Gýčová paródia na Disneyland patrí k TOP slovenským čiernym stavbám. Jedna stojí rovno pri parlamente

  • Talapkov palác či čierna stavba pri NRSR sú len špičkou ľadovca
  • Startitup sa pozrel na najznámejšie čierne a problémové stavby na Slovensku
Zámok, kamera a brána
Startitup/Dominik Bizík
  • Talapkov palác či čierna stavba pri NRSR sú len špičkou ľadovca
  • Startitup sa pozrel na najznámejšie čierne a problémové stavby na Slovensku

Čierne stavby sú na Slovensku dobre známym problémom. Ide o objekty, ktoré na svoju realizáciu nezískali povolenie, alebo boli vybudované v rozpore s vydaným povolením. Napriek tomu, že za čierne stavby hrozia tresty, ich výskyt v našej krajine nie je raritou.

„Na Slovensku sa zatiaľ nestalo, aby sa zrovnali so zemou väčšie čierne stavby a ak sa niečo zbúralo, tak vždy išlo o nejaké jednoduché či dočasné objekty,“ hovorí pre Startitup urbanista a zakladateľ projektu YIMBA.sk Adrian Gubčo.

Podľa odborníka je vymáhateľnosť práva v našej krajine niekedy veľmi komplikovaná, a preto nebola reálna možnosť donútiť stavebníka, aby zbúral takúto stavbu, ak on sám nechcel.

Niektoré sú bizarné, iné naozaj nevkusné a väčšinou vôbec nezapadajú do koloritu okolitej výstavby. Startitup sa pozrel na TOP čierne a problémové stavby na Slovensku.

Talapkov palác

Najznámejšou čiernou stavbou na Slovensku je pravdepodobne tzv. „Talapkov palác“. Ten sa nachádza za obcou Reca neďaleko Senca a už na prvý pohľad vzbudzuje obrovskú pozornosť. Honosný „hrad“ má štyri vežičky a vlastné jazierko. Pri pohľade na jeho bránu v historickom štýle sa človek cíti akoby cestoval v čase do stredoveku.

Napriek tomu, že o tejto čiernej stavbe vie verejnosť už viac ako 10 rokov a kauza bola svojho času silne medializovaná, k zbúraniu honosného palácu nikdy nedošlo.

Extravagantná stavba dokonca zasahuje na pozemky železníc, píšu Aktuality. Genéza celého príbehu čiernej stavby trvá už od roku 2011, a napriek viacerým súdnym rozsudkom prípad stále nie je doriešený.

Čierna stavba podnikateľa Cyrila Talapku
zdroj: Startitup/Dominik Bizík

„Táto tzv. Talapkova vila ukazuje, že na Slovensku ešte stále celkom nezanikol duch deväťdesiatych rokov,“ tvrdí Gubčo. Tento objekt podľa neho zosobňuje všetko to zlé, čo sa vtedy dialo.

Skutočnou kuriozitou je, že pozemok je v roku 2022 v katastri vedený ako pozemok, na ktorom sú skaly, svahy, rokliny, výmole, vysoké medze s krovím alebo kameňmi a iné plochy, ktoré neposkytujú trvalý úžitok, a vodná plocha.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Aktuality, Denník N, TASR, Korzár, Plus 7 dní, SITA, Yimba, ZBGIS, Aktuality, Topky, Čas.sk, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá