Greta vo virálnom videu: Pandémiu tu máme preto, lebo si ničíme prírodu. Očkovanie je tragédia, chudobní sú v nevýhode

  • Švédska klimatická aktivistka Greta Thunberg vystúpila na konferencii Svetovej zdravotníckej organizácie
  • Aktivistka daruje prostredníctvom svojej nadácie 100 000 eur globálnemu programu COVAX
  • Thunberg varovala pred ďalším ničením prírody, ktoré môže mať katastrofálne dôsledky
  • Aktivistka tiež uviedla, že klimatická, ekologická aj zdravotná kríza spolu úzko súvisia
Greta Thunberg (Wikimedia, Anders Hellberg)
Greta Thunberg (Wikimedia, Anders Hellberg)
  • Švédska klimatická aktivistka Greta Thunberg vystúpila na konferencii Svetovej zdravotníckej organizácie
  • Aktivistka daruje prostredníctvom svojej nadácie 100 000 eur globálnemu programu COVAX
  • Thunberg varovala pred ďalším ničením prírody, ktoré môže mať katastrofálne dôsledky
  • Aktivistka tiež uviedla, že klimatická, ekologická aj zdravotná kríza spolu úzko súvisia

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunberg vystúpila na konferencii Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), kde odsúdila očkovací nacionalizmus a uviedla, že klimatická, ekologická aj zdravotná kríza spolu úzko súvisia.

Aktivistka daruje prostredníctvom svojej nadácie 100 000 eur globálnemu programu COVAX, ktorý sa usiluje zaistiť vakcíny proti koronavírusu najmä pre chudobnejšie krajiny sveta. Informovala o tom WHO aj Organizácia Spojených národov na svojich weboch.

Video z konferencie s Thunberg zavesil na sociálnu sieť Twitter americký portál the Hill. Príspevok sa stal okamžite virálnym. Za dva dni ho videlo viac ako 157-tisíc ľudí.

Vytvárame ideálne podmienky na šírenie chorôb 

Na videokonferencii WHO, ktorú viedol šéf zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus, Thunberg varovala pred ďalším ničením prírody, ktoré môže mať katastrofálne dôsledky. „Dnes až 75 percent všetkých objavujúcich sa chorôb pochádza zo zvierat a rúbaním lesov a ničením biotopov vytvárame ideálne podmienky pre šírenie chorôb z jedného zvieraťa na druhé a potom k nám,“ vysvetlila aktivistka.

„Veda ukazuje, že v budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou zažijeme častejšie a ničivejšie pandémie, pokiaľ drasticky nezmeníme naše spôsoby a spôsob zaobchádzania s prírodou,“ varovala.

Rebelka Greta Thunberg je už plnoletá: 3 roky inšpiruje, ale aj hnevá ľudí po celom svete. Takýto je jej príbeh

Thunberg nie je jediná, ktorá si myslí, že naše zaobchádzanie s prírodou sa nám môže vypomstiť v budúcnosti. Mnohí vedci aj neziskové organizácie varovali pred hroziacimi pandémiami, ktoré môžu byť ešte ničivejšie ako koronavírus.

Ešte väčším problémom ako pandémie sa môže stať klimatická zmena, ktorá môže priniesť rozšírenie infekčných chorôb, hladomor, imigráciu aj ozbrojené konflikty a vojny. Známy prírodovedec a popularizátor vedy David Attenborough uviedol, že klimatická kríza predstavuje najväčšiu bezpečnostnú krízu v dejinách ľudstva, a už teraz je neskoro.

„Už nemôžeme oddeliť zdravotnú krízu od ekologickej krízy a nemôžeme oddeliť ekologickú krízu od klimatickej krízy. Všetko je to vzájomne prepojené,“ vysvetlila aktivistka.

Kritizovala prerozdelenie vakcín 

Greta Thunberg sa vyjadrila aj k vakcinácii a označila súčasnú nerovnomernú distribúciu vakcín proti koronavírusu za „tragédiu“. Vyzvala preto medzinárodné spoločenstvo, aby tomuto problému venovalo zvýšenú pozornosť.

„Tak ako pri klimatickej kríze, musíme najprv pomôcť tým najzraniteľnejším,“ povedala 18-ročná aktivistka.

Aktivistka kritizovala krajiny uviedla, že je neetické, že bohaté krajiny uprednostňujú očkovanie mladších obyvateľov pred zraniteľnými skupinami v krajinách s nízkym príjmom.

„Medzinárodné spoločenstvo, vlády a vývojári vakcín musia zintenzívniť svoje aktivity a zaoberať sa tragédiou, ktorou je nerovnosť v očkovaní,“ uviedla Thunberg.

zdroj: SITA/AP/Hulu

Podľa údajov WHO bol v ekonomicky vyspelejších krajinách zaočkovaný už zhruba každý štvrtý človek. V tzv. krajinách tretieho sveta však aspoň prvú dávku vakcíny dostal v priemere len jeden človek z 500, približuje agentúra DPA.

Prostredníctvom programu COVAX bolo doposiaľ dodaných viac ako 39 miliónov dávok vakcín do 114 krajín sveta, píše AFP.

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus poďakoval švédskej aktivistke za darovanie financií a podporu v spravodlivom prerozdeľovaní vakcín.

„Žiadam globálnu komunitu, aby nasledovala príklad Grety a urobila, čo je v ich silách, na podporu COVAX-u, aby ochránila najzraniteľnejších ľudí na svete pred touto pandémiou,“ uviedol.

Zdroje: WHO, UN, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech