Greta Thunberg v plameňoch. Podporila farmárov, vláda v tom vidí sprisahanie a zradu

  • V Indii sa konajú masové demonštrácie farmárov
  • Podporu im vyjadrili aj známe osobnosti
  • Indická vláda ich však obvinila z presadzovania vlastých záujmov
greta thunberg protest farmárov india
Reprofoto: Twitter/Mohammed Zubair, SITA/AP Photo/Manish Swarup
  • V Indii sa konajú masové demonštrácie farmárov
  • Podporu im vyjadrili aj známe osobnosti
  • Indická vláda ich však obvinila z presadzovania vlastých záujmov

V Indii opäť protestujú farmári a poľnohospodári. Viaceré celebrity im vyjadrili podporu. Medzi nimi nechýbala ani Greta Thunberg či Rihanna. Indická vláda celebrity označila za vlastizradcov a obvinila ich zo zločineckého sprisahania. Podporovatelia vládnej strany prejavili svoj hnev napríklad upálením fotografie Grety Thunberg. 

Demonštrácie sa nesú v agresívnom duchu. Protestanti vyzývajú predsedu vlády, Narendra Modiho, aby prijal potrebné zákony na modernizáciu indického poľnohospodárstva. Rokovania medzi oboma stranami sú zatiaľ neúspešné. Vidina mieru je v nedohľadne. Vláda obmedzila prístup ľudí k internetu a polícia voči demonštrantom brutálne zasahuje. 

Začala to Rihanna 

Ako uvádza Nbcnews, viaceré osobnosti vyjadrili indickým poľnohospodárom solidaritu. Ako prvá podporu verejne vyjadrila Rihanna. Urobila tak prostredníctvom Twitteru. Popová speváčka zverejnila článok, ktorý odkazoval na situáciu v Indii, komentovala ho slovami „ Prečo o tom nehovoríme?“. Postupne sa k nej pridávali ďalšie zvučné mená, napríklad Greta Thunberg či neter Kamaly Harris. 

Greta Thunberg na svojom Twitteri zdieľala správu, v ktorej figuroval zoznam tipov ako zosilniť hlas demonštrujúcich, respektíve zefektívniť demonštrácie. Tieto materiály mala pripraviť kanadská nadácia Poetic Justice Foundation. Zoznam obsahoval informácie, o tom, akú celebritu treba osloviť alebo ako utláčaných farmárov zviditeľniť. Po chvíli post zmazala. 

Greta je vyšetrovaná políciou

Podporovatelia vlády využili Gretinu neopatrnosť a kvôli zdieľanému dokumentu ju začali vyšetrovať vo veci zločineckého sprisahania. Ako uvádza New York Post, Gretu osočujú aj mnohí herci z Bolywoodu. Známa herečka, Kangana Ranau, okrem zahraničných hviezd skritizovala aj samotných farmárov, ktorých označila za „teroristov.“

Indické ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie, v ktorom obvinilo zahraničných aktérov zo snahy presadiť vlastnú agendu. Konkrétnejšie mená však nešpecifikovali. Hnev podporovateľov vlády vyústil až do takej situácie, že verejne upaľovali fotografie Grety Thunberg či Rihanny. 

Zdroje: New York Post, Nbcnews

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK