Ženám vylupujú oči a robia z nich sexuálne otrokyne bojovníkov. Taliban pre mnohé Afganky znamená smrť

  • Bitky, mučenie, zahalené tváre, detské nevesty či sexuálne otrokyne
  • To všetko sa pre ženy v Afganistane môže čoskoro stať opäť realitou
  • Potom, čo americké vojská opustili krajinu a Taliban prevzal moc na Kábulom, zrejme milióny žien prídu o svoju česť a niektoré aj život
Afganistan
TASR via AP Photo/Rahmat Gul,Mariam Zuhaib
  • Bitky, mučenie, zahalené tváre, detské nevesty či sexuálne otrokyne
  • To všetko sa pre ženy v Afganistane môže čoskoro stať opäť realitou
  • Potom, čo americké vojská opustili krajinu a Taliban prevzal moc na Kábulom, zrejme milióny žien prídu o svoju česť a niektoré aj život

Posledná vláda radikálnej nábožensko-politickej skupiny Taliban v rokoch 1996 až 2001 mnohé ženy obrala o možnosti, ale aj dôstojný život.

Ženy a dievčatá museli ostávať doma, povinne zavedená bola burka a bez mužského sprievodu nesmeli opustiť svoj domov. Zákaz sa týkal aj návštevy školy dávajúcej vzdelanie. Za porušenie obmedzení hrozili radikálne tresty, od mučenia až po verejnú popravu.

Na porušovania ženských práv v Afganistane upozorňovala ešte ako prvá dáma aj Hillary Clintonová. Afganistan viackrát navštívila aj ako senátorka a neskôr ministerka zahraničných vecí.

„Pamätám si, ako som počula o jednej starej žene, ktorej pri bičovaní kovovým káblom zlomili nohu len preto, že jej burka nezahaľovala malý kúsok členku. Zdalo sa to neuveriteľné, že by ľudské bytosti mohli byť schopné takej krutosti, naviac v mene Boha,“ spomína Hillary Clintonová vo svojej knihe Ťažké rozhodnutia.

Bez muža ani na krok

Sadistické zachádzanie opisuje aj reportérka The Atlantic, ktorá Afganistan navštevovala aj počas prvej vlády Talibanu v deväťdesiatych rokoch.

Jej priateľka Shukriya Barakzaiová sa koncom tisícročia v Afganistane zobudila s horúčkami a závratmi. Jej manžel bol však v práci a nemala žiadneho syna ani mužského rodinného príslušníka, ktorý by ju odprevadil k doktorovi. Podľa zákonov Talibanu sa totiž žena mohla na ulici pohybovať iba s maharramom, teda mužským strážcom.

zdroj: Wikimedia/S.K. Vemmer (U.S. Department of State)

Oholila tak svojej dvojročnej dcére hlavu, obliekla ju do chlapčenského oblečenia a vybrala sa k doktorovi. Keď odchádzala od lekára s receptom do lekárne, zastavil pred ňou kamión plný talibanských bojovníkov.

„Muži vyskočili z nákladného auta a začali šľahať Barakzaiovú gumovým lanom, kým nespadla, potom ju šľahali ďalej. Keď skončili, postavila sa a plakala. Bola šokovaná a ponížená. Nikdy predtým nebola zbitá,“ opisuje jej doživotnú traumu reportérka Addariová.

Zverstvá opäť ožívajú

Tento zážitok sa pre Afganku stal kľúčový. Zo Shukriye Barakzaiovej sa totiž po páde Talibanu stala aktivistka, bojovníčka za ženské práva a politička. Dnes je jej osud, podobne ako miliónov žien a dievčat, opäť ohrozený.

Ešte pred dobytím Kábulu zverejnila pre Daily Mail svoje svedectvo o tom, ako Taliban na zabratých územiach mučí ženy.

„Vylupovali oči ženám pred zrakom ich zdesených rodín, dievčatá vo veku 12 rokov vytrhli z náručia plačúcich matiek, aby sa stali sexuálnymi otrokyňami bojovníkov Talibanu, muži boli trestaní alebo dokonca zabíjaní za „trestné činy“, ktoré sú napríklad  počúvanie „zlej“ hudby, alebo za odvahu „vzdelávať sa“, opisuje zverstvá Barakzaiová.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: TASR, The Atlantic, CNN, Financial Times, ABC News, Al Jazeera, The Guardian, BBC, iNews, Detsche Welle, Daily Mail , FB/Sahraa Karimi, Twitter/Mustafa47

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá