Lietadlo AIR Force Kábul 3
SITA/AP, Verified UGC
Kábul letisko
SITA/AP, Verified UGC

Afganec žijúci na Slovensku: Keď ľudia videli lietadlo, tak sa naň zavesili a nerozmýšľali. Konali v šoku (ROZHOVOR)

 • Profesor Juma Haydary patrí k uznávaným vedeckým kapacitám na Slovensku
 • Do našej krajiny prišiel ešte koncom 80. rokov minulého storočia. Do vlasti sa nevrátil práve kvôli Talibanu
 • V rozhovore nám opísal súčasnú situáciu v Afganistane, možný vývoj ale aj svoje vlastné pocity pri sledovaní posledných udalostí
 • Profesor Juma Haydary patrí k uznávaným vedeckým kapacitám na Slovensku
 • Do našej krajiny prišiel ešte koncom 80. rokov minulého storočia. Do vlasti sa nevrátil práve kvôli Talibanu
 • V rozhovore nám opísal súčasnú situáciu v Afganistane, možný vývoj ale aj svoje vlastné pocity pri sledovaní posledných udalostí

Profesor Juma Haydary prišiel z Afganistanu na Slovensko študovať ešte koncom 80. rokov minulého storočia. Jeho návrat do vlasti zmaril nástup militantného hnutia Taliban k moci.

Na Slovensku vyštudoval chemické inžinierstvo. Dlhodobo pracuje na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, kde pôsobí ako vedúci Katedry chemického a biochemického inžinierstva.

zdroj: Juma Haydary

Haydary je nielen vedecká kapacita, podpísaná pod viac ako 150 výskumov, ale aj človek, ktorý aktívne pracuje na zlepšení akademického prostredia vo svojej rodnej krajine prostredníctvom spoločných projektov.

Profesor má v Afganistane rodinu, kolegov a priateľov. V rozhovore nám opísal súčasnú situáciu v Afganistane, možný vývoj, ale aj svoje vlastné pocity pri sledovaní posledných udalostí v jeho rodnej krajine.  

 • Ako vyzerala prvá vláda Talibanu, či mala podporu obyvateľov Afganistanu a prečo si získalo militantné hnutie takú zlú povesť
 • Čo hovoria bežní Afganci na udalosti posledných dní a či hrozí krajine nová občianska vojna
 • Akú najväčšiu chybu Američania urobili a ako ňou zradili legitímnu afganskú vládu 
 • Či nám hrozí nový 11. september a či sa stane z Afganistanu znovu bezpečné útočisko pre teroristov
 • Kde končili peniaze, ktoré liali do Afganistanu Američania a ako sa zmenil život obyčajných ľudí 

Na Slovensko ste prišli študovať ešte v roku 1988, teda v čase, keď boli v Afganistane Sovieti. Práve časť bojovníkov proti sovietskej invázii stálo pri zrode Talibanu, iní skončili v al-Káide. Ako to tam vtedy vyzeralo?

V čase, keď som prišiel na Slovensko, bola situácia v Afganistane veľmi podobná ako minulý rok. V tom čase boli sovietske vojská tiež na odchode a centrá miest boli pod kontrolou proruskej vlády. Naopak, dedinské oblasti boli pod kontrolou povstalcov, ktorí bojovali proti sovietskej armáde. Situácie boli podobné. Jediný rozdiel bol v tom, že prosovietská vláda, na rozdiel od tejto vlády, vydržala ešte ďalšie roky pri moci. Vojaci tejto vlády sa dokázali postaviť povstalcom.

To znamená, že vy prežívate podobnú situáciu ako keby už druhýkrát.

Áno, ja chápem tých ľudí, čo sú v Afganistane. Prežívajú celkom podobnú situáciu ako v tom čase my. Len vtedy to nemalo taký rýchly priebeh. Vojaci vtedy bojovali aj za určitú ideológiu, by som povedal. Minimálne vodcovia prosovietskej vlády bojovali za svoju ľavicovú ideológiu. Boli viac presvedčení aj viac húževnatejší, a tak vydržali aj dlhšie bojovať.

Doktorandské štúdium ste absolvovali na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU. Plánovali ste zostať na Slovensku, či k vášmu rozhodnutiu prispel aj fakt, že k moci sa dostal Taliban?

Áno, ja som skončil štúdium v roku 1995 a ocitol som sa v situácii, v ktorej sa aj teraz ocitlo množstvo študentov. V roku 1994 vzniklo hnutie Taliban ako taký odpor voči skupinkám, ktoré sa dostali k moci v tej dobe a potom medzi sebou začali bojovať. Taliban si tiež kládol za cieľ nastolenie poriadku. Po nástupe k moci ale zaviedol právny systém, ktorý nebol akceptovateľný pre všetkých Afgancov, hlavne pre tých slobodne zmýšľajúcich. Takže toto bol hlavný dôvod prečo som sa nemohol vrátiť do Afganistanu.

zdroj: TASR/AP, Alexander Zemlianichenko

Ako vyzerala vláda Talibanu v tej dobe? Známe sú prípady masakrov civilného obyvateľstva, hladomory, zadržiavanie potravinovej pomoci ale aj kruté tresty. Mal vtedy Taliban podporu bežných ľudí?

Predtým než sa Taliban dostal k moci, bol v krajine chaos, prebiehali boje medzi znepriatelenými stranami. Keď nastúpil Taliban, tak podobne ako teraz, nastolil určitý poriadok. To bol dôvod prečo mal spočiatku dôveru obyvateľstva, ale po krátkej chvíli, keď nastolili svoj krutý režim, sa ukázalo čo sú zač.

Špecifický výklad o zákone šaría a jeho aplikácii v spoločnosti sťažil život obyvateľom. Okrem toho nástup Talibanu v tom čase nebol taký rýchly ako bol teraz. Stále existoval veľký odpor a mnoho skupín i bojovalo proti Talibanu. Boje proti militantnému hnutiu pokračovali až do roku 2001, keď Američania zaútočili na Taliban, a práve opozičné sily sa tiež podieľali na zvrhnutí režimu.

Prečo má Taliban takú zlú povesť a ako vládol prvýkrát?

Zlá povesť Talibanu súvisela hlavne s veľmi striktným a tvrdým režimom a s veľkým obmedzením ľudských práv a slobôd a aj bežného života. Najcititeľnejšie to bolo u žien, ktoré nemohli chodiť do školy, pracovať, slobodne sa pohybovať, slobodne sa obliekať a podobne. Veľká časť afganskej spoločnosti s Talibanom nebola stotožnená, a to bol aj dôvod prečo sa tešili z príchodu Američanov a vítali ich.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

'

Najnovšie