Francúzsko zavádza ekologickú daň na letenky. Ako sa novinka dotkne slovenských pasažierov? 

  • Francúzsko predstavilo vo svete nevšedný spôsob, ako naplniť štátnu kasu a zároveň podporiť boj proti klimatickým zmenám
  • Tamojšia ministerska dopravy Elisabeth Borne chce od budúceho roka zdaniť všetky lety, ktoré odštartujú z Francúzska
  • Ako impulz poslúžil okrem financií aj fakt, že letecký priemysel má výrazný vplyv na životné prostredie
ejooo
unsplash.com, wikimedia-org- Adam Moreira
  • Francúzsko predstavilo vo svete nevšedný spôsob, ako naplniť štátnu kasu a zároveň podporiť boj proti klimatickým zmenám
  • Tamojšia ministerska dopravy Elisabeth Borne chce od budúceho roka zdaniť všetky lety, ktoré odštartujú z Francúzska
  • Ako impulz poslúžil okrem financií aj fakt, že letecký priemysel má výrazný vplyv na životné prostredie

Letenky tak môžu zdražieť od 1,50 eur v prípade domácich a európskych letov. Okolo 18 eur si priplatia ľudia, ktorí cestujú  ekonomickou triedou v prípade letov mimo EÚ, informoval portál euronews.com. Štátny rozpočet by si mal podľa Borneovej každý rok prilepšiť o 180 miliónov eur. Tie majú byť preinvestované do ekologickej dopravnej infraštruktúry.

Niektorým letom však bude udelená výnimka. Týka sa to leteniek na Korziku, do francúzskych zámorských teritórií a priplácať sa nebude ani v prípade prestupu vo Francúzsku. Tak či tak, akcie leteckých spoločností v Európe na túto novinku zareagovali markantným poklesom. Francúzsko apeluje na Európsku komisiu, aby ukončila globálne daňové výnimky pre letecké palivo v rámci snahy o zníženie emisií CO2.

zdroj: unsplash.com

Letecká spoločnosť Air France varovala, že nová daň výrazne ohrozí jej konkurenciaschopnosť. Taktiež jej majú dodatočné náklady stúpnuť o 60 miliónov eur ročne. Akcie Air France po oznámení správy o eko dani, stratili viac ako 5 % na burze, akcie Ryanair o 4,8 %, easyJetu približne o 4 % a spoločnosť Lufthansa zaznamenala pokles o 3 %.

Na to ako ovplyvní nová eko daň slovenských pasažierov sa Startitup pýtal aj Jozefa Rybára, PR manažéra cestovnej kancelárie Pelikán. Čo sa týka zavedenia samotnej ekologickej dane, ide o trend, ktorý bude čoraz častejšie uplatňovaný nielen v cestovnom ruchu alebo v doprave ako takej. Zatiaľ sa k tomuto kroku pri letenkách v rámci Európy rozhodlo pristúpiť len Francúzsko a spomínaná daň by sa mala týkať len odletov z Francúzska,“ vysvetľuje.

Ako ďalej dodáva, znamená to, že slovenských pasažierov či dovolenkárov sa toto opatrenie príliš nedotkne. „Letecké spoločnosti, ktoré z Francúzska operujú veľké množstvo letov, najmä Air France, no v menšej miere napríklad aj Ryanair či Lufthansa, pravdepodobne premietnu zvýšené náklady spojené s ekologickou daňou do vyšších cien leteniek z tejto destinácie,“ hovorí.

Odzrkadlí sa nová daň výraznejšie aj na cenách leteniek? 

Ak by sa napríklad pod tlakom Európskej komisie pristúpilo k plošnému zavedeniu takejto alebo podobnej dane v rámci celej Európskej únie, predpokladáme, že jej výška by sa rovnako v plnej miere odrazila aj na vyšších cenách leteniek ako takých. Momentálne však hovoríme o jednotkách eur, preto neočakávame, že by sa kvôli ekologickej dani znížil záujem ľudí o cestovanie lietadlami.

zdroj: unsplash.com

Ekologickú daň z leteniek je preto nutné vnímať len ako jedno z mnohých opatrení, ktorým sa francúzska vláda snaží upozorniť na problematiku zmeny klímy a ktorým sa snaží dotlačiť letecké spoločnosti, aby podobne ako firmy v automobilovom priemysle, čoraz viac dbali na znižovanie vyprodukovaných emisií. Napríklad modernizáciou a obmenou svojich lietadiel.

Ste najväčším predajcom leteniek na Slovensku, vítate kroky štátov smerom k ekologickejšiemu leteckému priemyslu? 

V najbližších mesiacoch a rokoch bude zaujímavé a zmysluplné sledovať ďalšie opatrenia, ktoré k podobnému zdaňovaniu spotreby, v tomto prípade lietania, pribudnú. A tiež bude zaujímavé sledovať, akým spôsobom sa využijú takto vyzbierané finančné prostriedky. Ak by sa aj vďaka tomuto opatreniu podarilo Francúzsku napríklad nahradiť kratšie vnútroštátne letecké spojenia ekologickejšou, no porovnateľne rýchlou a bezpečnou pozemnou dopravou, napríklad rýchlovlakmi, išlo by určite o pozitívnu zmenu v prospech ochrany životného prostredia a prírody. 

Cestovná kancelária Pelikán určite víta každé jedno zmysluplné opatrenie, ktoré prospeje k ekologickejším riešeniam dopravy a prepravy. To, či bude jedným z nich aj takzvaná ekologická daň z leteniek, však ukáže až čas a ďalšie kroky francúzskych alebo iných vládnych predstaviteľov. 

zdroj: euronews.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech