„Generál Pavel vás posiela bojovať na Ukrajinu.“ Čechov desia falošné SMS o mobilizácii

  • Hoaxy neobchádzajú ani Českú republiku
  • Podľa falošnej SMS vyhlasuje kandidát na prezidenta mobilizáciu
  • Podobná správa obletela Slovensko
genrál pavel
Kandidát na prezidenta ČR Petr Pavel, TASR/Barbora Vizváryová, AP
  • Hoaxy neobchádzajú ani Českú republiku
  • Podľa falošnej SMS vyhlasuje kandidát na prezidenta mobilizáciu
  • Podobná správa obletela Slovensko

Obyvateľom Česka chodia falošné textové správy, v ktorých ich prezidentský kandidát Petr Pavel údajne vyzýva, aby sa dostavili na pobočku Armády ČR. Tam majú dostať výzbroj pre mobilizáciu na Ukrajine. Prípadom sa už zaoberá česká polícia, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Jasný hoax

Na falošné správy upozornila užívateľka sociálnej siete Twitter. Ako napísala v komentári k článku o reklamnej kampani Andreja Babiša, v ktorej sa Pavlovi podsúva, že Česko zatiahne do vojny. Podobnú rétoriku už používajú aj SMS správy. K svojmu vyjadreniu pridala fotku obrazovky telefónu.

Dobrý deň, tu generál Pavel. Touto správou by som sa Vám chcel poďakovať za hlas vo volebnej kampani na prezidenta. Poprosím Vás, aby ste sa dostavili na najbližšiu pobočku AČR, kde budete vybavení potrebnou výzbrojou do mobilizácie na Ukrajine,“ píše sa v SMS.

Polícia na diskusiu užívateľov Twitteru reagovala, že o falošných správach už vie. „Zaoberáme sa tým a radi by sme požiadali kohokoľvek, komu uvedená SMS prišla, aby sa nám ozval,“ vyzvala ľudí na sociálnej sieti.

Andrej Babiš krátko po vyhlásení výsledkov prvého kola volieb začal šíriť naratív, že Pavel chce Česko zatiahnuť do vojny. Na svojich nových bilbordoch tvrdí, že on Česko do vojny nezavlečie, lebo je diplomat a nie vojak. Na to kriticky reagoval minister zahraničných vecí Jan Lipavský a označil to za zneuctenie práce skutočných diplomatov.

Ministerka obrany Jana Černochová Babiša požiadala, aby v kampani nepoužíval slová o vojakoch. Sú to podľa nej profesionáli a nie vojnoví štváči. Babiš následne tvrdil, že na bilbordoch nemalo byť slovo vojak, ale generál.

Pavel sa voči obvineniam opakovane ohradil. „Som ten posledný, kto by chcel vtiahnuť našu krajinu do vojny a mobilizovať,“ uviedol s tým, že on vojnu skutočne zažil. „Viem, o čom je, a videl som jej dopady na vojakov, aj na civilné obyvateľstvo. Udržanie mieru mi leží na srdci viac než niektorým politikom,“ dodal.

„Mobilizovať“ sa malo aj na Slovensku

Podobné poplašné správy o údajnej mobilizácii nedávno obleteli aj Slovensko. Na sociálnej sieti na ne upozornila Polícia Slovenskej republiky.

„Účet pod názvom ,Bádateľ’ zverejnil dokument z oficiálneho webového sídla Ministerstva vnútra SR. Ide konkrétne o materiál z Okresného úradu v Banskej Bystrici pod názvom ,Hlavné úlohy na úseku obrany štátu pre rok 2023’,“ uvádza Polícia s tým, že v prvom bode dokumentu sa píše o plánovanom komplexom cvičení k plneniu úloh po vyhlásení vojnového stavu a nariadení mobilizácie ozbrojených síl SR v súčinnosti rezortu vnútra a Ministerstva obrany SR.

Polícia však ďalej upozorňuje, že celé cvičenie sa vo vzťahu k civilistom týka iba administratívnej činnosti. Do praktickej časti sa zapoja iba profesionálni vojaci, pričom cvičenie sa vždy týka iba niektorých okresných úradov. Nevzťahuje sa na všetkých, ako tvrdí Bádateľ. O cvičeniach informuje ministerstvo obrany vždy vopred. Tohtoročné cvičenie sa bude konať v rámci okresného úradu Banská Bystrica počas jesene. 

Zdroje: TASR, Hoaxy a podvody - Polícia SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá