Globálne oteplovanie zastaviš skôr jazdou na bicykli ako zavedením zelenej domácnosti

  • Na to, aby si pomohol zastaviť globálne otepľovanie, môžeš urobiť niekoľko zmien, ktoré sú prospešné nielen pre životné prostredie, ale aj pre tvoje zdravie.
pexels-photo-305818-1
pexels.com
  • Na to, aby si pomohol zastaviť globálne otepľovanie, môžeš urobiť niekoľko zmien, ktoré sú prospešné nielen pre životné prostredie, ale aj pre tvoje zdravie.

Globálne otepľovanie predstavuje reálnu hrozbu pre život na našej planéte. Nie je preto nič nezvyčajné, že sa mnohí ľudia rozhodli šetriť životné prostredie inštaláciou solárnych panelov alebo využívaním nizkoenergetických zariadení. Nie sú to lacné záležitosti a skutočne pomáhajú šetriť životné prostredie. Sú však naozaj také efektívne?

Zdroj: pexels.com

Výsledky najnovšej štúdie dokazujú, že ak začneš menej používať auto a budeš jesť menej mäsa, životnému prostrediu pomôžeš oveľa viac. V štúdii, ktorá bola publikovaná v magazíne Environmental Research Letters, výskumníci Seth Wynes a Kimberly A. Nicholas analyzovali 39 vládnych a vedeckých správ, ktoré obsahovali odporúčania na znižovanie uhlíkových emisií najmä v oblastiach Austrálie, Európskej únie, Kanady a Spojených štátov. Výskumníci následne sledovali skutočný prínos najčastejšie spomínaných odporúčaní a zaznamenali značný nesúlad.

 

Život bez automobilov, upustenie od leteckej dopravy a prechod na rastlinnú stravu boli tri najefektívnejšie spôsoby, ako chrániť životné prostredie. Paradoxne však patrili medzi najmenej propagované.

„Tieto opatrenia majú oveľa väčší potenciál na zníženie emisií ako bežne propagované nástroje a stratégie, medzi ktoré patrí napríklad aj komplexná recyklácia (štyrikrát menej účinná ako rastlinná strava) alebo výmena klasických žiaroviek za úsporné.“ konštatujú výskumníci v štúdii.

Zdroj: pexels.com

Štúdia zároveň spomína aj najkontroverznejší spôsob ako chrániť našu planétu – mať o jedno dieťa menej. Podľa autorov má racionálny prístup k plánovaniu potomstva taktiež výrazný, pozitívny vplyv na životné prostredie. Autori teda proklamujú štyri najefektívnejšie spôsoby šetrenia životného prostredia: žiadne autá, žiadne lietanie, bezmäsitá strava a plánované rodičovstvo.

Výskumníci svoje tvrdenia odôvodňujú tým, že v minulosti nástroje a metódy šetrenia životného prostredia vyžadovali minimálnu aktivitu jednotlivcov. Nový prístup kladie väčší dôraz na zmeny v prístupe a správaní jednotlivcov. Mnohé z týchto zmien zároveň znamenajú prechod k zdravšiemu a menej hektickému životnému štýlu.

Zdroj: pexels.com

Je samozrejmé, že v súčasnej dobe  sa nemôžeme úplne vzdať automobilovej alebo leteckej dopravy, či plánovať. Kľúčová je však postupná zmena nášho životného štýlu a každodenných činností, ktoré majú priamy dopad na životné prostredie.. Hoci sa nám tieto zmeny zo začiatku môžu absurdné, v budúcnosti sa nám určite vyplatia.

Zdrojový článok: curbed.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá