FOTO: Pozri si suverénne najkrajšie stavby Slovenska. Skvelá sauna, útulňa či korzo na Zálesí

  • Do aktuálneho ročníka súťaže sa prihlásilo spolu 110 diel, čo predstavuje historicky najväčší počet prihlásených diel počas existencie ocenenia
  • Laureátov jednotlivých kategórií sa verejnosť dozvie 7. októbra 2020 v priamom prenose na Dvojke
CE ZA AR (1)
Nora a Jakub Čaprnka, Tomáš Manina
  • Do aktuálneho ročníka súťaže sa prihlásilo spolu 110 diel, čo predstavuje historicky najväčší počet prihlásených diel počas existencie ocenenia
  • Laureátov jednotlivých kategórií sa verejnosť dozvie 7. októbra 2020 v priamom prenose na Dvojke

 V 19. ročníku súťaže Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru (CE ZA AR) 2020 sa uchádza o ocenenie 21 nominovaných diel. Členovia poroty si tento rok osobne pozreli 30 diel a po piatich dňoch obhliadok naprieč celým Slovenskom vybrali v rámci šiestich kategórií tie najlepšie z nich.

Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla manažérka ocenenia Oľga Miháliková. Do aktuálneho ročníka súťaže sa prihlásilo spolu 110 diel, čo predstavuje historicky najväčší počet prihlásených diel počas existencie ocenenia.

Cestovali Slovenskom a hodnotili

Medzinárodnú porotu tvorili predseda Peter Moravčík a členovia Peter Jurkovič, Antonín Novák z Českej republiky, Ľubica Segečová, Kay Strasser z Rakúska a Táňa Buijs-Vítková z Holandska.

zdroj: Dom Hexagon, nominácia v kategórii Rodinné domy. Foto: Nora a Jakub Čaprnka

zdroj: Dom Hexagon, Interiér. Kategória Rodinné domy. Foto: Nora a Jakub Čaprnka

zdroj: Dom pre brata. Nominácia v kategórii Rodinné domy. Foto: Pavol Šilla

zdroj: Dom pre brata, interiér. Nominácia v kategórii Rodinné domy. Foto: Pavol Šilla

zdroj: Vila Knöpfler. Nominácia: Rodinné domy. Foto: Michal Vršanský

zdroj: Vila Knöpfler, Interiér. Nominácia: Rodinné domy. Foto: Michal Vršanský

Ukázalo sa, že v prípade verejných stavieb je dôležitý príbeh od procesu obstarávania, financovania a výberu architekta. Príbeh architektúry sa nikdy neskončí dobre, ak nie je zastúpená známa ‚trojka‘ objednávateľ – architekt – realizátor,“ uviedol Moravčík.

Predseda poroty na tlačovej konferencii postupne predstavil nominácie v šiestich kategóriách. V kategórii Rodinné domy sú nominované Dom Hexagon, Bratislava z dielne architektov Lukáša Kordíka, Štefana Polakoviča a krajinného architekta Andreja Morávka, ďalej Dom pre Brata, Prešov od architektov Pavol Šilla a Silvie Šillovej.

V kategórii Rodinné domy je nominovaná aj Vila Knopfler v Bratislave od architektov Michala Vršťanského a Martina Skorčeka a Letný dom Vajnory, na ktorom sa podieľali architekti Aleš Šedivec a Tomáš Tokarčík.

K bratislavským architektúram sa pridali aj regióny

V kategórii Bytové domy sa o ocenenie uchádza aj Polyfunkčný dom na Konventnej ulici v Bratislave, ktorého architektmi sú Martin Kusý II., Pavol Paňák a Martin Kusý III., ďalej Bytový komplex Drotárska v Bratislave, BDR – Bytový dom Račianska v Bratislave. V kategórii Fenomény architektúry sú nominované Lesná sauna v Spišskom Hrhove, Prístavba k chalupe v Čachticiach a Múzeum Slovenských národných rád – rekonštrukcia v Myjave.

V ďalšej kategórii Interiér nominovala medzinárodná porota Oddelenie odbornej literatúry Mestskej knižnice v Senci, Mezonetový loft Mlynica v Bratislave, Byt PC v Bratislave. Tiež rekonštrukcia podkrovného bytu na Gordovej ulici v Bratislave a Byt AK v Bratislave.

Nominovanými dielami v kategórii Exteriér sú Korzo Zálesie v Zálesí, Tusitická útulňa – Červená studňa v Banskej Štiavnici a Archeopark v Kopčanoch. V rámci Občianskych a priemyselných budov sú nominované Lodenica Karloveské rameno v Bratislave, Monument Majer v Banskej Bystrici v časti Majer a Smaltovňa v Lučenci.

Slovenská komora architektov vyhlásila 19. ročník ocenenia CE ZA AR 2020. Ocenenie upozorňuje na spoločenskú hodnotu architektonických diel a profesionálnych výkonov slovenských architektov. Slovenská komora architektov každoročne prezentuje nominované diela ako najlepšie architektonické diela s osobitným významom v jednotlivých kategóriách, ktoré si zaslúžia pozornosť.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech