Poriadne fiasko: Gigantická luxusná výletná loď zrejme skončí v šrote bez toho, aby vôbec vyplávala

  • Loď Global Dream je dokončená na 80 %
  • Záujemcov síce bolo dosť, no ani jedna ponuka nebola poriadna
global dream
An Bord, Frank Behling
  • Loď Global Dream je dokončená na 80 %
  • Záujemcov síce bolo dosť, no ani jedna ponuka nebola poriadna

Gigantická výletná loď, ktorá mohla tisícom ľudí zabezpečiť krásnu dovolenku, pôjde pravdepodobne do šrotu. Dôvodom je to, že nie je dokončená a nikto ju nechce kúpiť po tom, čo jej výrobca vyhlásil bankrot. Informáciu priniesol nemecký portál An Bord

S prácami na lodi Global Dream sa začalo v marci 2018 a debut plavidla bol naplánovaný na začiatok roka 2021. Global Dream sa mala pýšiť tým, že by bola jedným z najväčších výletných plavidiel na svete. Loď má dĺžku necelých 342 metrov a ubytovať mala viac ako 9 000 pasažierov v 2 500 kajutách, ako aj 2 200 členov posádky.

Pokusy o predaj niektorých zariadení a motorov z Global Dream II sa uskutočňujú už dlhší čas, čo potvrdil aj správca konkurznej podstaty Brinkmann & Partner Christoph Morgen. Ten zároveň pre Insider potvrdil, že na predaj je čiastočne hotový trup, no tiež komponenty z plavidla.

Za luxusným gigantom stojí nemecký lodiar MV Werften, ktorý je v súčasnosti vo vlastníctve holdingovej spoločnosti Genting Hong Kong. Obidve firmy konkurz vyhlásili už v januári tohto roka. 

„Výrobca lode staval plavidlo pre sériu lodí globálnej triedy pre Dream Cruises, jednu z troch výletných liniek, ktoré vlastní Genting,“ vysvetľuje Insider.

Ďalšie plavidlo zo série je tiež neúplné. V súčasnosti sa nachádza v doku MV Werften v nemeckom Wismare a na začiatku júna 2022 bola lodenica predaná výrobcovi námorných plavidiel.

Skončí v šrote?

Záujem o kúpu a dokončenie lode Global Dream bol síce vysoký, no správca konkurznej spoločnosti nikdy nedostal poriadnu ponuku. Loď je v súčasnosti dokončená na 80 % a bola navrhnutá pre ázijskú spoločnosť a nový vlastník by teda musel investovať do prepracovania koncepcie kabín, paluby a pohonu.

O kúpu mala záujem napríklad švédska holdingová spoločnosť Stena AB, ktorá vlastní trajektovú linku. Pre neistotu na ázijskom trhu výletných lodí a prísnych obmedzení Číny týkajúcich sa cestovania od obchodu odstúpila. 

Ak sa v najbližších týždňoch nepredložia žiadne seriózne ponuky, Global Dream bude predaná v aukcii, kde by mohla byť predaná na šrot. Hovorca Brinkmann & Partner však pre Insider uviedol, že o tom, či bude plavidlo predané v aukcii, ešte nie je rozhodnuté.

Zdroje: Insider, An Bord

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá