General Motors vrazil pol miliardy dolárov do Lyftu: Uberu rastie pred očami nový gigant!

  • Startup Lyft a automobilový gigant General Motors sa spojili, aby vytvorili sieť autonómnych áut pre každého.
cq5dam.web_.1280.1280-5-1200x800
  • Startup Lyft a automobilový gigant General Motors sa spojili, aby vytvorili sieť autonómnych áut pre každého.

Na nakopnutie vecí do pohybu investoval General Motors, ktorý má pod sebou značky ako Chevrolet či Ford, celých $500 miliónov dolárov. Ďalších $500 miliónov dolárov investovali rôzne firmy vrátane čínskej Alibaby. Hodnota Lyftu tým pádom stúpla na $5,5 miliardy dolárov.

Možno to znie ako veľa peňazí, no konkurent Uber sa hýbe v hodnotách okolo $60 miliard dolárov. A keďže chce Lyft konkurovať niekomu, kto je násobne väčší a lepšie zabezpečený, potrebuje pomoc.

Práve partnerstvo s General Motors môže na tomto trhu poriadne zamiešať kartami. Je jednoduché si predstaviť, že to bude fungovať asi takto – pomocou Lyftu si zavoláš auto, ktoré bude jazdiť autonómne..a to auto bude z portfólia General Motors.

Takže keď sa nad tým zamyslíme, kto by si kupoval autonómne vozidlo, keď nie bežní šoféri? Odpoveď leží priamo pred nami, sú to práve spoločnosti ako Uber a Lyft.

MW-CZ641_lyft11_20141119170550_ZH

General Motors už nejakú dobu pracuje na aute, ktoré by dokázalo jazdiť bez pomoci. Tento model sa volá Chevy Volt a jeho prvé prototypy by mali výjsť z továrne tento rok. Nezodpovedanou otázkou zostáva, kedy budú tieto autá dostupné verejnosti. Keď sa niekto pýta Johna Zimmera, či Lyft pracuje na vlastnom aute, ten vždy odrapoce akurát zjavne naučenú odpoveď: „V súčasnosti nepracujeme na výrobe áut pre Lyft.“

Kým teda budeme čakať, až Lyft a General Motors pošlú prvé autá do ulíc, medzičasom pracuje Lyft na úplne inom projekte. V tejto službe si dokážeš prenajať auto a rozvážať zákazníkov sám, prípadne jazdiť si len tak pre svoje potešenie. Ty sa odvezieš, možno si zarobíš, Lyft si zarobí a aj prípadný zákazník sa dostane na miesto. Dokonalé.

lyft_presskit_09

Suma sumárum Lyft dúfa, že by v budúcnosti už ľudia vôbec nemuseli kupovať autá. V budúcnosti ťa odvezie autonómne auto a dovtedy ťa budú voziť šoféri na jeho firemných autách, prípadne sa na takom aute budeš voziť sám.

General Motors v podstate a svojom prístupe nič nemení. Aj ďalej má v úmysle predávať svoje vyhlásené vozidlá vo veľkom. Spojenie s Lyftom neznamená totálny prevrat biznis modelu, len otvorenie nových obrovských príležitostí.

Takže Uber vs Lyft + General Motors. Bude to tvrdé.

lyft-driver-rally-462385586-568a7ab19fe68

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech