FOTO: Slovenskom sa prehnala búrka a toto sú najkrajšie fotografie, ktoré sa podarilo zachytiť

  • Vysoké teploty v utorok večer vystriedali silné búrky
  • Fotografi zachytili fascinujúce fotky bleskov
Dizajn bez názvu (2)
Unsplash/Luka Vovk/Artur Aldyrkhanov
  • Vysoké teploty v utorok večer vystriedali silné búrky
  • Fotografi zachytili fascinujúce fotky bleskov

Na vysoké letné teploty, niekedy až nad 30 °C, sme si na našom území už zvykli. Mnohí tieto nadpriemerne vysoké teploty vítajú a majú najradšej práve takéto slnečné dni. To však neznamená, že vysoké denné teploty predstavujú veľkú záťaž pre ľudský organizmus. Veľké teplo a dusno so sebou takmer vždy prinášajú aj následné dažde a búrky, ktoré spôsobujú aspoň pocit dočasného ochladenia.

Včera bola na Slovensku zaznamená zatiaľ najvyššia teplota vzduchu za toto leto. Dôvodom bolo vrcholenie prílevu veľmi teplého vzduchu z juhozápadu. Ten je však predzvesťou studeného frontu, ktorý sa momentálne pohybuje nad Českom a Rakúskom. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojom Facebooku. 

Teplý front včera najviac zaznamenali obyvatelia Západného Slovenska, kde denná teplota dosahovala až 35 °C. Najteplejšie bolo podľa meteorológov v Senici, kde zaznamenali až 36-stupňové horúčavy. V Senici tento mesiac už padol jeden teplotný rekord 35,3 °C. Popoludní a večer už meteorológovia očakávali postup studeného frontu z Čiech a Rakúska na naše územie.

Studenému frontu predchádzali prvé prehánky a búrky. Najintenzívnejšie boli zrážky večer a v prvej polovici noci. Aj táto predpoveď sa opäť týkala predovšetkým Západného Slovenska, kde boli zrážky sprevádzané silným vetrom a vysokou bleskovou aktivitou. V okolí Skalice bol dokonca taký silný vietor, ktorý spôsobil aj väčšie škody. 

Slovenskí fotografi nesklamali 

Pre dnešný deň mali meteorológovia už o niečo lepšie prognózy. Počasie sa od západu pomaly zlepšovalo, hoci niekde sa vyskytol aj náznak oblačnosti. Meteorológovia však stále nevylučujú intenzívne búrky, ktoré by sa mohli vyskytnúť v obedňajších a popoludňajších hodinách, tentoraz predovšetkým na východe Slovenska. Postup búrok môžete sledovať prostredníctvom radarov SHMÚ

Mnohí amatérski aj profesionálni fotografi sa búrok evidentne neboja a vybrali sa fotiť aj do tej včerajšej. Fotky bleskov sú naozaj fascinujúce a miestami až spôsobujú zimomriavky. Veľa ľudí má pred búrkou prirodzený rešpekt, čo je úplne pochopiteľné, no musíš uznať, že tieto fotografie naozaj stoja za to. 

Gepostet von Roman Holba am Dienstag, 28. Juli 2020

jedna nocna :)

Gepostet von Norbert Kuklovsky am Mittwoch, 29. Juli 2020

Fotiť z pohodlia domova má svoje čaro,ale čo tak stať niekde na poli,s oceľovým stativom a čakať na záber? ;)

Gepostet von Slávik Tomáš am Mittwoch, 29. Juli 2020

Gepostet von Jozef Kmeť am Mittwoch, 29. Juli 2020

View this post on Instagram

Nádhera🖤 #letnaburka #summerstorm ⚡🌧#burka #thunder

A post shared by DomiNika_official (@dominika_official_217) on

Zdroje: FB SHMÚ, SHMÚ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK