Francúzsky zákon umožní zamestnancom e-maily od šéfa v určitý čas ignorovať

  • Francúzsko zavádza oficiálne offline hodiny pre zamestnancov.
15902642_10206689321106372_2039977437_o
  • Francúzsko zavádza oficiálne offline hodiny pre zamestnancov.

Nový rok 2017 nemusí byť len príležitosťou zamyslieť sa nad minulosťou ale taktiež správny čas vytvoriť si plán do budúcnosti. Vo Francúzsku dostane zrejme novú chuť do života mno pracujúcich ľudí. Od 1. januára totiž krajina prijala zákon, ktorý vyžaduje, aby spoločnosti s viac ako 50 zamestnancami vyhradili takzvané offline hodiny. Počas tohto času budú mať zamestnanci právo ignorovať e-maily a iné povinnosti z online sveta.

fr

zdroj fotografie:mooxidesign.com

Zamestnávateľ tak nebude mať právo potrestať svojich pracovníkov, keď si odmietnu skontrolovať e-mailovú mimo určených hodín. Potrebuje tvoj šéf doplniť tabuľky práve keď si pochutnávaš na večeri? Má smolu, nemusíš sa tým zaoberať, pretože právne bude všetko  poriadku. Teda ak pracuješ vo Francúzsku.  Aká bude však realita sa môžeme len domnievať. Nie len preto, že na Slovensku takýto zákon nie je v pláne. V praxi sa bude zrejme riešiť aj nejaké morálne hľadisko a snaha nenaštrbiť si dobré vzťahy so zamestnávateľom.

Startup Stock Photos

zdroj fotografie:climate-kic.org

Dohoda nie je úplne revolučným riešením. V minulosti mnoho spoločností prišlo s nariadením zákazu kontaktovania zamestnancov po ukončení pracovných hodín. Technologické firmy majú predovšetkým obavy, že by to mohlo ublížiť ich celkovej produktivite v kancelárii. Mnoho pozícií si zakladá na aktuálnosti a výpadky by mohli nabúrať celkový chod firmy.

off

zdroj fotografie:officelovin.com

Avšak stále sa jedná o jeden zo zásadných krokov, ktoré bude väčšina francúzskych firiem pravdepodobne rešpektovať. Pracovný a súkromný život Francúzov by sa mal dostať do rovnováhy. Nemalo by sa stať, že zamestnanci budú musieť z ničoho nič všetko nechať tak a začať sa venovať pracovným povinnostiam len preto, že si ich šéf zaumienil. Mohlo by to taktiež eliminovať tlak, pri preukazovaní pracovnej lojality, tým že musia pracovať kedykoľvek ich o to niekto požiada.

zdroj:engadget.com zdroj titulnej fotografie:telegraph.co.uk/wework.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK