zdravotnú i humanitárnu pomoc. Pomoc už do Libanonu vyslali Francúzsko, Katar, Irak, Kuvajt či Česko.
V okolí prístavu bolo veľa mrakodrapov, ktoré slúžili ako biznisové centrá, ale aj bežné byty. Škody sú napáchané v rádiu niekoľkých kilometrov.
Pri pobreží sa nachádzali aj budovy, ktoré navrhli známe architektonické štúdiá. Portál Architecture Now informoval aj o zničení Beirut Terraces, ktoré sú dielom z ateliéra Herzog & de Meuron.
Zdroj: TASR