Grécko oficiálne zlegalizovalo marihuanu na lekárske účely

  • Sila "zelenej" medicíny už zasiahla aj Grécko.
we
news.vice.com/pexels.com
  • Sila "zelenej" medicíny už zasiahla aj Grécko.

Grécko sa stalo šiestou krajinou Európy, ktorá zlegalizovala marihuanu na lekárske účely, oficiálne to potvrdil aj premiér krajiny Alexis Tsipras. Pacienti, ktorí trpia chronickou bolesťou, PTSD, epilepsiou, či rakovinou tak môžu od svojho lekára dostať predpis na túto psychoaktívnu drogu.

Túto zásadnú zmenu na nedávnej tlačovej konferencii potvrdil aj premiér so slovami: „Grécko sa rozhodlo otočiť stranu a pridať sa ku krajinám, ktoré nezabraňujú pacientom trpiacim bolesťami zmierniť ich príznaky kanabisom.“

Grécko tak ide v stopách krajín ako je Česká republika, Fínsko, Holandsko, Španielsko či Portugalsko, ktoré kanabis zlegalizovali v roku 2001. Aj keď predseda vlády ešte nepotvrdil, ako sa bude droga pestovať a distribuovať, potvrdil, že sa budú prepisovať oficiálne tabuľky. Marihuana sa posunie z kategórie A do kategórie B, v ktorej sa nachádza napríklad aj ópium, či metadón.

 

Všeobecným predpokladom je, že táto forma legalizácie posilní hospodárstvo krajiny, pretože umožní vytvorenie legálneho trhu s drogami a poskytne Grécku možnosť importovať lieky na báze kanabisu.

Časom sa ešte uvidí, či sa Grécko rozhodne zájsť ešte ďalej a legalizáciu marihuany posunie z lekárskej roviny na rekreačné účely. Grécko by mohlo aj takýmto spôsobom prilákať do svojich vôd viac turistov a znova nakopnúť zisky plynúce z cestovného ruchu.

Aký máš názor na problematiku legalizácie marihuany ty? Privítal by si krok smerom k legalizácii kanabisu aj u nás na Slovensku?

foto:davidicke.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech