Gatesovci venovovali na boj proti koronavírusu 100 miliónov dolárov. Kam peniaze poputujú? 

  • Nadácia Bill & Melinda Gates oznámila, že na boj proti obávanému koronavírusu prispeje až 100 miliónov dolárov
  • Táto finančná injekcia má za cieľ pomôcť posilniť úsilie pri diagnostike, izolácii a liečbe nakazených, ako aj na vývin vakcíny, na ktorú čaká celý svet
bvv
wikimedia.org
  • Nadácia Bill & Melinda Gates oznámila, že na boj proti obávanému koronavírusu prispeje až 100 miliónov dolárov
  • Táto finančná injekcia má za cieľ pomôcť posilniť úsilie pri diagnostike, izolácii a liečbe nakazených, ako aj na vývin vakcíny, na ktorú čaká celý svet

Tento štedrý príspevok zahŕňa aj sumu 10 miliónov dolárov, ktoré nadácia vyčlenila na boj proti koronavírusu už na konci januára.

 „Je potrebné, aby sa spojili organizácie, vlády, ako aj súkromný sektor a filantropovia a pokúsili sa spomaliť tempo šírenia tejto choroby, pri pomoci krajinám chrániť ich občanov a urýchlili vývoj nástrojov na zvládnutie epidémie,“ uviedol generálny riaditeľ nadácie Mark Suzman.

Watch Bill Gates and Melinda Gates' commencement address: http://gates.ly/SOyaqu

Gepostet von Gates Foundation am Samstag, 21. Juni 2014

 „Dúfame, že tieto zdroje pomôžu katalyzovať účinnú medzinárodnú reakciu. Táto reakcia by sa však mala riadiť vedou, nie strachom a mala by vychádzať z krokov, ktoré doteraz podnikla Svetová zdravotná organizácia,“ dopĺňa. 

Nadácia sa zaviazala poskytnúť 20 miliónov dolárov pre multilaterálne organizácie ako sú WHO a Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb. Podpora však poputuje aj k národným orgánom verejného zdravotníctva v Číne a v ďalších krajinách, ktoré potvrdili prípady nákazy. 

Približne 60 miliónov dolárov je určených na vývoj vakcín, liečbu a diagnostiku a 20 miliónov dolárov sa poskytne krajinám v subsaharskej Afrike a južnej Ázii, ktoré boli obzvlášť zasiahnuté prepuknutím choroby. 

How did an article in the New York Times and a trip to Africa inspire Bill Gates and Melinda Gates to start a foundation? Watch their #TED2014 Talk to find out: http://gates.ly/1fMLUaC

Gepostet von Gates Foundation am Mittwoch, 2. April 2014

Začiatkom tohto týždňa ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb (HHS) oznámilo kongresu, že bude pravdepodobne potrebné investovať ďalších 136 miliónov dolárov na boj proti prepuknutiu koronavírusu, keďže americké zdravotnícke agentúry minuli spolu 105 miliónov dolárov, ktoré im boli pridelené na riešenie krízových situácií týkajúcich sa koronavírusu.

Na šírenie koronavírusu reaguje aj zakladateľ spoločnosti Alibaba Jack Ma. Ten prostredníctvom svojej charitatívnej nadácie prisľúbil na boj proti koronavírusu celkovo 100 miliónov juanov, teda viac ako 14,4 miliónov dolárov.

Il #coronavirus di Wuhan: cos'è, come si trasmette, e perché è importante vigilare (evitando le psicosi): www.unicef.it/coronavirus #2019nCoV

Gepostet von UNICEF Italia am Donnerstag, 23. Januar 2020

Ďalších 115 miliónov dolárov pošle na výskum nových liečebných postupov a na pomoc orgánom v najviac postihnutých oblastiach skupina čínskych miliardárov -Robin Li, šéf technologickej spoločnosti Baidu, riaditelia firmy Huawei Ma Huateng a Ren Zhengfei či Zhang Yiming, zakladateľ spoločnosti ByteDance. Výrobca mobilných telefónov Huawei už navyše prispel k výstavbe nemocnice v čínskom meste Wu-chan, kde choroba prepukla.

Slováci majú obavy z celosvetovej epidémie

Koronavírus nenecháva ľahostajných ani Slovákov. Viac ako polovica našich spoluobčanov sa obáva celosvetového šírenia nového koronavírusu, pričom z rozšírenia na Slovensko má obavy až 64 %, informuje SITA.

Zatiaľ však až 62 % ľudí nemalo potrebu uchýliť sa k osobnými obmedzeniam. Vyplýva to z prieskumu Slovenského národného panela, ktorý sa uskutočnil od 31. januára do 4. februára na vzorke päťsto respondentov z aktívnej internetovej populácie.

zdroj: TASR

Správy o koronavíruse, ktorý sa objavil vlani v čínskom meste Wu-chan a nakazili sa ním odvtedy tisícky ľudí, zaznamenala úplná väčšina Slovákov na internete, a to až 98 %. 56 % respondentov, častejšie ženy ako muži, vyjadrilo obavy z celosvetovej epidémie. Viac žien sa tiež obáva zo šírenia nového typu vírusu na Slovensku.

Aj napriek obavám zo šírenia sa však len menšie percento opýtaných vyjadrilo, že sa koronavírusom cítia osobne ohrození (26 %). To zrejme korešponduje s doterajšou absenciou potvrdených prípadov nakazení koronavírusom na Slovensku. Štvrtina respondentov zatiaľ v súvislosti s vírusom neprijala žiadne opatrenia, no zvažuje, že tak v blízkej dobe urobí. Preventívne kroky podniklo 13 % opýtaných, ktorí sa primárne zmieňovali o zvýšenej hygiene.

Zdroje: gatesfoundation.org, SITA, thejakartapost.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech