Francúzsky prezident Macron oznámil, že krajina je vo vojne. Obyvatelia musia zostať doma

  • Všetci francúzski občania musia zostať od dnešného dňa od 12. hodiny doma
  • Opustiť svoje domovy môžu len v nevyhnutných prípadoch
TASR
  • Všetci francúzski občania musia zostať od dnešného dňa od 12. hodiny doma
  • Opustiť svoje domovy môžu len v nevyhnutných prípadoch

Všetci francúzski občania musia zostať od dnešného dňa od 12. hodiny doma. Opustiť svoje domovy môžu len v nevyhnutných prípadoch, a porušenie tohto nariadenia sa bude trestať. V pondelok večer to oznámil v prejave k národu francúzsky prezident Emmanuel Macron.

„Sme vo vojne,“ povedal a neskôr to počas prejavu ešte na viacerých miestach zopakoval. Nariadenie nevychádzať z domu bude zatiaľ platiť 15 dní. Francúzsko tiež zatvára hranice s okolitými krajinami, a odkladá plánované druhé kolo regionálnych volieb.

Macron tiež sľúbil, že vláda nenechá padnúť žiadny podnik, ktorý by situácia okolo koronavírusu bez štátneho zásahu zruinovala. Toto bude podľa neho platiť pre všetky druhy firiem, od tých najväčších až po tie najmenšie. Vo Francúzsku už koronavírusu podľahlo 127 ľudí, nákaza bola potvrdená doteraz u 5 423 osôb.

Vyše 181-tisíc nakazených a počet obetí pribúda

Na celom svete sa koronavírusom nakazilo už vyše 181-tisíc ľudí a 7 121 osôb ochoreniu podľahlo. Najviac obetí, 3 213, pochádza z Číny, kde sa však už šírenie nákazy podarilo dostať pod kontrolu. Nasleduje Taliansko s 2 158, Irán s 853, Španielsko s 342, Francúzsko so 127 a Južná Kórea so 75 obeťami.

Rakúsko hlási dve obete a 1 018 nakazených, Česká republika 344 nakazených, Poľsko tri obete a 156 nakazených. Na Slovensku sa nákaza potvrdila u 72 ľudí, v Maďarsku u 39 a na Ukrajine u piatich. V Maďarsku aj na Ukrajine zaznamenali už aj prvú obeť.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech