Google šokuje umelou inteligenciou, ktorá dokáže predpovedať budúcnosť

  • Výskumníci v Londýne vytvorili dva rôzne typy umelej inteligencie, ktoré dokážu využiť svoju ,,predstavivosť" a plánovať oveľa efektívnejšie ako typy AI, ktoré si budúcnosť predstaviť nevedia.
collage
wikipedia.org, flickr.com
  • Výskumníci v Londýne vytvorili dva rôzne typy umelej inteligencie, ktoré dokážu využiť svoju ,,predstavivosť" a plánovať oveľa efektívnejšie ako typy AI, ktoré si budúcnosť predstaviť nevedia.

Výskum vykonáva spoločnosť Deep Mind. Jej zamestnancom sa podarilo objaviť úplne nový prístup k plánovaniu založenom na predstavivosti. AI, ktoré sú schopné takto plánovať, majú označenie I2A alebo Imagination-Augmented Agents, teda agenti rozšírení o predstavivosť. Majú  takzvaný kóder predstavivosti, ktorý umelej inteligencii pomáha rozlíšiť, čo sú, a čo nie sú užitočné predpovede o okolitom prostredí.

foto: wikipedia.org

Vedci tvrdia, že ak chceme využiť umelú inteligenciu pri riešení skutočných problémov, predstavivosť je nevyhnutná. Je efektívnejšie, ak stroj najprv spracuje niekoľko možných scenárov a až potom sa rozhodne, ktorý je ten najlepší a najpravdepodobnejší. Podľa zakladateľa Deep Mind, Demisa Hassabisa, je pre vývoj všeobecnej umelej inteligencie kľúčové vedieť zakódovať do nej ľudské schopnosti ako predstavivosť, zvedavosť a pamäť.

Schopnosť agentov I2A predpovedať budúcnosť bola testovaná v rôznych situáciách. Medzi ne patrí napríklad logická hra Sokoban, v ktorej je hráčovou úlohou tlačiť krabice na správne miesta. Aby bola hra pre agenta väčšou výzvou, vedci mu dali na vyriešenie iba jeden pokus. To ho nútilo skúšať rôzne postupy vo svojej ,,hlave“ predtým ako ich vykoná v skutočnom prostredí. Ako sa hovorí, dvakrát meraj a raz strihaj.

Foto: Sokoban

Agenti si viedli v riešení úloh lepšie ako iné typy umelej inteligencie, ktorým chýbala predstavivosť a schopnosť predpovedať budúcnosť. Postupovali správne aj v prípadoch, keď nemali žiadne skúsenosti s prostredím, lebo všetky dôležité informácie vedeli získať z vlastných simulácii budúcnosti.

Je zrejmé, že predstavivosť týchto agentov sa ani zďaleka neblíži tomu, čoho sú schopní ľudia. Výskumníci však ukázali, ako môže rozvoju AI pomôcť, keď si v hlave niečo premyslí predtým, ako bude konať.

Umelá inteligencia ešte nie je schopná predpovedať, ako bude vyzerať ľudstvo za 100 rokov, ale vedcom sa úspešne podarilo spraviť prvý krok na dlhej ceste za týmto cieľom.

zdroj: thenextweb.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech