FOTO: Mladý Slovák chcel s kamarátom upozorniť na svetelné znečistenie. Dnes ich prácu ocenila NASA

  • Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír NASA publikoval snímok s názvom „Perzeus a stratené meteory“
  • Jeho autormi sú slovenský astrofotograf a popularizátor astronómie Tomáš Slovinský a český astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave
Tomáš Slovinský
  • Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír NASA publikoval snímok s názvom „Perzeus a stratené meteory“
  • Jeho autormi sú slovenský astrofotograf a popularizátor astronómie Tomáš Slovinský a český astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave

Nezvyklá kompozitná fotografia, ktorá autorom zabrala stovky hodín práce upozorňuje na maximum každoročného meteorického roja Perzeidy a problém svetelného znečistenia, kvôli ktorému sú podobné úkazy čoraz ťažšie pozorovateľné. 

Tomáš nám objasnil, že napriek mimoriadne prísnym reštrikciám kvôli pandémii COVID-19 sú stále udalosti, ktoré priamo nepodliehajú dianiu na Zemi. Nočná obloha tak bola široko dostupná i počas týchto ťažkých časov. Momentálne na nej pozorujeme letnú časť Mliečnej cesty, dve jasné planéty Jupiter a Saturn a prvé meteory z roja Perzeidy.

Práve spomínaný meteorický roj je v nasledujúcich dňoch tým najväčším astronomickým lákadlom. A to nielen pre astronómov a fotografov, ale aj pre vášnivých pozorovateľov, či romantikov. Meteorický roj vrcholí najmä v noci zo štvrtka, 12. augusta na piatok, 13. augusta. Oplatí sa však sledovať i počas predchádzajúcich a nasledujúcich nocí.

Na túto každoročnú nebeskú udalosť upozorňuje aj NASA – snímkom od Tomáša Slovinského a Petra Horálka. Autori však poukazujú na ďalší dôležitý fakt. Kvôli rastúcej miere (dnes už preukázateľne škodlivého) svetelného znečistenia je z blízkosti miest čoraz ťažšie pozorovateľná nie len nočná obloha, ale i meteorické roje a mnoho ďalších úkazov s ňou spojených. Fotografia doslova hovorí o „stratených meteoroch”, ktoré sa „utápajú” v silnom a pre všetky živočíchy vrátane ľudí i škodlivom svetelnom smogu. 

zdroj: Tomáš Slovinský/Petr Horálek

Kompozitná snímka vznikla počas minuloročného maxima meteorického roja Perzeidy na dvoch miestach s odlišnou mierou svetelného znečistenia. Tomáš Slovinský zaznamenával meteory z obce Runina v Parku Tmavej Oblohy Poloniny, kde je jedno z najtmavších miest v strednej Európe. Na tzv. Bortleho stupnici svetelného znečistenia (od 1 po 9, pričom 9 je na tom najhoršie) sa toto miesto nachádza na stupni 2.

Okrem meteorov a našej domovskej Galaxie je na fotografií možné nájsť trojicu jasných planét, ktorá pri minuloročnom maxime Perzeidov zdobila nočnú oblohu. Na fotografii od Petra Horálka (vpravo) svieti jasný Jupiter a Saturn. Na snímku vľavo od Tomáša Slovisnkého zas červený Mars. 

zdroj: Tomáš Slovinský/Petr Horálek

Petr Horálek fotografoval meteory nad Sečskou priehradou, kde je kvalita oblohy Bortle 4. Rozdiel medzi týmito dvoma miestami je pritom až 1 000 hviezd, o ktoré je sečská obloha ochudobnená oproti tej v najtmavšom mieste Slovenska –  v Poloninách.  A nie len to. Tomáš Slovinský mohol takto odpozorovať až o tretinu viac meteorov, ktoré na presvetlenej sečskej oblohe zanikli. Svetelné znečistenie teda veľmi výrazne okráda pozorovateľov bližšie k mestám o krásu tmavej hviezdnej oblohy a bohatý meteorický roj Perseidy. 

zdroj: Tomáš Slovinský

Obaja pri fotografovaní použili rovnakú techniku, približne rovnaký celkový čas snímania a obrazy spracovávali identickými (dopredu dohodnutými) technikami. Snahou bolo taktiež v dôkladne zvolený čas zachytiť identickú nebeskú kompozíciu s letnou Mliečnou dráhou To preto, aby bolo možné oba pohľady ľahko spojiť a na problematiku svetelného znečistenia čo najlepšie poukázať.

zdroj: Tomáš Slovinský

Astronomický snímok dňa NASA (Astronomy Picture Of the Day, skrátene APOD) je prestížne ocenenie najzaujímavejšej astronomickej fotografie dňa, ktorú pre každý deň dôkladne vyberajú a následne dopĺňajú o popis editori prof. Jerry Bonnell z Michiganskej Technologickej Univerzity a prof. Robert Nemiroff z Univerzity v Marylande, spolupracovníci NASA. Mottom APODu je „Objavujte vesmír“ a od roku 1995, kedy bol výber spustený, sa stal jedným z najuznávanejších svojho typu po celom svete.

Zdroj: NASA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá