FOTO: V Medzilaborciach vznikne najmodernejšie múzeum v Európe

  • Na svete existujú len 2 múzeá Andyho Warhola, v North Shore Pittsburghu a v Medzilaborciach
  • Vláda schválila 7,1 milióna eur na jeho rekonštrukciu
MMUAW dnes a po plánovanej rekonštrukcii. TASR/PSK
  • Na svete existujú len 2 múzeá Andyho Warhola, v North Shore Pittsburghu a v Medzilaborciach
  • Vláda schválila 7,1 milióna eur na jeho rekonštrukciu

Moderné umenie v Medzilaborciach dostáva nové kontúry, informovala o tom agentúra TASR. Múzeum Andyho Warhola sa totiž zmení na jedno z najmodernejších výstavných budov v Európe. Okrem reprezentatívnych exponátnych hál sa mesto dočká aj priestorov na konferencie, javiskové vystúpenia, no pribudne aj oddychová zóna na streche múzea.

Štandardy, ktoré dnes spĺňa takmer každé reprezentatívne európske múzeum, sa tak postupne dostávajú aj na severovýchod našej krajiny.

Záchrana za 7,1 milióna eur a rok 2022

Vláda na rekonštrukciu budovy schválila 7,1 milióna eur a finálnej podoby by sme sa mali dočkať v roku 2022. Vizualizácie predstavili autori včera v priestoroch Úradu PSK v Prešove.

Som rád, že vláda SR pristúpila k tomuto riešeniu. Svojim spôsobom aj k záchrane. Ak by sme mali rekonštruovať múzeum po etapách, trvalo by to desaťročia. PSK by určite z vlastných zdrojov nenašiel toľko finančných prostriedkov, aby sme upravili túto budovu. Bude to zaujímavá a jedinečná stavba nielen na Slovensku, ale aj v Európe,“ skonštatoval predseda PSK Michal Majerský.

Do konca januára by mali byť podľa Richarda Rašiho voľné prvé dva milióny eur a o rok v januári ďalšie štyri. Koncom januára 2022 dostanú budovatelia zvyšných 1,1 milióna eur.

Zhotoviteľ stavby neexistuje

Do overovacej štúdie možnosti rekonštrukcie múzea bolo zapojených niekoľko ľudí z Fakulty umení. Richard Kitta, Martin Kudla, Martin Kolčak, Štefan Zahatňanský a Tomáš Boroš a vyhlásená bola súťaž. Oslovené boli v marci minulého roku. Nakoniec sa však podľa slov Tomáša Boroša pre portál archinfo.sk podarilo zákazku presunúť priamo na univerzitu.

Na otázku, kto bude túto štátnu zákazku realizovať, neexistuje zatiaľ odpoveď.

Zhotoviteľ stavby ešte nie je známy, aktuálne sa ešte len kreujú podmienky pre verejnú obchodnú súťaž,“ potvrdila pre Startitup hovorkyňa PSK Lea Heilová. Potvrdila však, že projektovú dokumentáciu pripravovala Technická univerzita v Košiciach.

Múzeum je v budove, ktorá nebola projektovaná pre muzeálne účely, ale pre kultúrny dom ešte za čias minulého režimu. Múzeum je takmer 28 rokov prevádzkované v takzvaných adaptívnych muzeálnych priestoroch. Preto zamýšľaná rekonštrukcia ráta s generálnou alebo takou komplexnou rekonštrukciou nielen interiéru, ale aj exteriéru fasády, budovy, strechy a mala by komplexne zmeniť spôsob, ako sa pozeráme dnes na architektúru múzeí a galérií,“ priblížil riaditeľ MMUAW Martin Cubjak.

zdroj: Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v jeho súčasnej podobne. TASR: Milan Kapusta

V Medzilaborciach a v Pittsburghu

Andy Warhol bol umelec svetového formátu, Rusín. Preto sa múzeum nachádza v Medzilaborciach, odkiaľ pochádzali jeho predkovia. Druhé svojho druhu nájdeš už len v Amerike, v Pittsburghu, kde maliar celý život pôsobil a aj sa tu narodil.

MMUAW v Medzilaborciach má obrovský potenciál. Zmodernizovaním jeho priestorov pritiahneme na severovýchod Slovenska ešte viac návštevníkov. A to nielen z blízkeho okolia, ale z celého Slovenska, i zo zahraničia, keďže najbližšie Warholove múzeum sa nachádza až v americkom Pittsburghu,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský s tým, že ide o najväčšiu investičnú akciu za uplynulé obdobie.

Zdroje: TASR, archinfo.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá