Google môže prísť o 5 miliárd dolárov, vraj sleduje ľudí v Inkognito režime

  • Žalobu podala advokátska kancelária Boies Schiller Flexner
  • Podľa žaloby Google zhromažďuje údaje používateľov bez ohľadu na to, či sú v režime Inkognito
inkognito
Startitup/Chrome
  • Žalobu podala advokátska kancelária Boies Schiller Flexner
  • Podľa žaloby Google zhromažďuje údaje používateľov bez ohľadu na to, či sú v režime Inkognito

Spoločnosť Google čelí súdnej žalobe vo výške 5 miliárd dolárov kvôli údajnému sledovaniu a zhromažďovaniu údajov používateľov v režime súkromného prehliadania. Ako uvádza yahoo.com, žaloba bola podaná na Okresnom súde USA v Kalifornii.

Žaloba tvrdí, že režim inkognito spoločnosti Google ponúka používateľom falošný dojem súkromia. Ide teda o úmyselné podvádzanie, aby si používatelia mysleli, že ich vyhľadávanie a informácie sú súkromné.

Žalobu podala advokátska kancelária Boies Schiller Flexner a ako píše web IT Pro, hovoríme o miliónoch používateľov Google, ktorí surfujú na internete v súkromnom režime od 1. júna 2016. Podľa žaloby Google zhromažďuje údaje používateľov bez ohľadu na to, či kliknú na reklamy podporované spoločnosťou pomocou aplikácií a doplnkov webových stránok, ktoré vlastní Google.

zdroj: Google Chrome

To vedie k tomu, že spoločnosť zhromažďuje záznamy o najintímnejších a možno aj trápnych veciach, ktoré používatelia vyhľadávajú. V žalobe sa uvádza, že spoločnosť Google nemôže naďalej pokračovať v skrytom a neoprávnenom zhromažďovaní údajov od prakticky každého Američana pomocou počítača alebo telefónu.

Budeme sa proti tvrdeniam brániť

Tieto tvrdenia dôrazne odmietame a budeme sa voči nim brániť,“ uviedla spoločnosť Google vo vyhlásení pre IT Pro.

Režim inkognito v prehliadači Chrome vám dáva možnosť prehliadať internet bez toho, aby sa vaša aktivita uložila do prehliadača alebo zariadenia. Pri každom otvorení novej karty inkognito jasne uvádzame, že webové stránky môžu počas aktivity zhromažďovať informácie o vašej aktivite prehliadania.“

Sťažnosť, ktorú podali traja používatelia spoločnosti Google so sídlom v Los Angeles a na Floride, sa usiluje o náhradu škody pre milióny používateľov vo výške 5 000 dolárov, alebo trojnásobku skutočnej škody, podľa toho, čo bude väčšie.

Zdroje: finance.yahoo.com, itpro.co.uk, bloomberglaw.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK