Geniálny nápad z garáže – indický startup Vayyar prináša senzor, ktorý vidí cez steny

  • Jeden rok strávený v garáži stačil na to, aby CEO spoločnosti Vayyar, Raviv Melamed, priniesol senzor schopný cez objekty mapovať ľudí a predmety v 3D.
collageuif
pinterest.com/origene.com
  • Jeden rok strávený v garáži stačil na to, aby CEO spoločnosti Vayyar, Raviv Melamed, priniesol senzor schopný cez objekty mapovať ľudí a predmety v 3D.

Prvotnou myšlienkou, ktorá stála za vývojom tohto senzoru, bola túžba vyvinúť produkt nahradzujúci predražené nemocničné zariadenia odkrývajúce rakovinu pŕs. Raviv Melamed chcel priniesť zariadenie, ktoré bude cenovo dostupné, ľahko použiteľné a bude prispievať k zlepšeniu kvality zdravia, bezpečia, či celkového života ľudí.

zdroj: techspot.com

Po tom, ako bol uvedený prvý prototyp v roku 2011, zožal startup veľký úspech a dodnes získal dotácie v hodnote viac ako 34 miliónov dolárov. Aktuálne je k dispozícii kompaktný, nízkoenergetický a výnimočne ľahký senzor Vayyar, ktorý je možno použiť kedykoľvek a kdekoľvek. Jeho schopnosť využiť rádiové vlny a vidieť cez objekty, tekutiny, či materiály spôsobuje senzáciu na celom svete. To, čo sa nachádza za stenou, premieta v okamihu na obrazovky v 3D rozlíšení. Nezáleží, či mapuje zmeny pohybov, povrch materiálov alebo rozloženie káblov.

zdroj: vayyar.com

Spoločnosť si počas vývoja tohto senzoru uvedomila, že jeho využitie môže byť oveľa širšie než len zisťovanie rakoviny. Prostredníctvom vytvorenia vlastných kreatívnych tímov a rôznych spoluprác sa neustále zisťujú rôzne možné využitia.

Keďže Vayyar sa chce venovať hlavne cenovo-dostupnému zlepšovaniu každodenného života, zameranie na „smart home“ technológie prináša svoj úžitok. Doteraz všetky podobné zariadenia mali veľmi limitovanú škálu pôsobnosti z viacerých dôvodov – či už kvôli použitiu kamier narušujúcich súkromie, potrebných (a často komplikovaných) inštalácií, alebo nosením monitorovacích náramkov.

Vayyar senzor nevyžaduje ani jedno z toho. Je to malý čip, ktorý je možno vložiť do mobilu či počítača, je schopný pokryť veľké priestory a sám o sebe dokáže prenášať obraz na obrazovky. Preto sa stal ideálnym pre domácu zdravotnú starostlivosť, bezpečnosť, ale aj automobilový priemysel, poľnohospodárstvo či rybárstvo.

zdroj: pinterest.com

Týmto chipom sa dá monitorovať dýchanie, vitálne funkcie tela, je schopný spustiť poplach v prípade zdravotných ťažkostí alebo obyčajného pošmyknutia sa vo vani. Taktiež dokáže monitorovať pohyby v dome a v prípade požiaru lokalizovať osoby. Vďaka partnerstiev s viac ako 200 spoločnosťami a predajom licencií sa vyvinuli ďalšie možné použitia, ako napríklad zníženie sily televízneho vysielania a jeho rozlíšenia v prípade zaspatia na gauči, zasadenie senzoru do poľnohospodárskej pôdy na zistenie hladiny zavlaženia, či vyvinutie rybárskych zariadení na monitorovanie najperspektívnejších miest pre ich úlovky.

Hoci Vayyar je len mladý startup, ktorý aktuálne zamestnáva 50 ľudí, vývoj a využitie jeho senzoru stále napreduje. Onedlho sa tento senzor môže stať neoddeliteľnou súčasťou našich životov, ktoré sa vďaka nemu zjednodušia a zefektívnia.

 

zdroj: techcrunch.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá