FOTO: Takýto je dizajnový bytový dom s výhľadom na Bratislavu, nominovaný na CE ZA AR z dielne šikovných manželov

  • LifePark Residence sa nachádza na Drotárskej ulici v Bratislave
  • Architektonické štúdio hantabal architekti ho vytvorilo v spolupráci so Soňou Pavolovou a Jakubom Hantákom
lifepark
Juraj Hantabal
  • LifePark Residence sa nachádza na Drotárskej ulici v Bratislave
  • Architektonické štúdio hantabal architekti ho vytvorilo v spolupráci so Soňou Pavolovou a Jakubom Hantákom

V bratislavskom Starom meste neďaleko ZOO stojí dizajnérsky skvost, ktorý je zhodou okoľností aj bytovým domom. Architektonicky za ním stojí štúdio hantabal architekti. Ich doménou je minimalizmus a v tomto duchu aj tvoria. V roku 2019 boli nominovaní na cenu CE ZA AR, konkrétne za rezidenciu Na varte. Okrem toho v kategórii Fenomény architektúry, kam sa zaradili s medzivojnovou vilou Holubka, do ktorej prinavrátili späť život.

View this post on Instagram

CE.ZA.AR. 2019 Nominácia v kategórii bytové domy

A post shared by hantabal_architekti (@hantabalarchitekti) on

Nás tentokrát zaujala rezidencia LifePark, umiestnená v kopci na Drotárskej ulici. Pre Juraja a Michaelu z hantabal architekti bolo najväčšou výzvou vyhovieť klientovi a jeho požiadavkám v znení a limitoch Územného plánu zóny. Nakoniec sa to podarilo a dnes stojí v Starom meste bytový dom s beznádejne vypredanými bytovými jednotkami.

Pri našom navrhovaní je dôležitý koncept, ktorý je potom vodítkom pri navrhovaní, realizácii a hlavne užívaní stavby,“ hovorí Juraj Hantabal a dodáva, že dôležité je myslieť aj na životné prostredie a tento rozmer pri návrhoch veľmi silno zvažujú. Snažia sa používať predovšetkým súčasné materiály, ktoré sa vyrábajú v čo najväčšej miere z obnoviteľných zdrojov. To je základ pre vytváranie udržateľnej architektúry.

To, čo navonok pôsobí ako drevený obklad sa nazýva prevetrávaná fasáda, ktorej hlavným prvkom je drevený obklad, ako materiál z nahraditeľných zdrojov, čo v energetickej triede radí budovu nad systémy kontaktných zatepľovacích systémov.

Mnoho architektov tvrdí, že je veľmi dôležité dosiahnuť názorový konsenzus medzi zadávateľom projektu a architektom. Koncept, ktorý vzniká v hlave Michaely a Juraja Hantabalovcov sa snažia infiltrovať každému, kto sa zúčastňuje pri výstavbe a hlavne užívaní objektu. Ak má však zadávateľ konkrétnu predstavu, je to dlhodobý a náročný dialóg. A tak to bolo aj pri rezidencii LifePark.

Jedným z najdôležitejších faktorov je pre nás to, aby stavba zapadlo do koloritu prostredia,“ uzatvára Juraj Hantabal s tým, že ak sa tak stane, je to pre architekta spolu s pozitívnou spätnou väzbou od užívateľa najvýznamnejšie ohodnotenie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK