Slovákov čaká od januára veľká „gastrolístková“ zmena. Dotknúť sa môže aj tvojej peňaženky

  • Gastrolístky od nového roku prebehnú digitalizáciou
  • Na stravné karty sa tešia aj gastro prevádzky
Gastrokarty
Up Dejeuner, TASR/Jakub Kotian
  • Gastrolístky od nového roku prebehnú digitalizáciou
  • Na stravné karty sa tešia aj gastro prevádzky

Podľa zákonníka práce je zamestnávateľ povinný zabezpečiť zamestnancovi jedno teplé jedlo, ak odpracuje viac ako 4 hodiny. Na výber je hneď viacero možností. Prvou z nich je zabezpečenie vlastnej kantíny alebo dovoz obedov. Sú však firmy a spoločnosti, ktoré takúto možnosť nemajú.

Pre tieto firmy tu je alternatíva v podobe vyplácania príspevku na stravovanie. Túto formu vie zamestnávateľ aktuálne vyplatiť v troch formách. Finančným bonusom k tvojej výplate, gastrolístkami alebo kreditom na gastro kartu. Tu sa chystá od nového roka veľká zmena. 

Digitalizácia benefitov

Novela zákonníka práce od 1. novembra 2022 znížila administratívnu záťaž pre zamestnávateľov. Po novom totiž zamestnávateľ nemá povinnosť uzatvárať so zamestnancami dohodu o zrážke zo mzdy v prípadoch, ako napríklad nevyúčtované preddavky na príspevok zamestnávateľa na stravovanie. 

Od marca minulého roka umožňuje zamestnancom novela Zákonníka práce vybrať si medzi gastrolístkami a gastrokartami alebo finančným príspevkom na stravovanie. Táto možnosť je len pokiaľ zamestnávateľ nezabezpečil vlastné stravovanie. 

S finančným príspevkom zabudni na benefity

Od 1. januára 2023 nás teda čaká zmena. Nadobudne účinnosť ďalšia časť novely, podľa ktorej sa stravné poukážky budú v prevažnej miere vydávať na elektronických kartách. 

Podľa predsedu Asociácie moderných benefitov (AMOBE) Štefana Petríka sa tým zamestnancom otvorí úplne nový svet výhod. Budú mať prístupné rôzne zľavy, cashbackové programy, kupóny, ale aj vernostné systémy.

Poberatelia finančného príspevku však nebudú mať na takéto benefity nárok. AMOBE tiež zdôrazňuje, že samotný prechod z papiera do digitálu bude postupný, a teda každý subjekt v tomto sektore bude mať dostatok času na aklimatizovanie sa zmenám. 

Asociácia taktiež prízvukuje, že digitalizácia je skvelou príležitosťou k spolupráci so štátom a nakopnutiu gastro sektoru. Riešením, ktoré AMOBE podporujú, je zníženie DPH pre gastro sektor na 10 %, ktoré sa v poslednom období zdôrazňuje čoraz viac. 

Čo by mala priniesť digitalizácia? 

Digitalizácia by mala priniesť pozitíva aj pre zamestnancov, zamestnávateľov, gastro prevádzky a v neposlednom rade aj pre štát. 

Digitalizáciu platieb presadzujem dlhodobo, a preto aj prechod na gastro karty vnímame pozitívne. Prínosy tejto zmeny by mali pozitívne pocítiť zamestnanci aj podniky prijímajúce túto formu platby. Papierové gastrolístky boli často v mnohých nominálnych hodnotách, čo spôsobovalo problémy obsluhujúcemu personálu pri zúčtovaní so zákazníkom, ale aj pri odovzdávaní tržieb,“ povedal pre Startitup Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.

Ako sme už vyššie spomínali, poberatelia príspevku cez digitálnu kartu budú mať prístup k rôznym odmenám, cashbackom a ďalšie výhody. Ďalším pozitívom je určite praktickosť platieb. Človek nebude takto musieť nosiť knižku s lístkami a bude môcť platiť aj NFC spôsobom. Platba týmito kartami by mala byť bezkontaktná do sumy 50 eur. Tým, že sa digitálna karta berie ako platba kartou, netýka sa jej ani zaokrúhľovanie platieb. 

Pre samotných zamestnávateľov to predstavuje uľahčenie administratívneho procesu vydávania. Okrem iného vedia túto kartu spojiť s hneď viacerými benefitmi, ako napríklad rekreačné poukazy. Niektoré firmy karty v súčasnosti využívajú aj na evidenciu dochádzky. 

Gastro pocíti úľavu

Prevádzky by mohli zaznamenať príliv nových zákazníkov a vďaka vernostným systémom aj posilnenie stálej klientely. Digitálne karty by vytvorili aj podstatne používateľsky prijateľnejšie prostredie. Zároveň by sa mali znížiť poplatky za preplatenie gastrolístkov. 

Digitalizácia gastrolístkov by nemala byť problémom ani pre gastro podniky, keďže čoraz viac návštevníkov preferuje platbu kartou alebo prostredníctvom iných aplikácií.  Dnes sú na trhu dostupné rôzne technológie, ktoré prijímanie takýchto platieb umožňujú bez ohľadu na veľkosť podniku alebo ich obrat,“ vraví Harbuľák.

„Problémom dnes nie je ani nedostatočné pokrytie územia internetovým pripojením, tzv. bielych miest je naozaj málo. Čomu však treba aj naďalej venovať pozornosť, je to, aby sa platby gastro kartami využívali na ten účel, pre ktorý boli určené, teda na platbu za jedlo, a aby sa takýmito kartami nedal platiť nákup iných tovarov, ktoré nemajú s účelom tohto nástroja nič spoločné,“ dodal.

Ludia čo jedia
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Benefit pre štát predstavuje najmä vyššia transparentnosť. To dôležitejšie však spočíva v podpore domáceho trhu, keďže sa s digitálnymi kartami nedá platiť v zahraničí. 

V Bratislave je finančný príspevok najsilnejší

Podľa prieskumu, ktorý vytvorila pre AMOBE prieskumná agentúra DICIO, vieme povedať, že gatrolístky alebo gastrokarty sú najpoužívanejšou metódou vyplácania príspevku. Túto možnosť využíva až 48 percent opýtaných. V prípade finančného vyplácania sa rozprávame o 32 percentách opýtaných a 20 percent respondentov nevyužíva žiadnu možnosť.

V súčasnosti je alarmujúcim údajom pre gastro sektor percento peňazí, ktoré končia v reštauráciách. Až dve tretiny prostriedkov ostávajú v obchodoch s potravinami. Zapríčinila to podľa všetkého pandémia, ktorá odnaučila Slovákov od navštevovania reštaurácií. Obmedzenie stravovania potvrdilo až 7 z 10 opýtaných respondentov. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá