Google AI teraz vyvíja vlastnú umelú inteligenciu, ktorá tvorí sama seba

  • Nejde o žiadny Skynet. Dúfajme.
aaeaaqaaaaaaaaeyaaaajdi5odlhyzi2ltjkzmmtnda0ms1hmdy2ltdhogeyzweymtu3yw
likedin.com
  • Nejde o žiadny Skynet. Dúfajme.

Google je vážne dobrý, pokiaľ ide o navrhovanie umelej inteligencie. Jeho najznámejšia neurónová sieť, DeepMind je schopná „snívať“ a pochopiť výhody zrady. Je tiež lepšia ako ktorýkoľvek živý človek v nekonečne zložitej hre, Go. Sundar Pichai na minulotýždňovej konferencii Google I/O 2017 predniesol niekoľko pozoruhodných komentárov o AutoML, inom procese neurónovej siete, ktorý generuje vrstvu po vrstve komplexného kódu a algoritmov, aby sa „učil“ o svojom prostredí.

Zvyčajne každá z týchto vrstiev musí byť vytvorená ľuďmi, čo trvá určitý čas. Spoločnosť Google mala skvelú predstavu o tom, aby si už existujúca umelá inteligencia vytvárala vlastné vrstvy kódu a ako sa ukázalo, dokáže to oveľa rýchlejšie a efektívnejšie než ľudia. Umelá inteligencia od spoločnosti Google sa tak stala svojím vlastným tvorcom. Sprievodný blogový príspevok výskumných pracovníkov, ktorí pracujú na projekte, porovnáva novú umelú inteligenciu s dieťaťom.

„Riadiaca neurónová sieť môže navrhnúť modelovú architektúru „dieťaťa“, ktorá potom môže byť trénovaná a hodnotená na základe kvality pre konkrétnu úlohu,“ píšu. Bez ohľadu na úlohu je v celom rozsahu monitorovaná riadiacim algoritmom AI a umelá inteligencia využíva spätnú väzbu na zlepšenie „dieťaťa“. „Tento proces opakujeme tisíckrát – generujeme nové architektúry, testujeme ich a dávame spätnú väzbu kontroléru, aby sa z nej učil.“

foto: foter.com

Procedúra AutoML sa doposiaľ uplatňuje pri rozpoznávaní obrazu a modelovaní jazykov. Tím si všimol, že AI vytvára programy, ktoré sú na rovnakej úrovni ako najnovšie modely navrhnuté svetovými poprednými odborníkmi na strojové učenie.

Zaujímavé je, že hoci ľuďmi navrhnutá umelá inteligencia a programy ňou vyrobené vykazujú veľa programovacích podobností, existujú niektoré kľúčové rozdiely. V posledných výtvoroch sa objavili malé podprogramy, o ktorých sa zdá, že pre ľudských programátorov nemajú zjavné využitie. Tím naznačil, že tento akt samoprogramovania by mohol byť umiestnený do rúk laikov. Čo síce na prvý pohľad znie divne, ale taká umelá inteligencia by nám vedela uľahčiť život.

Na začiatok by stačilo „surové“ AI, ktoré dokáže samé vytvoriť kód. Ktokoľvek by potom mohol zadať niekoľko základných príkazov, ako keby zadával „objednávku“ pre určitý typ programu na mieru. Potom by stačilo stlačiť tlačidlo a umelá inteligencia by sa mohla pustiť do práce, všetko sama vyvinúť a nakoniec by sa zmenila na softvér, ktorý si zákazník želá. Zdá sa, že budúcnosť sa k nám neúnavne ponáhľa a umelá inteligencia bude hrať obrovskú úlohu v našich životoch pravdepodobne skôr, ako sme si mysleli.

zdroj: iflscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá