František inštaloval turbíny v Austrálii aj Pakistane: Miloval som to, a zároveň nenávidel, rozhodol som sa pre zmenu

  • Vybral sa po stopách Alexandra Veľkého do Iraku
  • Potom pracoval v IBM, tiež pomáhal inštalovať parné turbíny po svete
  • Dnes ho živí ilustrovanie kníh
František Hríbal
archív František Hríbal
  • Vybral sa po stopách Alexandra Veľkého do Iraku
  • Potom pracoval v IBM, tiež pomáhal inštalovať parné turbíny po svete
  • Dnes ho živí ilustrovanie kníh

Kvôli dizertačnej práci odišiel po stopách Alexandra Veľkého do Kurdistanu na severe Iraku, hoci dnes v rozhovore pre Startitup priznáva, že týmto argumentom si skôr len ospravedlňoval, prečo na istý čas odišiel zo školy do sveta s kamarátmi.

Po štúdiu archeológie skončil v IBM a neskôr sa venoval inštalácii parných turbín po svete.

„IBM je prvým útesom pre mnohých stroskotancov z humanitných odborov. Nechcem ale vyznieť povýšenecky, lebo určite tam niekto robí prácu, ktorú má rád. Poznám kamarátov – humanistov, ktorí sú tam spokojní už roky,“ spomína na túto životnú etapu po štúdiu František Hříbal.

On ale spokojný nebol a ďalej hľadal niečo, čo ho bude napĺňať a tešiť. Napokon sa mu osudným stalo kreslenie, ktorému sa venoval „odjakživa“.

Dnes sa už môže pochváliť desiatkami kníh, ktoré ilustroval či pre ktoré vytvorili obálky – vrátane knihy pre Zomri, Cynickú obludu, knihy politikov a historikov či spomienkový zborník pre zavraždenú Martinku Kušnírovú s názvom Čriepky.

Ako sa z archeológa, cez IBM a parné turbíny, stal napokon niekto, kto sa živí ilustráciami kníh? O prvých tlačených nepodarkoch aj zaujímavých cestách sme sa porozprávali s Františkom Hříbalom.

Dnes si známy ilustrovaním kníh, ako si sa k tomu – ako archeológ – dostal?

Nuž ja som bol vždy ten typ, ktorý súdil knihu podľa obalu. Takto v mojej knižnici skončilo niekoľko vizuálne pútavých kníh s obsahom, ktorý som sotva niekedy dočítal.

Kreslil som odjakživa, potom som veľa písal, takže kreslenie šlo bokom a až manželka, vtedy ešte frajerka, donútila vyrobiť jej plagát na festival, ktorý organizovala.

V tom čase som tiež natrafil na ľudí, ktorí sa takzvanej kreatíve venovali profesionálne. Počúval som ich a hovoril si, že veď toto by som chcel robiť aj ja.

Vtedy som ale pracoval v jednej technologickej firme vo Viedni a pomáhal inštalovať parné turbíny po celom svete – od Austrálie, cez Pakistan, po zapadnuté dediny na Sicílii. Miloval som to, a zároveň nenávidel.

Už som nechcel každé ráno cestovať do práce, robiť administratívu, navyše zle, ale chcel som sa začať živiť niečím, čo ma energiou nabíja a nie naopak.

Život máme predsa len jeden a škoda ho premárniť vecami, ktoré nenávidíme. Najhoršie sa mi počúvajú ľudia, ktorí sa sťažujú na svoju prácu. Taký som bol aj ja.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá