Touto jednoduchou frázou zastavíš ohováranie behom pár sekúnd

  • Počul/ a si o tom, že…?
  • Vieš, že…?
  • Videl/a si ho?
Belgium_Europe_Budget639212684270
TASR/AP, Olivier Matthys
  • Počul/ a si o tom, že…?
  • Vieš, že…?
  • Videl/a si ho?

Máte známych, ktorí nevedia rozprávať o ničom inom ako o druhých? Poznáte takých ľudí a nepáči sa vám ich správanie? To, že zaťažujú tými rečami vás? Klebety sa dajú zastaviť. A ide to úplne jednoducho. Niečo by sme s tým robiť mali, nedávna štúdia totiž ukázala, že až 80% z konverzácií je o intímnom živote niekoho iného.

Prečo ľudia ohovárajú?

Podľa psychológov je príčina ohovárania úplne zrejmá. Vďaka klebetám vraj nadväzujeme vzťahy s inými ľuďmi. Zrejme vďaka podobným názorom… na toho nezúčastneného.

Spoločná nenávisť a negatívne názory vraj vytvárajú oveľa silnejšie puto ako podobné záľuby a záujmy. Niektorí ľudia sa dokonca tešia z toho, že môžu šíriť nepekné veci o iných, tešia sa z ich neúspechu a nešťastia.

zdroj: TASR/AP, Olivier Matthys

Ako to zastavíme?

Vyzerá to tak, že klebetí skoro každý. Niekto viac, iný menej. Ak patríte do tej druhej alebo nebodaj tretej skupiny, a klebety z duše neznášate, psychológovia tvrdia, že vám stačí jednoduchá fráza, ktorá „klebetníka“ zastaví.

Spýtajte sa:

,,Prečo mi to hovoríš?“

Takáto otázka vyzerá veľmi jednoducho, však? No je veľmi funkčná. Človeku, ktorý k vám príde s klebetou ňou dáte najavo, že o také informácie nemáte záujem. Váš rozhovor sa potom môže začať uberať iným, konštruktívnejším smerom.

Nezabúdajme na to, že klebety sú len klebety. Nemusia byť pravdivé. Skôr, ako sa do nich zapojíme, si aspoň overme, či ide skutočne o pravdu. A najmä, nepokračujme v ich šírení. Vždy sa skúsme vžiť do kože toho druhého. A najmä myslime na to, že každý sme iný. Každý máme iné postoje, teda aj rozhodnutia v živote. Preto to, čo sa nám môže zdať úplne nesprávne a odsúdenia hodné, je pre niekoho úplne bežné a normálne.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá