Greta Thunberg sa pustila už aj do Bidena. Podľa nej nerobí dosť na zvládnutie klimatickej krízy

  • Švédska aktivistka Greta Thunberg uviedla, že nový americký prezident Joe Biden nerobí dosť na zvládnutie klimatickej krízy
  • Thunberg chce, aby politici začali zachádzať s klimatickou krízou ako s krízou
  • Aktivistka sa vyjadrila aj ku komentárom a kritike Donalda Trumpa, ktoré označila za „veselé“
Greta Joe
SITA/AP, Matt Dunham, Patrick Semansky
  • Švédska aktivistka Greta Thunberg uviedla, že nový americký prezident Joe Biden nerobí dosť na zvládnutie klimatickej krízy
  • Thunberg chce, aby politici začali zachádzať s klimatickou krízou ako s krízou
  • Aktivistka sa vyjadrila aj ku komentárom a kritike Donalda Trumpa, ktoré označila za „veselé“

Švédska aktivistka Greta Thunberg uviedla, že nový americký prezident Joe Biden nerobí dosť na zvládnutie klimatickej krízy. Aktivistka pred prezidentskými voľbami 2020 v Spojených štátoch vyzvala svojich stúpencov, aby hlasovali práve za Joea Bidena.

Rebelka Greta Thunberg je už plnoletá: 3 roky inšpiruje, ale aj hnevá ľudí po celom svete. Takýto je jej príbeh

Thunberg chce, aby začali vnímať klimatickú krízu ako krízu

Thunberg vystúpila v pondelok v The Mehdi Hasan Show na televíznej stanici MSNBC. Moderátor Hasan sa jej spýtal, akú známku by dala Bidenovi za jeho prvých 50 dní vo funkcii v otázke boja s klimatickými zmenami. Aktivistka ho odmietla ohodnotiť známkou.

„Som iba tínedžerka, takže nemám mandát na udeľovanie známok. Na mojom názore nezáleží. Mali by ste sa radšej pozrieť na vedu a na to, či sú jeho politiky v súlade s Parížskou dohodou, a zostať v línii pod 1,5 alebo dokonca 2 stupne Celzia a potom môžete jasne vidieť, že nie, v súlade s vedou to nie je to dosť,“ uviedla Thunberg.

„Chápem, že je to ťažké a úprimne povedané, teraz by som nechcela byť v pozícii političky, neviem si predstaviť, aké ťažké to musí byť. Bola by som však rada, keby sa s klimatickou krízou zaobchádzalo ako s krízou,“ vysvetlila Thunberg, ktorá rovnaké výčitky už v minulosti adresovala aj Európskej komisii (EK). Tiež ju obvinila, že nerobí dosť na zvládnutie krízy a dodala, že klimatickej kríze by sa malo venovať toľko pozornosti ako koronavírusu.

„Sami povedali, že ide o existenčnú hrozbu a podľa toho s ňou budú zaobchádzať, ale očividne sa to zatiaľ nedeje. Ku klimatickej kríze sa správajú, ako by to bola len politická téma medzi inými,“ vysvetlila aktivistka na MSNBC.

Prezident Biden opätovne pristúpil k Parížskej klimatickej dohode. Vymenoval bývalého ministra zahraničia Johna Kerryho za osobitného vyslanca pre zmenu podnebia. Okrem toho plánuje vymeniť celú federálnu automobilovú flotilu za elektromobily. Podľa medializovaných informácií Biden naráža na odpor organizácií, ktoré zaniknú prechodom na zelenú energiu.

Kritika od Trumpa jej pripadá „veselá“

Hasan sa jej spýtal aj na kritiku bývalého prezidenta Donalda Trumpa a aj ďalších svetových lídrov, ako Vladimír Putin. Thunberg ich kritiku označila za „veselú“. „Musíte sa vedieť na týchto veciach smiať, pretože je to veselé! Vidieť, ako po vás idú takí mocní ľudia, skutočne to ukazuje, že máte vplyv. Nerobili by to, keby ste neboli hrozbou pre nich, aby ste ich brali ako kompliment,“ uviedla.

Greta sa pomstila Trumpovi a Simpsonovcom vyšla predpoveď. 5 momentov z inaugurácie, o ktorých hovorí celý svet

Trump v decembri 2019 tweetoval, že Thunberg mala „problém s ovládaním hnevu“ a odporučil jej pokoj a aby zašla s kamoškou do kina. V septembri toho istého roku tiež tweetoval sarkasticky: „Vyzerá ako veľmi šťastné mladé dievča, ktoré sa teší na svetlú a úžasnú budúcnosť. To je veľmi pekné vidieť!“ Thunberg to Trumpovi vrátila prvýkrát, keď začal tvrdiť, že voľby boli zmanipulované a požadoval, aby sa zastavilo sčítavanie hlasov odovzdaných poštou. Aktivistka mu napísala: „Donald má problém s ovládaním hnevu,“ a odporučila mu presne to isté čo on jej.

Druhýkrát mu to vrátila, keď Trump odišiel z Bieleho domu napísala: „Vyzerá ako veľmi šťastný starý muž, ktorý sa teší na svetlú a úžasnú budúcnosť. To je veľmi pekné vidieť.“

Zdroj: MSNBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK