FOTOREPORTÁŽ: Vianočná tržnica má atmosféru, ktorá ťa dostane. Táto pandemická utópia však potrvá už len pár dní

  • Všetci čisté ruky, zakryté ústa aj nosy
  • Nariadenia vlády netešia nikoho, no porušovanie opatrení na tomto mieste nenájdeš
  • Čo ťa tu ale čaká, sú unikátne lokálne vianočné darčeky
Vianočná tržnica so Slovenskou sporiteľňou
SIU
  • Všetci čisté ruky, zakryté ústa aj nosy
  • Nariadenia vlády netešia nikoho, no porušovanie opatrení na tomto mieste nenájdeš
  • Čo ťa tu ale čaká, sú unikátne lokálne vianočné darčeky

Čas Vianoc sa blíži, a obchody, nuž, tie ostanú zatvorené. Podľa najčerstvejšieho vyhlásenia vlády sa tak malí podnikatelia a ľudia budú musieť na sviatočné dni pripraviť predom.

Už mnoho rokov bývajú v Bratislave zvykom Vianočné trhy, no aj tie, ktoré sú zamerané na tvorbu lokálnych umelcov a remeselníkov. V roku 2020 ich organizátori museli niekoľkokrát zrušiť, teraz to ale vyšlo a ty máš ešte týždeň k dobru.

Spojili sily a realizácii dopomohla Slovenská sporiteľňa

„Sobotný trh sa rozrastá. V spolupráci s naším hlavným partnerom, Slovenskou sporiteľňou, a organizátormi BRaK – Bratislavský knižný festival, Bratislava Design Week a Urban Market, pre vás otvárame brány Starej tržnice aj počas týždňa, a pozývame vás na špeciálny vianočný trh,“ oznámila ešte v minulom mesiaci Stará tržnica verejnosti.

Vďaka organizátorom, ktorí sa nevzdali aj napriek niekoľkonásobnému rušeniu pripravovaných podujatí, sa udial malý zázrak. Bratislava si užíva vianočné trhy – úplne iné ako fiasko na Hviezdoslavovom námestí.

Vianočná tržnica so Slovenskou sporiteľňou
zdroj: SIU

Varené vínko, káva, nápoje a jedlo. Všetko len so sebou a v recyklovateľných obaloch. Vo vnútorných priestoroch nenájdeš človeka, ktorý by pil či jedol.

Konzumácia akýchkoľvek pokrmov je zakázaná aj pre trhovníkov, ktorí sú na mieste počas celého dňa. Pýtaš sa, ako sa dá taká situácia riešiť? Jednoducho, každý sa musí vynájsť a uspokojiť svoje potreby, ako len môže.

chilli
zdroj: SIU

Na dodržiavanie pravidiel dozerá SBS, ktorá je neustále na obchôdzke po celej tržnici. Preto, ak sa aj nejakému nešikovnejšiemu trhovníkovi podarí nezakryť si nos, nevydrží mu to. Navyše, každý z nich je rád, že tam môže byť, a predávať ľuďom svoje produkty. Tento trh je jedinou šancou, ako ukázať ľuďom, že kvality máme na Slovensku neúrekom.

Med priamo od včelára
zdroj: SIU

„Nakúpte vianočné darčeky a podporte tak slovenských výrobcov a predajcov, ktorí v súčasnej pandemickej situácii stratili množstvo príležitostí predávať svoje výrobky. Okrem trhovníkov, ktorých dôverne poznáte zo sobotných potravinových Trh-Piac-Markt, nájdete na trhu počas pracovných dní aj predajcov z iných oblastí, akými sú dizajn, šperk, móda či knihy,“ informuje tržnica.

Vianočná tržnica so Slovenskou sporiteľňou
zdroj: SIU

Všade bezkontaktne

Jedným z pravidiel pre trhovníkov je, že musia mať platobný terminál. Ak ho nemajú, vďaka podpore Slovenskej sporiteľne túto chybu môžu napraviť. Tá im ho na trhy bezplatne zapožičia. Bezkontaktná platba je totiž nielen praktickejšia, ale tiež znižuje možnosť prenosu vírusu prostredníctvom bankoviek či mincí.

handmade mydlo
zdroj: SIU

Na ich návštevu ti ostáva ešte týždeň. Svoje brány Vianočná tržnica zatvorí sobotňajším dňom (19.12.). Od nasledujúceho pondelka zatvoria svorne brány taktiež všetky ostatné obchody s výnimkou potravín, lekární a reštaurácií.

Žiadny predpis sme neporušili, reaguje Staré Mesto na preplnené námestie. Rozhodlo o osude stánkov

Preto neváhaj ani chvíľu a dôjdi nasať príjemnú atmosféru medzi usmiatych ľudí, aj keď im úsmev môžeš vidieť len v očiach. Trhovníci ti ponúknu produkty každý deň od stredy do piatka od 12:00 do 20:00.

Pozor, zbytočne nepremeškaj šancu, v sobotu v budove nájdeš už len klasický trh, bez Urban Marketu, BraK-u a Design Week-u.

aloe vera produkty trhy
zdroj: SIU

Zakúpiš si tu kvalitné potraviny, med a produkty spojené s včelárstvom, prírodné mydlá, produkty z aloe vera priamo od slovenských pestovateľov, no aj konopné oleje a kvapky. Prízemie je určené pre gastro a kozmetické produkty, väčšina obchodníkov s textilom, šperkami a knihami má svoje miestečko na prvom poschodí.

laskamier
zdroj: SIU

Zatvára sa aj Tyršák

Druhým a posledným trhom, na ktorom si si mohol zakúpiť darčeky od rôznych lokálnych výrobcov, bol Pop-up Urban Market na Tyršovom nábreží, ktorý sa však vzhľadom na pandemickú situáciu konať v avizovanom dátume nebude. Rovnako tak ostáva zatvorený aj celý Tyršák, oznamuje Matúš Vallo prostredníctvom sociálnej siete.

živica prsteň
zdroj: SIU

Ambulantný predaj v stánkoch prebiehal v súlade s dodnes platnými nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva a prevádzkovateľ ešte nad rámec týchto požiadaviek zabezpečil aj kontrolovaný vstup, obmedzený počet zákazníkov a personál na kontrolu dodržiavania opatrení. Vláda včera ohlásila nové obmedzenia, vrátane zatvorenia terás reštaurácií. Je logické, že v tejto situácii aj stánky na Tyršáku budú od rovnakého času zatvorené.

Zdroje: Stará tržnica, Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK