FOTO: V Bratislave pribudnú netradičné a krásne umelecké inštalácie. Spĺňať majú dôležitú funkciu

  • V uliciach hlavného mesta nájdeš prvé z plánovaných umeleckých diel.
  • Majú slúžiť ako komunitný prvok
  • Občianske združenie Dobrý deň chce obyvateľom Bratislavy skrášľovať bežné dni
  • Podporovať budú najmä mladých umelcov
OZ dobrý deň
Sylvia Koštenská
  • V uliciach hlavného mesta nájdeš prvé z plánovaných umeleckých diel.
  • Majú slúžiť ako komunitný prvok
  • Občianske združenie Dobrý deň chce obyvateľom Bratislavy skrášľovať bežné dni
  • Podporovať budú najmä mladých umelcov

Hoci Bratislava poskytuje množstvo rozmanitého kultúrneho vyžitia, najnovšie sa začínajú umeleckými inštaláciami skultúrňovať aj jej verejné priestranstvá, a to aj vďaka novému občianskemu združeniu Dobrý deň.

Od polovice augusta ozvláštnila Bratislavu umelecká inštalácia verejného sedenia na nábreží Eurovea. Dielo je prvé z plánovaných umeleckých intervencií verejných priestorov.

Slúži ako komunitný prvok, ktorého úlohou je zvyšovanie záujmu o sedenie na verejnom priestranstve, dotváranie dizajnu mesta či skrášľovanie bežných objektov, s ktorými sa obyvateľ stretáva, a tým aj povznesenie jeho ducha vo všedný deň. Lavička je umiestnená na konci nábrežia ústiaceho do centra, pri podnikoch Kolkovňa a Wagamama.

umelecká inštalácia
zdroj: Sylvia Koštenská

Dielo je stvárnené mladým umelcom Martinom Mjartanom. Svoje dielo pomenoval tvaroslovím Celoceľ.

Estetika tvaroslovia vychádza z pomedzia kontrastu florálneho a industriálneho sveta, ktoré na prvý pohľad nemajú nič spoločné. Objekt má však ambíciu vizuálne prepájať tieto svety, jeden – nežný, tichý, prirodzený a druhý – drsný, hlučný a syntetický. Rotačný tvar kvetu je zložený z 36 lupeňov či lopatiek troch rôznych veľkostí tvoriacich istý lievik poskytujúci neštandardnú plochu pre usadenie sa,“ vysvetľuje Martin.

Združenie Dobrý deň sa zaoberá kultúrou a umením, v tejto oblasti sa zameriava najmä na podporu mladých umelcov a spájanie komunitných zámerov s ich umeleckým prevedením.

Vzťah zakladateľov združenia ku kreativite dokazuje aj jeho úsmevný a copywritersky zdatný názov Dobrý deň, ktorý nielenže vychádza z jednotlivých aktivít združenia, ale má byť tiež nositeľom dobrej energie, radosti a prívetivosti.

umenie
zdroj: Sylvia Koštenská

Snažíme sa meniť Bratislavu k lepšiemu prostredníctvom umenia a pozitívne ovplyvňovať vývoj spoločnosti v kultúrnych, ale aj sociálnych sférach. Naším cieľom je spájať či už život v komunite, alebo rôzne, často ťažké, spoločenské témy s umením, a tým vytvárať priestor na niečo, čo by komerčný svet nebol schopný stvárniť. Takýmto spôsobom by sme chceli vytvárať autentickejší a lepší priestor pre život obyvateľov,“ priblížil hlavné zámery združenia Róbert Slimák, riaditeľ združenia.

umenie
zdroj: Sylvia Koštenská

Občianske združenie Dobrý deň pri tejto aktivite však zďaleka nekončí. „Bratislavčania sa v najbližších dňoch môžu tešiť na ďalšiu pripravovanú inštaláciu, ale aj na grafické detské ihrisko pre Základnú a Materskú školu Milana Hodžu realizované v spolupráci s mladou a šikovnou ilustrátorkou Katarínou Končovou, ktorej ilustrácie sa predávajú dokonca až v islandských múzeách,“ dodáva PR a marketing manažérka Tereza Labajová.

Zdroj: OZ Dobrý deň

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech