Biden tvrdí, že Afganistan stál Američanov bilión. Najmodernejšie vrtuľníky a zbrane hodili Afganci do rúk prostému Talibanu

  • Do afganskej armády Američania za 20 rokov naliali neuveriteľné peniaze
  • Prezident Biden tvrdí, že bola vybavená lepšie, ako niektoré armády NATO
  • Napriek tomu sa ani nepokúšala bojovať a brániť Kábul
  • Afganskú armádu roky sužovala korupcia, nafúknuté čísla vojakov aj chýbajúca motivácia
army
TASR/SITA/AP, Ján Krošlák, Mirwais Bezhan
  • Do afganskej armády Američania za 20 rokov naliali neuveriteľné peniaze
  • Prezident Biden tvrdí, že bola vybavená lepšie, ako niektoré armády NATO
  • Napriek tomu sa ani nepokúšala bojovať a brániť Kábul
  • Afganskú armádu roky sužovala korupcia, nafúknuté čísla vojakov aj chýbajúca motivácia

Celý svet pozerá na chaos v Afganistane v šoku a pýta sa, prečo sa afganská armáda vôbec nepokúšala brániť.

Celé roky vojenskej intervencie od 11. septembra 2001 do nej Američania liali miliardy dolárov na výzbroj a výcvik, aby bola schopná ubrániť krajinu, keď americké vojská a vojská NATO odídu.

„Americké jednotky nemôžu a nemali by bojovať vo vojne a umierať vo vojne, v ktorej afganské sily nie sú ochotné bojovať samy za seba. Minuli sme viac ako bilión dolárov. Vycvičili sme a vyzbrojili afganskú vojenskú silu s približne 300 000 silami, neuveriteľne dobre vybavenými silami, ktorých veľkosť je väčšia ako vojenská sila mnohých našich spojencov v NATO,“ uviedol prezident Joe Biden na tlačovej konferencii v pondelok, kde obhajoval svoje rozhodnutie stiahnuť vojská USA. 

Spojenci z NATO sa k nemu pridali. Nič iné im, vzhľadom na veľkosti kontingentov jednotlivých krajín, ani nezostávalo. Nemci vždy tvrdili, že ostanú, kým ostanú Američania.

Bidenov bilión v skutočnosti smeroval do fondu Overseas Contingency Operations (OCO), ktorý prevádzkuje Ministerstvo zahraničia a Ministerstvo obrany. Slúži na rýchle reagovanie počas krízy alebo na podporu operácií v oblasti infraštruktúry a koalícií, uvádza Al Jazeera. Inými slovami, je to „rozpočet na vojnu“, vojakov, zbrane, muníciu, lietadlá a všetko okolo. Suma za výcvik Afgancov a iné náklady tam ani zarátané byť nemusia. 

Afganskí vojaci mali k dispozícii najmodernejšiu vojenskú techniku, ktorá mala byť ich výhodou. Nakoniec sa o boj ani nepokúsili a vzdali sa slabo výzbrojnému Talibanu, ktorý doteraz používa aj staré samopaly AK-47.

Helikoptéry, guľomety aj bezpilotné lietadlá 

Taliban sa pri svojom ťažení dostal k modernej vojenskej technike, ktorú afganská armáda nechávala opustenú prakticky kdekoľvek. Militantné hnutie ešte v sobotu zverejnilo zábery zachytávajúce ukoristené afganské vojenské helikoptéry americkej výroby na letisku v Kandaháre, uvádza TASR.

Podľa britského Kráľovského inštitútu obranných a bezpečnostných štúdií (RUSI) sa talibovia okrem toho zmocnili aj mnohých guľometov, delostreleckých kanónov, bezpilotných lietadiel a pokročilých prístrojov na nočné videnie. V pondelok o tom informovala televízia BBC.

Časť z tohto arzenálu Taliban podľa RUSI ukoristil na afganských vojenských základniach. Ďalšiu výzbroj im odovzdali vojaci, ktorí k Talibanu prebehli z vládnych síl.

Videá zverejnené Talibanom zachytávajú aj americký vrtuľník Black Hawk, ktorému ale chýba motor a ruské vrtuľníky. Tie však pravdepodobne pochádzajú ešte zo sovietskej invázie. Otázne je, či sú tieto vrtuľníky funkčné a letu schopné, uvádza Defence One.

88 miliárd na výcvik a vybavenie afganskej armády 

Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v pondelok povedal, že zlyhanie afganskej armády je príčinou rýchleho obsadenia Afganistanu militantným hnutím Taliban. Pritom pripomenul, že Američania investovali do Afgancov miliardy dolárov.

Americký portál Politico tvrdí, že išlo konkrétne o viac ako 88 miliárd dolárov na výcvik a vybavenie afganskej armády a polície. Táto suma pritom predstavuje takmer dve tretiny všetkej zahraničnej pomoci smerujúcej do Afganistanu od roku 2002.

zdroj: SITA/AP, Hamed Sarfarazi

Portál tvrdí, že očakávania amerických úradníkov a vojakov voči afganskej armáde boli „prehnane optimistické.“

Afganská armáda trpela rozsiahlou korupciou, nedostatočným velením, vojakmi, ktorí boli vojakmi len na papieri, každoročnými stratami významného počtu mužov aj zastaraným letectvom.  

Sfalšované počty vojakov aj miznúce zbrane 

Podľa posledných údajov Pentagónu afganské bezpečnostné sily za posledné dve desaťročia narástli.

Zmienených Bidenových 300-tisíc vojakov je ale nafúknuté číslo. Posledné údaje Pentagonu hovoria o 185-tisícoch príslušníkov bezpečnostných zložiek. Len niečo cez 60 % naozaj prešlo vojenským výcvikom. Koľko vojakov ale reálne slúžilo svojej vlasti, ostáva záhadou. Mnoho z nich boli len takzvaní „vojaci duchovia“, ktorí existovali len sfalšovaní na papieri ministerstva obrany.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: TASR, BBC , Defence One, Politico , NBC, BBC, DOD, New York Times, Washington Post, White House, Al Jazeera

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá