FOTO: NASA chce loviť mimozemšťanov na cudzích planétach. Toto je stroj, ktorý ich má chytiť

  • Prototyp sa začal testovať v roku 2012
  • Má sa ním nakoniec preskúmať vnútro vodných svetov v slnečnej sústave, ako sú Európa alebo Enceladus
NASA/ BRUIE ROBOT
NASA/ BRUIE ROBOT
  • Prototyp sa začal testovať v roku 2012
  • Má sa ním nakoniec preskúmať vnútro vodných svetov v slnečnej sústave, ako sú Európa alebo Enceladus

Americký národný úrad pre letectvo a vesmír NASA predstavil nového autonómneho robota s názvom BRUIE, ktorého plánuje vyslať na lov mimozemského života.

Robot je autonómny prototyp podvodného vozidla od laboratória Jet Propulsion Laboratory NASA. Prototyp sa začal pod vodou testovať v roku 2012 a má sa ním nakoniec preskúmať vnútro vodných svetov v slnečnej sústave, ako sú Európa (mesiac Jupitera) alebo Enceladus, píše NASA.

Umožní nájsť život pod povrchom oceánov

Robot vyzerá ako nejaké futuristické auto na diaľkové ovládanie. Pozostáva z nápravy v tvare valca a dvoch obrovských kolies, ktoré ho uzatvárajú, napísal o tom magazín Futurism.  

Robot sa posúva tak, že sa jeho kolesá „prilipnú“ na ľad a tak sa kĺžu po povrchu. NASA dúfa, že práve táto revolučná technológia umožní hľadať stopy života pod povrchom oceánov na vzdialených exoplanétach a mesiacoch.

Na BRUIE spolupracovala s NASA aj The University of Western Australia (UWA), ktorá mašinu testovala skúšobnými prevádzkami v Arktíde a Antarktíde. Tam sú podľa inžinierov najlepšie podmienky na našej planéte, s ktorými sa kozmonauti stretávajú na iných planétach.

Mimozemšťania existujú, tvrdí profesor z Harvardskej univerzity. Ich pokrokovú technológiu sme zažili nedávno

BRUIE, je vznášajúci sa rover s dvoma nezávislými kolesami, je navrhnutý tak, aby jazdil po spodnej časti ľadovej kôry a pomocou palubných prístrojov detekuje zlúčeniny, ktoré sú zaujímavé pre vesmírnych vedcov,“ uviedol v tlačovej správe inžinier UWA Dan Arthur. „V budúcnosti budeme odkázaní na technológie ako BRUIE, ktoré umožňujú skúmanie takýchto oceánskych svetov.“

NASA/ BRUIE ROBOT
zdroj: NASA/ BRUIE ROBOT

Arthur uviedol, že BRUIE by mohol byť vyslaný na misiu na Európu, mesiac Jupitera, o ktorom si vedci myslia, že je hlavným kandidátom na život. 

Po Europa Clipper by mohla nasledovať ďalšia misia,“ povedal Arthur, „ktorej cieľom bude pristátie na povrchu Európy a nasadenie vývoja BRUIE, ktorý začne hľadať život na ľadovom mesiaci.“

Zdroje: Futurism, NASA, BRUIE

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK