Google bude v roku 2017 fungovať na 100 % obnoviteľnej energie

  • Google pôjde na plné obrátky...na zelenú energiu!
ibtimes
  • Google pôjde na plné obrátky...na zelenú energiu!

V roku 2011 Google spotreboval zhruba 0,0013 % svetovej energie pre svoje dátové centrá a kancelárie. Ako roky plynú, táto spotreba naďalej rastie a zanecháva za sebou veľký účet a stopu v ekológii. Google však na svojom blogu oznámil, že nasledujúci rok bude 100 % elektrickej energie pochádzať už len z obnoviteľných zdrojov energie. Technologický gigant sa chystá nakúpiť 2,6 gigawattov (2 600 megawattov) veterných fariem a solárnych panelov, ktoré pre spoločnosť vyprodukujú 100 % elektrickej energie v roku 2017.

Toto je samozrejme skvelá správa pre životné prostredie, ale čístá a zelená energia je iba čerešničkou na torte pre dôvod tohto rozhodnutia.

snimka-obrazovky-2016-12-08-o-23-01-58

foto: google.com

Počas posledných 6 rokov náklady na veternú a solárnu energiu sa znížili o 60, resp. 80 %, čo dokazuje, že obnoviteľné zdroje energie sa stávajú čoraz lacnejšou možnosťou. Náklady na elektrickú energiu sú jedným z najväčších komponentov našich operatívnych nákladov v dátových centrách. Z tohto dôvodu možnosť udržiavať si dlhodobo rovnakú úroveň nákladov prostredníctvom obnoviteľným zdrojom energie nás ochráni proti cenových výkyvoch v energetike,“ tvrdí Urs Hölzle, senior viceprezident technickej infraštruktúry Google.

Držíme palce, Google je totiž prvá firma, ktorá sa rozhodla prejsť na kompletné fungovanie na obnoviteľných zdrojoch energie. A za ňou môžu nasledovať ďalšie. V rámci iniciatívy RE100 sa 83 top svetových spoločností rozhodlo prejsť na 100 % využívaní obnoviteľných zdrojov energie. Medzi tieto spoločnosti patrí napr. Nike, Nestle, Microsoft, Starbucks, Coca-Cola, Goldman Sachs, General Motors, H&M, IKEA a kopa ďalších mien. Celý zoznam si môžeš pozrieť tu. Veľké množstvo z nich dúfa, že tento ambiciózny zelený cieľ dosiahnu do roku 2020.

hp

foto: twitter.com

Veda nám hovorí, že riešenie globálneho otepľovania je svetovou prioritou. My veríme, že súkromný sektor a politickí lídri musia spolupracovať kvôli tomu, aby ľudstvo v tejto kauze dosiahlo riešenie. Je to zároveň aj naša zodpovednosť voči našim používateľom a životnému prostrediu. Máme pred sebou veľké množstvo práce, ale tieto predsavzatia nám dodali závan čerstvého vzduchu. A teraz späť do práce,“ píše ďalej Hölzle na svojom blogu.

Je veľmi pekné vidieť, že Google sa v kauze globálneho otepľovania zachoval ako pravý líder – predsa len, spoločnosť je druhou najhodnotnejšou značkou na svete. Ostáva len čakať, ako ich snaha dopade. Otázkou zostáva, či budú takto jedného dňa fungovať aj slovenské firmy?

ibtimes

foto: ibtimes.com

zdroj: iflscience.com, zdroj titulnej fotografie: ibtimes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech