Gentlemani sú dnes cenný tovar. Ak spĺňaš tieto 3 zásady, si jedným z nich

  • Aj keď tu máme 21. storočie a mnohé zastaralé zvyky a tradície zanikajú, image gentlemana je stále populárna. Gentleman je však vzácnym druhom a musí spĺňať isté pravidlá. Je to aj niečo iné okrem lakoviek a perfektného účesu od barbera?
collageerfefw
pexels.com
  • Aj keď tu máme 21. storočie a mnohé zastaralé zvyky a tradície zanikajú, image gentlemana je stále populárna. Gentleman je však vzácnym druhom a musí spĺňať isté pravidlá. Je to aj niečo iné okrem lakoviek a perfektného účesu od barbera?

Filozofia

Za filozofiou gentlemana je v podstate jednoduchý princíp – uprednostniť záujmy a blaho iných pred vlastnými. Od toho sú odvíjajú aj všetky vyššie uvedené záležitosti etikety. Zároveň však takýto muž vzbudzuje rešpekt, nestráca chladnú hlavu a berie na seba úlohu „oporného bodu“ v každej situácii.


Hora svalov určite robí dojem testosterónovej hviezdy v miestnosti. No predstav si situáciu, keď agresívny mladík otravuje ženu v MHD. Vyvolá v tebe viac rešpektu veľký chlap, ktorý len tak sedí a tvári sa, že nič nevidí, rovnako ako väčšina autobusu, alebo ten, čo zakročí, spýta sa agresora čo má za problém a ženu „ochráni“? Jednou z veľmi dôležitých čŕt (nielen) moderného džentlmena je umenie zakročiť a nepodliehať tzv. „bystander effect-u“, teda efektu prizerajúceho sa.

Bontón

Podrž dvere otvorené v nezávislosti od pohlavia a veku toho, kto nasleduje, no na ženu sa usmej. Ak vchádzaš na neznáme teritórium, mal by si byť vpredu a viesť. Opak platí pri chôdzi hore schodmi – tu by mala ísť dáma pred tebou. Čo sa týka zvyku s chôdzou na vonkajšej strane chodníka, bol oveľa aktuálnejší v minulosti, keď sa jazdilo s konskými záprahmi, neboli obrubníky a odpadky sa vyhadzovali z okien na ulicu.

Nemeškaj. Čakanie, najmä na rande, je obrovský „turn off“. A síce sa hovorí, že správna dáma na seba nechá chvíľu čakať, ja by som toto pravidlo aplikovala na obe pohlavia. Meškanie je jednoducho neslušné a neúctivé vo vzťahu k opačnej strane.

Foto: shutterstock.com

Ak si niekoho odviezol domov, slušnosť káže počkať, kým dotyčný vojde do dverí svojho domu a uistiť sa, že sa dostal v bezpečí dovnútra. Platí to ako pre ženy, tak aj pre tvojich kamarátov či známych. Je to pár sekúnd navyše, no ver tomu, že si to človek zapamätá.


Podrž žene kabát alebo bundu, keď sa oblieka. Ponúkni svoj dáždnik či sveter, keď si to situácia vyžaduje. Ak si príliš dobre nevieš predstaviť, ako má takéto správanie vyzerať, alebo sa bojíš, že budeš za trápneho, mám pre teba jedno uistenie a jednu radu. Po prvé, nebudeš. A po druhé, odporúčam pozrieť si pár filmov z čias klasického Hollywoodu, na základe hlavných postáv získaš predstavu, ako sa džentlmeni správali v každodennom živote, a s niektorými modernými úpravami to môžeš aplikovať na svoj bežný deň.

Štýl

Šatník muža na úrovni vyžaduje nejaké tie investície. Netreba to však preháňať, najmä ak to tvoje postavenie v práci priamo nevyžaduje dobre padnúci oblek na každodenné nosenie. Začať treba telom.


Upravenosť je veľmi dôležitá, možno ešte dôležitejšia než samotný odev. Samozrejmosťou je účes a upravené strnisko. No záležať si daj aj na tom, čo sa vníma ešte silnejšie ako veci viditeľné – na vôni. Pozor, vône vody po holení, deodorantu a voňavky sa medzi sebou nemôžu „biť“. Čo sa týka parfumu, výber môže vyžadovať aj 3 hodiny strávené v obchode výberom na kožu. Musí ti „pasovať“ a tiež byť mal byť vhodný pre danú príležitosť a čas dňa – deň alebo večer.


K správnemu džentlmenovi nepatrí pivné bruško, ešte menej k nemu patrí nepríjemný pach potu. Či už pracuješ ako kondičný tréner alebo v office, v nezávislosti od pomeru tvojej fyzickej aktivity potrebuješ mať spoľahlivú ochranu voči poteniu. Podľa mňa najpríjemnejšiu vôňu a aj najkreatívnejšie reklamy majú antiperspiranty AXE.

Ak si ich komunikáciu trochu lepšie pozrieš, zistíš, že gro komunikácie sa nesie práve v duchu gentlemanstva. Dbá sa na jedinečnosť človeka namiesto uniformity, čo hovorí aj ich claim: „Find your magic.“  Nemusíš to však s vôňou preháňať a nemusia podľa tvojej voňavky už tri minúty vedieť, že si na ceste. Skús ľahkosť a príjemný doplnok osobnosti namiesto hlavnej črty.

 

Černá je nová černá. #FindYourMagic #AXE

A post shared by @axe_czsk on


Pri obliekaní si daj pozor na to, aby bolo tvoje oblečenie nepokrčené a čisté, vhodne zvolené pre danú príležitosť. Topánky sú lakmusovým papierikom, ktorý mužov rozdelí na džentlmenov a nedžentlmenov. Udržiavaj ich teda v čistote.

 

I always keep my life neat, but never keep my passions tidy.

A post shared by AXE (@axe) on


Ak po práci ideš na nejakú spoločenskú udalosť, určite si zober niečo na prezlečenie, čerstvo vypraté a vyžehlené. Ak si nevieš poradiť s obliekaním, o móde gentlemanov sa toho popísalo približne toľko, koľko o dámskej. Preto nie je na hanbu si nejakú knihu zaobstarať a spoznámkovať alebo sa rozhliadnuť po online zdroji, ako je napríklad známe GQ (Gentlenams Quarters), kde nájdeš aj každodenný tip, čo si obliecť.


Darmo budeš štýlovo oblečený a naparfémovaný, ak sú ti cudzie hodnoty takzvaného rytierstva. Pamätaj, že všetko vyššie spomenuté pravý džentlmen nerobí pre to, aby bol obdivovaný alebo aby mu bolo boostované ego, ale preto, že v tom vidí naozaj zmysel.

Harper and David • All credit to the Photographer/Owner 🎥 #gentlemanchannel #GMChannel

A post shared by Gentleman Channel® (@gentlemanchannel) on


Svet s upravenými, nesebeckými a ochotnými mužmi je jednoducho krajší. :)

Článok vznikol v spolupráci s AXE. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK