Generál Macko o Afganistane: Zatiaľ čo sme sa vyčerpávali bojom, Číňania skupovali ťažobné práva (ROZHOVOR)

  • Bol najvyššie postaveným slovenským vojakom v Afganistane a veliteľom medzinárodných operácií
  • V rozhovore nám Pavel Macko porozprával, kde podľa neho Američania a spojenci urobili chyby
  • Odhadol, za akých okolnosti by afganská armáda s Talibanom naozaj bojovala a či má krajina nádej na lepšiu budúcnosť
Pavel Macko Afganistan
TASR/ Pavol Zachar a TASR/ AP/ Ministry of Defence
  • Bol najvyššie postaveným slovenským vojakom v Afganistane a veliteľom medzinárodných operácií
  • V rozhovore nám Pavel Macko porozprával, kde podľa neho Američania a spojenci urobili chyby
  • Odhadol, za akých okolnosti by afganská armáda s Talibanom naozaj bojovala a či má krajina nádej na lepšiu budúcnosť

Ako najvyššie postavený Slovák pôsobil priamo v Afganistane, kde velil viacerým medzinárodným operáciám. Bol veliteľ NATO v Poľsku, kde pripravovali afganských veliteľov.

S generálom a expertom na obranu Pavlom Mackom sme sa porozprávali o aktuálnom dianí v Afganistane. Aké chyby tam spojenci spravili, prečo miestna armáda proti Talibanu nebojovala a za akých okolností by sa mu postavila?

Alebo ešte ťažšia otázka – môže byť táto krajina raz pokojná a prosperujúca?

zdroj: TASR/ Branislav Račko. Zľava prvý zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky generálmajor Pavel Macko a vtedajší minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš počas návštevy spoločného cvičenia Slovak Warthog amerických a slovenských leteckých síl na leteckej základni Sliač 27. júla 2016.

Prekvapuje vás aktuálne dianie v Afganistane?

Bohužiaľ, je to vývoj, ktorý sa ako jedna z možných a nežiaducich alternatív dal predpokladať. Nasvedčovali tomu viaceré signály. Pripúšťala ho aj dohoda Trumpovej administratívy a Talibanu, aj keď nie až v takomto rozsahu.

V krajine bol s pomocou medzinárodného spoločenstva inštalovaný prezidentský systém vlády. Lenže prezident Ašraf Ghaní bol v ostatných voľbách zvolený len cca dvomi miliónmi voličov v 38-miliónovej krajine. To ťažko nazvať dostatočnou legitimitou.

Prezident Trump chcel amerických vojakov za každú cenu stiahnuť domov, sľúbil to. Dospel k záveru, že bez umiernenej časti Talibanu stabilná vláda v krajine nie je možná a uzavreli s Talibanom dohodu. Sľúbili im participáciu na moci a prepustenie väznených bojovníkov.

Taliban na oplátku sľuboval, že nebude podporovať terorizmus, útočiť na vládu ani sťahujúce sa medzinárodné vojská.

Lenže nikto netušil, že to dopadne takto zle, najmä politicky a strategicky pre západ. Všetci podcenili schopnosť Talibanu vyjednávať a súčasne silovo zvrátiť vývoj. Dohoda s USA mu dala status a legitimitu oficiálneho hráča. Taliban to využil a uchmatol si všetku moc.

zdroj: TASR/ AP/ Rahmat Gul.

Keď ste pred 14 rokmi velili v Kábule, tušili ste, aký osud túto krajinu čaká? Že raz znova skončí v rukách Talibanu?

Dúfal som, že nie. Robili sme všetko, čo sa v rámci možností dalo. Vtedy, aj v nasledujúcich rokoch. Ale videl som aj, že ako koalícia šliapeme vodu a situácia stále nie je dobrá. Misia stagnovala a pomaly sme strácali dych.

Mali sme málo vojakov, málo zdrojov na rekonštrukciu a rozvoj a príliš veľa obmedzení. Väčšina krajín v ISAF (skratka pre Medzinárodné bezpečnostné a pomocné sily v Afganistane, poz. red.) bola nastavená na stabilizačnú operáciu, nie na boj s povstalcami. Boli sme schopní vybudovať rozsiahle provinčné rekonštrukčné tímy, ale nevedeli sme do nich zabezpečiť dostatok civilných rozvojových expertov a hlavne dosť peňazí, aby sa reálne zmenil život ľudí.

Spojenci, vrátane Slovákov, cvičili afganské jednotky, vyzbrojili ich. Kde zmizlo tých 300 000 afganských vojakov, ktorí mali krajinu brániť pred Talibanom?

Nebojovali, okrem špeciálnych síl. Bojovala len časť polície, miestne milície a špeciálne sily. Nestačilo to. Konvenčná armáda zostala v kasárňach. Časť vojakov sa rozpŕchla, časť tam možno ešte stále je. Celý systém skolaboval.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá