Greta Thunberg daruje rovných 1 000 000 eur na ekológiu, peniaze dostala za ľudskosť

  • Známe svetové eko-organizácie a projekty dostanú po 100-tisíc eur
  • Včera získala ocenenie a spolu s ním milión eur za schopnosť mobilizovať mladšie generácie v boji proti klimatickej kríze
greta (1)
TASR/Photo/Mattias Osterlund
  • Známe svetové eko-organizácie a projekty dostanú po 100-tisíc eur
  • Včera získala ocenenie a spolu s ním milión eur za schopnosť mobilizovať mladšie generácie v boji proti klimatickej kríze

Klimatickej aktivistke Grete Thunberg udelili v pondelok portugalskú cenu za ľudskosť dotovanú sumou milión eur. Mladá Švédka okamžite oznámila, že peniaze daruje skupinám, ktoré sa venujú ochrane životného prostredia a boju proti zmenám klímy. Informáciu priniesla tlačová agentúra AFP a následne na to TASR.

To je viac peňazí, než si môžem vôbec predstaviť, ale celá suma bude prostredníctvom mojej nadácie darovaná rôznym organizáciám a projektom, ktoré pomáhajú ľuďom nachádzajúcim sa v prvej línii, postihnutým klimatickou a ekologickou krízou,“ vyjadrila vo videu zverejnenom na internete.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Greta Thunberg (@gretathunberg),

Thunbergovej bola udelená Gulbenkianova cena za ľudskosť za to, že „bola schopná zmobilizovať mladšie generácie v prospech boja proti klimatickej zmene a za jej húževnaté úsilie o zmenu pretrvávajúceho statu quo“ v tejto oblasti, povedal predseda poroty, ktorá rozhodla o udelení ocenenia, Jorge Sampaio.

Žiada o zastavenie investícií do fosílnych palív

Thunbergová daruje 100-tisíc  eur environmentálnemu hnutiu Fridays For Future Brazil – konkrétne ich kampani „SOS Amazonia“ zameranej na potlačenie šírenia koronavírusu v oblasti Amazónie.

Rovnakú sumu dostane aj nadácia Stop Ecocide, ktorá sa usiluje o to, aby sa ekocída, čo je zámerné ničenie životné prostredia, stala trestným činom v rámci medzinárodného práva.

5 Sloveniek a každá rozbehla úspešný biznis cez Instagram. Toto sú ich inšpiratívne príbehy

Thunbergová spolu so stovkou ďalších ľudí vo štvrtok zaslala Európskej únii otvorený list, v ktorom žiadala členské krajiny o zastavenie všetkých investícií do fosílnych palív. List podpísalo aj 150 vedcov a desiatky verejne známych ľudí, medzi nimi napríklad pakistanská aktivistka a nositeľka Nobelovej ceny za mier Malála Júsufzajová či hollywoodsky herec Leonardo DiCaprio.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK