Gigantický výpadok Facebooku vyvolal špekulácie. Hovorilo sa o sabotáži, podľa spoločnosti je však dôvod úplne iný

  • Výpadok Facebooku a iných sociálnych sietí trval viac ako 6 hodín
  • Spoločnosť sa ospravedlnila, poskytla vysvetlenie, detaily však známe nie sú
  • Objavujú sa teórie o hackerskom útoku či dokonca sabotáži
pjimage – 2021-10-04T203817.368
Unsplash/Camilo Jimenez Unsplash/Brett Jordan
  • Výpadok Facebooku a iných sociálnych sietí trval viac ako 6 hodín
  • Spoločnosť sa ospravedlnila, poskytla vysvetlenie, detaily však známe nie sú
  • Objavujú sa teórie o hackerskom útoku či dokonca sabotáži

Približne o 17:45 stredoeurópskeho letného času nastali v Európe a v Spojených štátoch problémy s pripojením na niektoré sociálne siete. Konkrétne išlo o Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp. Problémom sa však nevyhol ani Snapchat, YouTube a služba Speedtest.net.

Výpadky nie sú pre tieto aplikácie zriedkavé, no málokedy dochádza k výpadku takéhoto rozmeru prepojených aplikácií, ktoré patria pod najväčšiu svetovú spoločnosť v oblasti sociálnych médií.

Hoci dôvod výpadku spočiatku známy nebol, dvaja pracovníci spoločnosti anonymne uviedli, že je nepravdepodobné, že ide o kybernetický útok. Spôsobené to má byť odlišnými technológiami aplikácií.

Ak by išlo o hackerský útok, týkal by sa pravdepodobne iba jednej aplikácie. Informuje o tom portál New York Times

Spravodajská agentúra Reuters uvádza, že pravdepodobne išlo o chybu systému Domain Name System. Vylúčená podľa nich nie je ani interná sabotáž. Podľa webu Downdetector.com ide o najväčší výpadok sociálnych sietí, aký kedy nastal.

Krátko po začiatku technických problémov ich zaregistrovali aj zamestnanci spoločnosti Facebook.

Hovorca Andy Stone využil Twitter, na ktorý napísal: „Sme si vedomí toho, že niektorí ľudia majú problém s prístupom do našich aplikácií. Pracujeme na tom, aby sa to čo najskôr vrátilo do normálu a ospravedlňujeme sa za všetky nepríjemnosti.

Práve Twitter bol počas posledných hodín sociálnou sieťou číslo 1, keďže fungoval. Spolu s ním fungovala aj aplikácia TikTok. V priebehu niekoľkých minút po začiatku výpadku začal na Twitteri trendovať hashtag #facebookdown.

Hoci boli niektorí používatelia prekvapení, že známe sociálne siete nejdú, iní si z toho začali robiť srandu. 

Twitter po páde Facebooku zaznamenal vysokú návštevnosť, používateľov privítal s humorom.

Výpadok platforiem Facebooku nastal v čase, keď si firma prechádzala vážnou krízou po tom, čo informátorka, ktorá bola zdrojom série článkov denníka Wall Street Journal odhaľujúcich vedomosti spoločnosti o vnútornom výskume negatívnych účinkov jej produktov a rozhodnutí, odhalila svoju identitu.

V televíznej relácii 60 Minutes sa Frances Haugen identifikovala ako žena, ktorá anonymne podala sťažnosti federálnym orgánom, v ktorých uviedla, že výskumy firmy ukazujú posilňovanie nenávisti a dezinformácií, zvyšovaniu polarizácie.

Poukázala aj na to, že Instagram môže škodiť duševnému zdraviu, najmä u adolescentných dievčat.

Čo sa vlastne stalo?

Po tom, čo sa aplikácie začali opäť spúšťať, sa na Twitteri Facebook ospravedlnil.

 

V neskoršom blogovom príspevku uviedli, že za výpadkom mali byť problémy s konfiguráciou siete, čo malo spôsobiť ďalšie problémy kvôli kaskádovitému efektu.

Problémy sa totiž mali preniesť na dátové centrá a kvôli tomu nastalo pozastavenie služieb. Podľa oficiálneho vyjadrenia neboli údaje používateľov ohrozené, píše Bloomberg.

Ako píše The Guradian, tento výpadok len podčiarkol závislosť množstva firiem a spoločností na Facebooku a ostatných jeho aplikáciách.

Nejde len o veľké spoločnosti, ale aj o malé podniky, ktoré napríklad prostredníctvom Facebooku či aplikácie WhatsApp prijímajú objednávky.

Za výpadok sa ospravedlnil aj Mark Zuckerberg, vysvetlenie však neuviedol.

Počas výpadku sa špekulovalo o sabotáži a aj mnohí odborníci tvrdili, že výpadok mohol spôsobiť niekto zvnútra spoločnosti, píše The Guardian. Tieto informácie sa však doteraz nepotvrdili.

Novinárka Sheera Frenkel, autorka nedávno vydanej knihy o Facebooku, uviedla, že výpadok siete bol taký vážny, že zamestnanci Facebooku nemohli vstúpiť do vlastných budov spoločnosti, pretože im nefungovali preukazy. Napísala o tom na Twitteri.

 

Počas utorka sa zrejme na svetlo sveta dostane oveľa viac informácií o výpadku. Je možné, že vzhľadom na problémy, ktoré spoločnosť Facebook v posledných týždňoch zažíva, sa na verejnosť dostanú aj informácie, ktoré by za bežných okolností zostali pred verejnosťou skryté.

Zdroje: NY Times, SITA, Reuters, The Guardian, Bloomberg

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá