Gigant MOL už nevedel, ako ďalej. Ospevovaný cenový strop na pohonné hmoty sa v Maďarsku zrútil

  • Maďarsko ruší strop na pohonných hmotách
  • Dôvodom je nedostatok komodity
  • Maďari si chodili po benzín a naftu aj na Slovensko
Benzínka, čerpacia stanica, pumpa, MOL
Oznam na maďarskej čerpacej stanici, Wikimedia Commons/ Globetrotter19
  • Maďarsko ruší strop na pohonných hmotách
  • Dôvodom je nedostatok komodity
  • Maďari si chodili po benzín a naftu aj na Slovensko

V Maďarsku nastáva nečakaný zvrat. Vysnívané zastropované ceny pohonných hmôt sa stávajú minulosťou. Vláda sa rozhodla opatrenie zrušiť v utorok neskoro večer po tom, čo nedávna vlna nakupovania spôsobila nedostatok paliva a dlhé rady na pumpách.

Do starých koľají

Ako na tlačovej konferencii oznámil šéf maďarského úradu vlády Gergely Gulyás, od utorka 23:00 musia byť ceny benzínu a nafty na čerpacích staniciach stanovené podľa trhových sadzieb.

Prudko stúpajúca spotreba paliva v Maďarsku, až o 25 % od minulého roka, ako aj problémy s výrobou v maďarskej ropnej rafinérii viedli k tomu, že štátna energetická spoločnosť MOL mala problémy so zásobovaním čerpacích staníc primeraným množstvom paliva s cenovým stropom.

Od novembra minulého roka cenový strop obmedzoval ceny pohonných hmôt na 480 forintov za liter. Gulyás uviedol, že za ukončenie cenového stropu môžu sankcie Európskej únie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu. „Vláda zachovala cenový strop tak dlho, ako mohla,“ povedal Gulyás. Platnosť cenového stropu mala vypršať 31. decembra.

Nízke ceny budú mať dohru

Niekoľko hodín pred zrušením stropu spoločnosť MOL vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že jej logistické kapacity sú vyčerpané a nedokáže udržať krok s dopytom spotrebiteľov. Tí sa ponáhľali na čerpacie stanice, keď sa začali šíriť správy, že nemajú palivo.

Muž tankuje na benzínke
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Gulyás uznal, že zrušenie cenového stropu pre pohonné hmoty pravdepodobne zvýši infláciu v Maďarsku. Tá je už teraz tretia najvyššia v EÚ na úrovni 21,1 %.

Vláda zatiaľ nerozhodla o tom, či bude cenový strop na základné potraviny pokračovať aj po novom roku. Gulyás povedal, že ide o opatrenie, ktoré spôsobilo podobný nedostatok základných potravín ako cukor, múka a ďalšie produkty na pultoch obchodov.

Tankovali aj u nás

Situácia sa medzičasom taktiež stihla otočiť. Slováci už nechodia tankovať pohonné hmoty do Maďarska, ako tak bolo ešte pred letom, ale Maďari prichádzajú tankovať na Slovensko.

Ako sme ťa informovali, do nedele večera sa v Budapešti a na viacerých miestach Maďarska totižto minuli pohonné látky, a tak z prihraničných regiónov začali motoristi chodiť tankovať na Slovensko, kde za liter benzínu platili 1,7 eura. Konštatoval to v pondelok server telex.hu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

V piatok sa v Maďarsku začala šíriť SMS správa, podľa ktorej už v sobotu mal byť zrušený cenový strop na pohonné látky, čo mohlo spôsobiť paniku. Problémy s dodávkami pohonných látok sa však v skutočnosti začali už predtým, dodáva napi.hu.

ceny pohonných hmôt
zdroj: TASR/Ladislav Vallach

Maďarská vláda s platnosťou od 15. novembra 2021 nariadila úradnú cenu základných druhov pohonných látok vo výške 480 forintov (1,17 eura) za liter. Od 30. júla regulované ceny môžu využívať iba súkromné vozidlá s maďarským evidenčným číslom, poľnohospodárske stroje a taxíky.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá