George Soros predpovedá koniec EÚ, aj kapitalizmu ako ho poznáme. Zničí ich koronakríza

  • Miliardár a filantrop si myslí, že EÚ je príliš pomalá a ťažkopádna, preto jej hrozí rozpad
  • Svet po pandémii nebude rovnaký, ako predtým
EU_Hungary-Soros505491524209
FOTO: TASR/Olivier Hoslet, EPA Pool via AP
  • Miliardár a filantrop si myslí, že EÚ je príliš pomalá a ťažkopádna, preto jej hrozí rozpad
  • Svet po pandémii nebude rovnaký, ako predtým

Najväčšia výhoda a základný kameň Európskej Únie – vláda zákona, sa môže stať aj kameňom úrazu. Tvrdí to známy finančník George Soros. Môže to znanenať koniec EÚ ako ju poznáme. Soros si tiež myslí, že svetový boj proti klimatickej kríze a koronavírusu bude znamenať aj koniec kapitalizmu vo forme, v akej funguje dnes. Uviedol to v rozhovore pre The Independent.

Koniec Európskej Únie

Obzvlášť ma znepokojuje, ako EÚ prežije, keďže to nie je kompletná únia. Ešte stále vzniká a tento proces nebol nikdy úplne dokončený. To ju robí veľmi zraniteľnou,“ hovorí George Soros. „Nie je úplná a tiež je postavená na vláde zákona. Kolesá spravodlivosti sa hýbu veľmi pomaly, ale hrozby ako COVID-19 sa hýbu rýchlo,“ hovorí.

Európska Únia je postavená na vláde zákona, no mnohé rozhodnutia štátov tento princíp podkopávajú. Soros zdôrazňuje najmä autoritárske sklony maďarského prezidenta Viktora Orbána, ale aj rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, ktorý spochybnil legálnosť jedného zo stimulačných programov Európskej centrálnej banky. Niečo podobné spravilo aj Poľsko, keď stanovilo, že rozhodnutia ich súdov sú nad rozhodnutiami tých európskych. „Ak verdikt nemeckého súdu zabráni EÚ vzdorovať takémuto vývoju, bude to koniec EÚ ako ju poznáme,“ povedal Soros.

Koronavírus zničí aj kapitalizmus

Zakladateľ Open Society Foundation sa vyjadril aj ku samotnému koronavírusu. Hovorí, že sám si pandémiu takéhoto rozsahu nepamätá. Napriek tomu je prekvapený, ako málo bol svet na niečo také pripravený. Pripravení neboli ani ľudia. Namiesto toho, aby nás boj proti vírusu spojil, nás rozdelil a pretekáme sa, kto ako prvý príde s vakcínou. 

„V súčasnosti ľudí ovláda strach. Strach nás občas núti ubližovať si. Platí to pre jednotlivcov, ale aj inštitúcie, národy a ľudstvo ako také,“ hovorí George Soros s tým, že napokon, v dlhodobom horizonte, nás tento boj spojí.

Čo ale neprežije, je kapitalizmus v dnešnej forme. Podľa Sorosa sa totiž musíme popasovať nielen s pandémiou, ale aj klimatickou zmenou. „Už sa nevrátime do stavu, v ktorom sme boli pred pandémiou. To viem určite. Vlastne je to jediná vec, ktorá je istá. Nemyslím si, že niekto tuší, ako sa kapitalizmus vyvinie.“

Zdroj: Independent

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech