Greta Thunberg v „módnej Biblii“ naložila módnemu priemyslu. Ničí planétu a vykorisťuje ľudí, hovorí aktivistka

  • Známa švédska aktivistka Greta Thunberg sa objavila na titulke módneho časopisu Vogue Scandinavia
  • Greta, ktorá je známa svojím skromným oblečením, neváhala a pustila sa do módneho priemyslu
  • Módny priemysel podľa nej zotročuje komunity a zároveň ničí planétu
  • Vyjadrila sa aj k správe IPCC, pričom si myslí, že ešte stále nie je neskoro ak budeme „odvážni“
greta thunberg
TASR via AP/Olivier Matthys
  • Známa švédska aktivistka Greta Thunberg sa objavila na titulke módneho časopisu Vogue Scandinavia
  • Greta, ktorá je známa svojím skromným oblečením, neváhala a pustila sa do módneho priemyslu
  • Módny priemysel podľa nej zotročuje komunity a zároveň ničí planétu
  • Vyjadrila sa aj k správe IPCC, pričom si myslí, že ešte stále nie je neskoro ak budeme „odvážni“

Klimatická aktivistka Greta Thunberg je jednou z najznámejších tvári Švédska, preto nie je prekvapenie, že sa objavila na titulke módneho časopisu Vogue Scandinavia. Ide o vôbec prvé vydanie časopisu, ktorý je odnožou slávneho amerického periodika.

Švédska aktivistka má na sebe trenčkot a na fotografi sa objavuje s islandským koňom zvaným Gandalf v lese, uvádza CNN.

Euronews. tvrdí, že všetky outfity, v ktorých Greta pózovala, boli vyrobené z udržateľného a ​​recyklovaného materiálu.

Ak neobmedzíme aj metán, čaká nás pohroma, varujú vedci. Zníženie CO2 nemusí stačiť v boji s klimatickou krízou

Thunberg je známa svojimi tvrdeniami, že jej na móde a aj na make-upe veľmi nezáleží. Niektoré aspekty módneho priemyslu jej dokonca prekážajú. To dala pocítiť aj počas rozhovoru v módnom magazíne, kde neváhala a kritizovala takzvanú rýchlu módu (fast fashion).

„Ak kupujete rýchlu módu, prispievate tomuto odvetviu a povzbudzujete ho, aby expandoval, a povzbudzujte ich, aby pokračovali v škodlivom procese,“ povedala v rozhovore. „Samozrejme, chápem, že pre niektorých ľudí je móda veľkou súčasťou toho, ako chcú vyjadriť seba a svoju identitu.“

Mala by sa podľa tebá vláda zaoberať riešením klimatických otázok?

Módny priemysel prispieva k ničeniu planéty, tvrdí Greta 

Svoje slová zopakovala aj na sociálnej sieti, kde pridala fotku z titulky Vogue Scandinavia. V tweete uviedla, že módny priemysel výrazne prispieva „ku klimatickým a ekologickým núdzovým situáciám“, taktiež ho obvinila z „vykorisťovania“ množstva pracovníkov a komunít po celom svete. Osemnásťročná aktivistka taktiež obvinila módny priemysel, že svojich spotrebiteľov zavádza kampaňami na „udržateľné“, „etické“, „zelené“, „klimaticky neutrálne“ produkty, ktoré sa v skutočnosti len ako udržateľné tvária a nie sú nič viac ako dobré PR.

„Nemôžete hromadne vyrábať módu ani spotrebovať „udržateľne“, ako je to v dnešnom svete sformované. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo budeme potrebovať zmenu systému,“ dodala aktivistka.

Módny priemysel patrí k jednému z najväčších znečisťovateľov našej planéty. Podľa CNN v len roku 2018 spôsobil 2,31 miliardy ton emisií skleníkových plynov, čo predstavuje 4% z celkového počtu emisií na celom svete.

Vogue Scandinavia tvrdí, že zdieľajú aktivistkine hodnoty v oblasti trvalo udržateľného života a ochrany životného prostredia.

Thunberg, ktorá je známa svojím pršiplášťom, mikinami, či vlnenými rukavicami, tvrdí, že si nové oblečenie nikdy nekupuje. Ak niečo potrebuje, nájde to v second handoch.   

Rebelka Greta Thunberg je už plnoletá: 3 roky inšpiruje, ale aj hnevá ľudí po celom svete. Takýto je jej príbeh

Ešte stále môžeme krízu zastaviť, musíme byť ale odvážni 

Gretine slová prišli v ten istý deň ako prebehla konferencia Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC), ktorá vyhlásila „červený kód“ pre ľudstvo. Správa IPCC varuje, že zníženie emisií oxidu uhličitého nemusí stačiť. Potrebné je aj zníženie ďalšieho skleníkového plynu – metánu.

Mladá aktivistka, ktorá podľa médií zastupuje „hlas svojej generácie“ sa vyjadrila aj k záverom IPCC, ktoré podľa nej nie sú „žiadne skutočné prekvapenia“  a potvrdzujú len to čo už tisíce štúdií tvrdili. „Stále sa môžeme vyhnúť najhorším následkom, ale nie vtedy, ak budeme pokračovať ako dnes, a nie bez toho, aby sme krízu považovali za krízu,“ uviedla aktivistka na Twitteri. Ľudí vyzvala, aby boli „odvážni“ a urobili to, čo správa žiada.

V ďalšom tweete odkazuje na zistenie správy, že pri súčasnom stave emisií prekročíme teplotu o 1,5 ° C za 5 a pol roka a pýta sa politikov, čo s tým mienia urobiť. „Možno by sa mal niekto opýtať ľudí pri moci, ako to plánujú „vyriešiť“?“

Zdroje: CNN, Vogue Scandinavia , Euronews., CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie