Futbalový šampionát je tu: Vysokú šancu na výhru majú mužstvá, ktoré by si nečakal

  • Futbalový šampionát je už za dverami, otvárací zápas bude 20. novembra
  • 32 najlepších národných mužstiev sveta zabojuje o titul, prvýkrát v zimnom období
  • Na Slovensku má práva RTVS, majstrovstvá budú trvať takmer mesiac
sapionat
TASR/AP / Sandro Halank
  • Futbalový šampionát je už za dverami, otvárací zápas bude 20. novembra
  • 32 najlepších národných mužstiev sveta zabojuje o titul, prvýkrát v zimnom období
  • Na Slovensku má práva RTVS, majstrovstvá budú trvať takmer mesiac

Už čoskoro začína najväčší futbalový sviatok roka – štartuje 22. svetový šampionát.

Majstrovstvá trvajú od 20. novembra až do 18. decembra. Celkovo sa odohrá 64 zápasov medzi 32 krajinami a prvý výkop o 17:00 bude patriť domácemu tímu proti Ekvádoru, ktorý v doteraz jedinom vzájomnom zápase v roku 2018 vyhral tesne 4:3.

O tom, kto sa stane majstrom sveta, sa rozhodne 18. decembra o 16:00 na štadióne Lusail s kapacitou 80-tisíc miest. Slovensko sa na šampionát nedostalo, zo susedných krajín sa to podarilo len Poľsku.

Hosťujúca krajina očakáva, že šampionát navštívi 1,2 milióna zahraničných fanúšikov, ktorí si doteraz kúpili už 2,9 milióna lístkov.

Okrem tohtoročných MS je už rozhodnuté, že v rovnakej krajine bude usporiadaný aj Ázijský pohár v roku 2023.

Ďalšie MS prebehnú v roku 2026, podelia sa o ne americkí susedia USA, Kanada a Mexiko.

2
zdroj: SITA/AP – Prvý výkop majstrovstiev bude 20. novembra o 17:00 patriť domácemu tímu proti Ekvádoru, ktorý v doteraz jedinom vzájomnom zápase v roku 2018 vyhral tesne 4:3.

Kto vyhrá celý šampionát?

Aj keď sa Slovensko na najdôležitejší svetový šampionát neprebojovalo, domáci futbaloví fanúšikovia si určite prídu na svoje – sledovať budú môcť výber top hráčov z 32 krajín v zostavách mimo svojich ligových tímov.

Svetový futbal bude populárny aj pre tipérov, pričom stávkové kancelárie už publikovali prvé kurzové lístky, ktoré nám dávajú dobrú predstavu o sile jednotlivých mužstiev.

Úradujúci majster Francúzsko má podľa kurzov stávkovej kancelárie Fortuna veľkú šancu suverénne vyhrať svoju skupinu. 

Veľké očakávania však majú aj fanúšikovia domáceho tímu, ktorý nielenže vyhral posledný ročník Ázijského pohára v roku 2019, ale dokonca inkasoval iba jediný gól – vo finále s Japonskom (3:1).

K tipom na víťazov sa vyjadril napríklad aj hviezdny Lionel Messi, ktorý za favorita považuje tiež Francúzsko. Okrem neho vidí vo finále ostrieľaných veteránov z Brazílie, ktorí na šampionáte zabojujú už o svoj rekordný šiesty titul. Chcem si pozrieť kurzový lístok →

Kde bude možné sledovať priamy prenos?

Práva na vysielanie MS 2022 v rámci Slovenska vlastní RTVS – všetky zápasy tak budú odvysielané na kanáloch Šport, prípadne Jednotke, Dvojke či Trojke. V Českej republike je vlastníkom práv Česká televize.

MS Katar 2022
zdroj: SITA – Veľké očakávania majú fanúškovia domáceho tímu, ktorý nielen vyhral posledný ročník Ázijského pohára (2019), ale dokonca inkasoval iba jediný gól – vo finále s Japonskom (3:1).

Zmeniť sa ešte môže čokoľvek

Definitívne súpisky hráčov sú otvorené do posledného dňa – veľa sa však môže zmeniť nielen zo zdravotných, ale aj politických dôvodov.

Ukrajina napríklad žiada o vylúčenie Iránu zo šampionátu, na čo vedenie šampionátu zatiaľ nezareagovalo a Irán bude predbežne začínať v skupine B spolu s USA, Anglickom a Walesom. Rusko o možnosť štartovať na majstrovstvách prišlo.

Diskusie však prebiehajú aj na úrovniach samotných hráčov – týždne sa napríklad diskutovalo o účasti francúzskeho kanoniera Pogbu. Len nedávno bolo potvrdené, že zranenie kolena ho odstaví na dlhšiu prestávku, než sa očakávala.

Otáznik visí aj nad účasťou Belgičana Lukaku, nemeckého brankára Manuela Neuera i stredopoliara Thomasa Müllera či iných hráčov.

1
zdroj: TASR/AP – Kanadský futbalový reprezentant Scott Kennedy (zľava) sa tiež nezúčastní na blížiacom sa svetovom šampionáte pre zranenie.

Netradičné miesto aj netradičný čas

Tohtoročný šampionát bude výnimočný hneď z viacerých dôvodov. Vôbec po prvýkrát sa odohrá v arabskom svete, konkrétne v jednej z najbohatších krajín.

Tieto majstrovstvá sú tiež poslednými, na ktorých sa zúčastní 32 tímov. Po niekoľkoročných rokovaniach totiž došlo k zmene formátu a v ďalšom ročníku sa v zámorskej hlavnej súťaži predstaví až 48 tímov, teda o polovicu viac.

Vôbec prvýkrát sa turnaj udeje v zimnom období – čo je v horúcom podnebí prakticky jedinou možnosťou. Od mája do júla tu teploty dosahujú v priemere 45 °C až 50 °C – v decembri však teploty poklesnú „len“ na asi 30 °C.

Netradičný štart turnaja sa odzrkadlí v celom futbalovom svete – všetky národné ligy, ktoré zvyčajne začínajú sezónu na jeseň, budú mať spomalený štart.

Ako každý šampionát, aj tohtoročná edícia so sebou prinesie špeciálnu edíciu futbalovej lopty. Vďaka inovatívnemu aerodynamickému dizajnu bude doteraz najrýchlejšie letiacou loptou na svete. Pri vizuále sa výrobca inšpiroval lokálnou architektúrou. Lopta bude v krajinách Európskej únie stáť približne 150 eur.

Šampionát majú Slováci v obľube

Vrcholová súťaž je sviatkom tipérov a zvýšený záujem Slovákov vidia aj stávkové kancelárie. Napríklad stávková spoločnosť Fortuna ponúka možnosť staviť si nielen na umiestnenie, ale napríklad aj na body v jednotlivých skupinách.

Fortuna zároveň prináša všetkým novým tipérom na Slovensku možnosť využiť stávkový kredit až do 50 €, 50 spinov a predovšetkým stávku bez rizika až do 50 € s jednoduchým princípom – keď človek nevyhrá, vrátia mu vklad.

500×800

Kurzové lístky sú zvyčajne vypísané na deň-dva dopredu a sledovať ich je možné tu. Chcem si pozrieť kurzový lístok →

SITA/AP Hassan Ammar – Neľudské podmienky a tempo práce malo viesť pri výstavbe 7 nových futbalových štadiónov k úmrtiu až 6 500 robotníkov. Na snímke Katar Al Bayt Stadium.
zdroj: SITA/AP Hassan Ammar – Štadión Al Bayt.

Za tri roky sedem nových štadiónov

Ešte pred 40 rokmi mohol hrať domáci tím len na jednom futbalovom štadióne. To sa však po zisku práva organizovať šampionát zmenilo drakonickým tempom – a v malej krajine pribudlo ďalších 7 monumentálnych stavieb.

Samotné štadióny majú nielen funkčnú, ale aj umeleckú hodnotu – každý z nich reprezentuje prvky späté s históriou krajiny či celkovo s kultúrou Orientu. Napríklad dizajn štadiónu Lusail reflektuje tvar ručne vyrábaných misiek z počiatku civilizácie arabského a moslimského sveta.

Jeho zlatý exteriér má rovnako časom vyblednúť a replikovať tak staré remeselné výrobky. Všetky štadióny sú vybavené špeciálnymi klimatizáciami – ich najväčší záťažový test však bude až samotný šampionát.

Enormné tempo výstavby režim suplementoval tisíckami robotníkov zo susedných štátov, čím si zavaril na snáď najkontroverznejší šampionát v histórii futbalu. Neľudské podmienky a tempo práce malo viesť až k úmrtiu vyše 6 500 robotníkov.

Tu však kontroverzia nekončí – hosťujúcu krajinu riadi autokratická monarchia, kde jeden emir kontroluje výkonnú, zákonodarnú aj súdnu moc. V krajine vládne právo šaría – teda silne náboženská forma práva, ktorá úplne zakazuje neheterosexuálnu orientáciu. LGBT cudzincom hrozí odňatie slobody na 3 roky, v prípade LGBT moslimov je dokonca možný aj trest smrti – aj keď sa takýto trest za homosexualitu nikdy neudelil.

Kritizované sú aj vyjadrenia organizátora, ktorej predstavitelia zvyčajne odpovedajú vyhýbavo a vágne – napríklad tak, že „osobné veci netreba ťahať na verejnosť“ a „treba rešpektovať zvyky v danej krajine“.

Zdroje: qatar2022.qa, aa.com.tr, ankara.embassy.qa, aljazeera.com/podcasts, aa.com.tr, sport.aktuality.sk, sportnet.sme.sk, webnoviny.sk, sport.aktuality.sk, sofascore.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá