Gastro bije na poplach a žiada o okamžitú pomoc od štátu. Inak neprežijeme, odkazujú

  • Nové opatrenia rešpektujú, pomoc však musí prísť v najbližších dňoch, inak skrachujú ďalšie gastro prevádzky a obchody
  • Súčasné opatrenia v gastrosektore sa ukázali ako nedostatočné
TASR/Ján Krošlák
  • Nové opatrenia rešpektujú, pomoc však musí prísť v najbližších dňoch, inak skrachujú ďalšie gastro prevádzky a obchody
  • Súčasné opatrenia v gastrosektore sa ukázali ako nedostatočné

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) v zásade súhlasí s prijatými opatreniami Ústredným krízovým štábom (ÚKŠ) v nedeľu, ktoré budú platné od 15. októbra 2020. Dôrazne však žiada vládu, aby v najbližších dňoch predstavila kompenzačné mechanizmy, ktoré umožnia podnikateľom v maloobchode, gastre a službách prežiť.

„Myslíme si totiž, že gastrosektor týmto dostane ranu, ktorá môže zlikvidovať prakticky celý tento sektor,“ reagoval na prijaté opatrenia predseda ISKM Daniel Krakovský. Podľa ďalšej iniciatívy – Zachráňme gastro! by veľmi pomohlo dočasné zníženie reštauračnej DPH na 5 %. Medzi ďalšie mechanizmy by mohla byť zaradená kompenzácia fixných nákladov zatvorených prevádzok a nákladov na boj proti pandémii.

Koronavírus je opäť v parlamente. Nakazený je podpredseda Národnej rady

Novo prijaté opatrenia sa podľa ISKM zásadným spôsobom opäť dotknú maloobchodníkov a najmä gastrosektora, ktorý už od začiatku pandémie prežíva mimoriadne ťažké časy.

„Rozumieme okolnostiam, pre ktoré musí k sprísneniu opatrení prísť. Chápeme, že zdravie obyvateľov je na prvom mieste a za našich členov môžeme konštatovať, že často sú naše interné opatrenia striktnejšie ako tie, ktoré schváli vláda. Záleží nám totiž na našich zamestnancoch a zákazníkoch, ktorí navštevujú naše prevádzky. Veríme preto, že opatrenia sú prijímané v záujme nás všetkých a pri ich prijímaní sú zohľadnené všetky podstatné okolnosti,“ pokračoval Krakovský.

zdroj: unsplash

Súčasné opatrenia v gastrosektore sú nedostatočné

Súčasné opatrenia na odškodnenie strát v gastrosektore sa podľa ISKM ukázali ako nedostatočné, podnikatelia majú svoje zdroje vyčerpané, pretože ich použili na jar. ISKM pre žiada od vlády urýchlene predstaviť kompenzačné mechanizmy.

„Nemôžeme sa pozerať na to, ako podnikatelia zatvárajú svoje dlhoročné prevádzky preto, lebo pomoc štátu v týchto ťažkých časoch prichádza neskoro a byrokratické prekážky na jej čerpanie obmedzujú veľké množstvo podnikateľov od čerpania takejto podpory. Žiadame o jednoduchú dotačnú schému, ktorá bude do veľkej miery kompenzovať náklady maloobchodníkov a podnikateľov v službách a gastre, ideálne formou priamej finančnej podpory zohľadňujúcej fixné náklady,“doplnil predseda ISKM.

Prevádzkovatelia gastro prevádzok z ďalšej iniciatívy – Zachráňme gastro! rešpektujú, že boj proti pandémii je prvoradý, a tak ako do dnes, aj budúci týždeň sa opatreniam prispôsobia. Pre reštaurácie a podobné podniky je to však podľa tejto iniciatívy absolútny lockdown a bez adekvátneho odškodnenia im hrozí okamžitý krach.

Ako vnímaš opatrenia v boji proti koronavírusu?

Doterajšia vládna pomoc nebude stačiť

„Kompenzácia nájmov a drobné príspevky na zamestnanosť nebudú stačiť. Mnohí členovia našej iniciatívy už podniky pozatvárali a zamestnancov prepúšťali. Teraz príde druhá vlna zatvárania a prepúšťania a všetci by sme chceli, aby bola čo najmenšia. Preto prosíme vládu, aby čím skôr deklarovala, ako odškodní tých, ktorí od marca znášajú najväčšie bremeno obmedzení. Veľmi by pomohla realizácia programového vyhlásenia vlády o dočasnom znížení daňového zaťaženia v cestovnom ruchu a gastronómii pretavená do dočasného zníženia reštauračnej DPH na 5 % tak, ako je to bežné v EÚ. Medzi ďalšie by mohla patriť kompenzácia fixných nákladov zatvorených prevádzok a nákladov na boj proti pandémii,“ reagoval Ján Laš z Iniciatívy Zachráňme gastro!.

zdroj: Pod Michalskou bránou v Bratislave. Foto: Martin Baumann/TASR

Ústredný krízový štáb prijal na nedeľňajšom rokovaní viacero opatrení, platiť budú od 15. októbra. Prevádzky verejného stravovania budú môcť od štvrtka vydávať jedlo len zabelené a so sebou alebo ho podávať iba v exteriéri. Zavreté budú aj fitness centrá, wellness, kúpaliská, akvaparky a sauny.

Obchody a nákupné centrá musia dodržať pravidlo maximálne jednej osoby na 15 metrov štvorcových za dodržiavania rozostupov a všetkých protiepidemických opatrení. Do nákupných centier bude možné vstúpiť len po odmeraní teploty, povolený vstup bude teda iba osobám, ktoré nevykazujú žiadne príznaky ochorenia.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech