Slovák tomu nikdy nebude rozumieť. Príbeh modernej Perzie, kde sa nosili bikiny a dnes vládne konzervatívny islam

  • Dnes v krajine vládne režim, ktorý nefandí ženám
  • Tak by mnohí opísali vládnuci systém Iránu postavený na islame
  • Krajina pritom v minulosti skúšala ísť liberálnou cestou. Vidieť v 20. storočí minisukne či výstrihy nebolo nič zriedkavé
Iránky pred a po revolúcii
Reddit.com a Wikimedia/ Masoud Shahrestani
  • Dnes v krajine vládne režim, ktorý nefandí ženám
  • Tak by mnohí opísali vládnuci systém Iránu postavený na islame
  • Krajina pritom v minulosti skúšala ísť liberálnou cestou. Vidieť v 20. storočí minisukne či výstrihy nebolo nič zriedkavé

Predstav si, že by ti štát nariadil, čo si máš obliekať a na farebné oblečenie či krátke tričká počas letných dni by si musel zabudnúť. Starosti ti príliš nemusí robiť účes, lebo ten musíš mať na verejnosti stále schovaný.

Nemôžeš chodiť na športové či niektoré iné podujatia a vycestovať či niečo vybaviť, je pre teba zjavne náročnejšie.

Hudba, tanec či vtipy by nemali v tvojej spoločnosti príliš miesto a zverejniť takýto „kontroverzný“ obsah na sociálnych sieťach ťa môže doslova dostať za mreže.

Taká je situácia žien v krajine, kde boli ešte pred niekoľkými desaťročiami bežné minisukne a bikiny a spoločnosť kráčala liberálnou, modernou cestou. Čo sa zmenilo a prečo je dnes Irán konzervatívnym štátom islamu?

zdroj: TASR/ AP Photo/ Vahid Salem. Moslimskí veriaci s ochrannými rúškami sa modlia v mešite Saint Abdulazim počas moslimského pôstneho mesiaca Ramadán v iránskom meste Shahr-e-Ray, južne od Teheránu

Od mocnej Perzie po islamskú revolúciu

Keď človek pozerá historické filmy, kde napríklad 300 sparťanských bojovníkov hrdinsky odoláva vlnám Peržanov, či kde slávny Alexander Veľký dobíja mocnú Perzskú ríšu, neznalého človeka by asi nikdy napadlo, že táto historická ríša – Perzia – je dnešným Iránom.

Áno, Irán je potomkom či pre niekoho skôr novým názvom tejto bývalej superveľmoci, ktorá kedysi ovládala územie od Grécka pod Indiu, v ktorom vládla stovkám národov. Samotní Iránci sa dodnes sami radi nazvú Peržanmi.

Starovekí Peržania vďaka spomínanému Alexandrovi Veľkému svoje rozsiahle územia stratili. Neskôr utrpeli porážky aj od Arabov, od ktorých počas stredoveku prevzali islam.

V 20. storočí sa, po novom už v Iráne, snažili svoje plány a záujmy presadzovať Európania (najmä Veľká Británia, ale aj Rusi a Sovieti). Vláda krajiny bola slabá na to, aby si z vonku nenechala nič diktovať.

Briti a Sovieti sa dokonca neskôr odhodlali k vojenskej intervencii, keď sa im začiatkom 40. rokov počas 2. svetovej vojny zdalo, že nad ropou bohatým Iránom už strácajú vplyv a kontrolu.

zdroj: Al Bawaba

Západ sa snažil prostredníctvom lokálnych vládcov, ktorých mal do istej miery v hrsti, Irán takpovediac „poeurópštiť“. Napriek tomu, že krajina bola moslimská, tu boli tradičné moslimské odevy či šatky žien na verejnosti doslova zakázané.

„Prvé pokusy o modernizáciu krajiny po vzore západných krajín začali prebiehať vo výraznejšej miere v polovici 20. rokov minulého storočia s nástupom šáha Rezu Pahlavího, ktorý sa snažil v krajine presadzovať západný spôsob života, pričom postupoval po vzore Ataturkovho Turecka. Prebiehalo to však často direktívnym, až násilným spôsobom, bez toho, aby v spoločnosti prebehol potrebný kultúrno-spoločenský vývoj.

Možno povedať, že v tom čase boli na takúto zmenu pripravené len úzke skupiny mestského obyvateľstva. Mnohé ženy, zvyknuté od útlej mladosti nosiť šatku, sa v tom čase báli vôbec vychádzať z domu, pretože polícia nosenie šatky sankcionovala, šatky im dokonca boli fyzicky strhávané. Mnohé ženy tak z domu vychádzali len v nevyhnutných prípadoch,“ vysvetľuje pre Startitup odborník na Irán Jozef Vrabček. 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: archív Startitup, Hospodárske noviny a Česká tlačová agentúra, Denník N, Dromedar.zoznam, BBC, Svetová banka, Amnesty International, Amir Taheri: The Spirit of Allah. Khomeini and the Islamic Revolution

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech