FOTO Kaštieľ v Rusovciach ukrýva dychberúci interiér. Verejnosť sa sem nedostane

  • kaštieľ v Rusovciach mal prejsť rekonštrukciou už niekoľkokrát
  • Ivan Gašparovič chcel v kaštieli ubytovávať svetové návštevy
kaštieľ v rusovciach
TASR/Michal Svítok
  • kaštieľ v Rusovciach mal prejsť rekonštrukciou už niekoľkokrát
  • Ivan Gašparovič chcel v kaštieli ubytovávať svetové návštevy

Neogotický kaštieľ v Rusovciach patrí medzi mnohé schátrané pamiatky, ktoré by si zaslúžili viac lásky a peňazí, než sa im dostáva dnes. Jeho exteriér nevyzerá vôbec vábivo, stavba chátra a roky sa jej nikto ani len nedotkol.

Stavba má za sebou bohatú históriu a plány s ňou boli veľkolepé, no, žiaľ, nepodarilo sa ich zrealizovať. V dôsledku toho je budova opustená a neprístupná.

Takto vyzerá interiér unikátnej budovy dnes. Poď sa s nami pozrieť do interiéru, ktorý nie je verejnosti prístupný.

zdroj: Patrik Kopčan photography

O jej obnove sa hovorilo už niekoľkokrát. Ako píše YIMBA, tento rok v júli pamiatka čakala iba na podpis zmluvy o dielo so zhotoviteľom rekonštrukcie. Pár dní dozadu však nastali komplikácie. 

Úrad vlády (ÚV) SR bude musieť opätovne preskúmať víťaznú ponuku v tendri na rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky (NKP), kaštieľa v bratislavských Rusovciach. Rozhodol o tom Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Na svojom webe informuje, že dôvodom je mimoriadne nízka ponuka, ktorú obstarávateľ podľa ÚVO dostatočne nepreveril, píše TASR.

ÚVO prijal sťažnosť iného uchádzača ohľadom nedostatočnej transparentnosti pri verejnom obstarávaní. Vyhodnotil nízku cenu víťaznej ponuky ako problematickú. Úrad vlády SR tiež zhodnotil víťaznú ponuku ako mimoriadne nízku v porovnaní s inými ponukami. Uchádzač nedostatočne vysvetlil dôvody takej nízkej ponuky. ÚVO na základe toho nariadil zrušenie rozhodnutia a opätovné posúdenie ponuky víťaza. Verejné obstarávanie rekonštrukcie kaštieľa bolo spomalené námietkami. 

Budova, ktorá dýcha históriou

Pamiatka leží v bratislavskej mestskej časti Rusovce v okrese Bratislava V. Ako uvádza portál Bratislava – Rusovce, kaštieľ stojí v severnej časti areálu anglického parku, ktorý sa tiahne medzi Balkánskou cestou a dunajským ramenom.

Kaštieľ prešiel viacerými podobami a tá dnešná sa spája s výstavbou kaštieľa grófom Emanuelom Zichym Ferrari, ktorá sa datuje do polovice 19. storočia. Práve tomuto rodu slúžil kaštieľ od roku 1646 ako rodové sídlo. História samotnej stavby je však omnoho dlhšia a zaujímavejšia.

zdroj: Patrik Kopčan photography

Ako uvádzajú historické pramene, v Rusovciach stál hrad už v 13. storočí. Od tohto obdobia až do začiatku 16. storočia sa hrad spájal s viacerými menami, no najväčší rozmach rusovského panstva prišiel až s príchodom rodu Zichyovcov.

Podľa Sorger sa hrad začal meniť na neskororenesančný kaštieľ v roku 1656. Viacerí odborníci sa domnievajú, že kaštieľ nadviazal na už existujúcu stavbu, ktorá bola situovaná približne uprostred súčasného severného krídla.

zdroj: Patrik Kopčan photography

Najdôležitejšou rekonštrukciou prešla budova v rokoch 1840 – 1850. Tá sa odrážala od vzoru anglických panstiev v tudorovskom štýle a jej cieľom bolo preukázať pozornosť manželke Emanuela Zichyho Ferrari, ktorá pochádzala práve z Anglicka.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Bratislava-Rusovce, Sorger, Bratislava region, SME, TASR, SME, YIMBA, Bratislava-Rusovce, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá