Fuggerei: Nemecká dedinka, kde stojí prenájom bytu presne 88 centov. Ak by si tu chcel bývať, musel by si splniť tieto podmienky

  • V súčasnej dobe majú mladí ľudia po skončení školy skutočne malé šance nájsť si slušné bývanie bez pomoci rodičov. Okrem toho, ak sa vám aj podarí nájsť si nejaký ten podnájom, nemáš istotu, koľko budeš platiť o rok. To však neplatí vo Fuggerei. Toto miesto bolo pôvodne postavené ako obytný komplex pre chudobných, časom sa však rozrástlo na malú dedinku. Zaujímavé je, že nájomné sa tu od roku 1 520 nezmenilo ani o cent.
dedina-nemecko
wikimedia
  • V súčasnej dobe majú mladí ľudia po skončení školy skutočne malé šance nájsť si slušné bývanie bez pomoci rodičov. Okrem toho, ak sa vám aj podarí nájsť si nejaký ten podnájom, nemáš istotu, koľko budeš platiť o rok. To však neplatí vo Fuggerei. Toto miesto bolo pôvodne postavené ako obytný komplex pre chudobných, časom sa však rozrástlo na malú dedinku. Zaujímavé je, že nájomné sa tu od roku 1 520 nezmenilo ani o cent.

Ak ťa zaujíma, kam si to vlastne máš baliť kufre, Fuggerei je najstarší obytný komplex nachádzajúci sa v nemeckom Augsburgu. Okrem toho, že je od roku 1 520 stále plne funkčný, nájom tu od tých čias nedvihli ani o jediný cent. V roku 1 520 by si za bývanie na tomto mieste zaplatil 1 guilder, čo je v prepočte na dnešnú menu približne 88 centov. Okrem lákavého nájomného treba poznamenať, že Fuggerei je krásne miesto so zaujímavou históriou.

Ako je možné, že cena ostala rovnaká aj po takom čase?

Fuggerei je historicky chránený objekt a okrem najnutnejších sa tu nerobia žiadne zmeny. Aby však bol komplex obývateľný aj dnes, zaviedla sa tu elektrina, vodovodné potrubie a každý byt má aj funkčnú kuchyňu. Byty na prízemí majú okrem toho aj malú terasu a záhradu, kým tie na poschodí sa prenajímajú spolu s podkrovím.

Za vznikom Fuggerei stojí bohatý pekár a finančník, ktorý mal pod palcom dokonca aj financie Habsburgovcov. Volal sa Jakob Fugger a bol natoľko bohatý, že po smrti zanechal svojej rodine údajne až sedem ton zlata. Nepatril však medzi chamtivcov a chcel, aby sa mali dobre aj tí menej majetní.

Rozhodol sa preto, že vytvorí obytný komplex, kde budú môcť ľudia spokojne nažívať, vzdelávať sa a vykonávať náboženské aktivity. Pôvodne tu žili najmä robotníci, neskôr sa však prisťahovali celé rodiny, založili tu preto aj katolícku školu. Najznámejším obyvateľom Fuggerei bol prastarý otec Wolfganga Amadeusa Mozarta, ktorý tu žil celých 13 rokov.

Nanešťastie, druhá svetová vojna zmenila navždy tvár Fuggerei, väčšina dedinky bola totiž zničená. Našťastie, súčasťou komplexu bol aj bunker, ktorý v tých časoch zachránil mnoho obyvateľov a dnes slúži ako múzeum. Zničené budovy sa však podarilo opraviť, dostavali sa nové a dnes tvoria komplex 67 domov a 147 bytov. Okrem toho, že dal Fugger komplex vybudovať, rozhodol sa, že na jeho udržiavanie a rozvoj vytvorí dokonca aj fond. Do neho jeho rodina prispieva ešte aj dnes.

Aké sú podmienky?

Ak si už začal uvažovať nad tým, čo všetko si pobaliť do kufra, musíme ťa sklamať. Ak by si sa chcel do dedinky nasťahovať, dostal by si sa na čakaciu listinu. Priemerná čakacia doba pritom predstavuje štyri roky. Okrem toho tu platia mimoriadne prísne pravidlá a prisťahovať sa môžu len tí, ktorí sú katolíci, majú viac ako 60 rokov a nemajú žiadne dlžoby.

Medzi povinnosti obyvateľov patrí účasť na omši trikrát denne, každý jeden deň. Ak spĺňaš podmienky a podarí sa ti tu získať bývanie, musíš tu ostať najmenej dva roky a musíš byť prospešný pre komunitu. Môžeš tu napríklad plniť funkciu záhradníka, nočného strážnika alebo hrobára. Ďalšou zvláštnosťou je, že komplex sa na noc zatvára a večierka je tu presne o 22.00 hodine. Ak by si sa omeškal, musel by si pri vstupe zaplatiť nočnému strážnikovi približne jedno euro.

Dedinka priťahuje turistov z celého sveta a aj keď do obývaných budov voľný prístup nie je, môžu sa po komplexe rozhliadnuť v rámci 45 minútovej prehliadky a navštíviť múzeum, alebo jeden z neobývaných bytov, ktorý je zriadený špeciálne na to, aby ukojil zvedavosť návštevníkov. Možno natrafíš aj na miestneho obyvateľa, ktorý ti o rodine Fuggerovcov a histórii dedinky Fuggerei s radosťou porozpráva.

Ak by si sa sem rozhodol vydať na výlet, prehliadka ťa vyjde na 4 eurá a sprievodca ti o dedinke porozpráva aj v maďarčine či v češtine.

Zdroj: Interez

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá