Hadí ostrov je v plameňoch. Ukrajinci si ho berú späť, Rusov konečne poslali „na ch*j“

  • Hadí ostrov je opäť terčom pozornosti. Dnešné zábery ho ukazujú v plameňoch
  • Najskôr „údajný“ ústup Rusov už potvrdila aj Moskva
Bayraktar Russian Navy Raptor ruské námorníctvo
Twitter.com/Defence of Ukraine a Wikimedia.org/Andrewrabbott
  • Hadí ostrov je opäť terčom pozornosti. Dnešné zábery ho ukazujú v plameňoch
  • Najskôr „údajný“ ústup Rusov už potvrdila aj Moskva

Svet sa o ňom dozvedel už v prvých hodinách invázie, keď miestna ukrajinská posádka reagovala na výzvu Rusov vzdať sa tým, že ruskej lodi odkázala, aby išla „na ch*j“. Pamätná veta sa stala jedným zo symbolov ukrajinského odporu.

Následne bolo počuť na nahrávke výbuchy a keďže sa posádka neozývala, svet ich považoval za mŕtvych – našťastie, neskôr sa objavili.

Hadí ostrov sa tak už na začiatku invázie dostal do rúk Rusov. Mnohí ho označovali za strategicky dôležité miesto pre prípadné ďalšie útoky či samotné vylodenie na juhu Ukrajiny z Čierneho mora. Taktiež sa tam podľa odborníkov umiestneným vhodných protivzdušných systémov a rakiet dalo ochrániť svoje loďstvo v celej oblasti.

hadí ostrov
zdroj: Facebook/Ozbrojené sily Ukrajiny (ВМС ЗС України)

No život na Haďom ostrove pre Rusov nebol vôbec jednoduchý, o čom svedčia aj zábery z ukrajinských dronov, ktoré sme pred necelým mesiacom taktiež zverejnili.

Ukrajinci na zverejnených videách pomocou Bayraktarov ničia ruské lode, napríklad vyloďovacie plavidlá Serna a takzvané Raptory, na ktorých sú ešte počas bombardovania ruskí vojaci. Zničené boli aj viaceré objekty priamo na ostrove, vrátane protivzdušnej obrany TOR.

Očakávali sa ďalšie útoky a snaha Ukrajincov získať tento ostrov späť pod vlastnú kontrolu.

Aktuálne informácie: Ostrov je už bez Rusov

Dnes obleteli svet čerstvé zábery, ako sa z ostrova dvíhajú stĺpy dymu a že je tam počuť výbuch. Ukrajinská strana potvrdila, že v noci uskutočnila niekoľko ďalších raketových a delostreleckých útokov na Hadí ostrov. Taktiež to, že Rusi odtiaľ konečne vzali nohy na plecia pomocou motorových člnov.

Prvé správy teda hovorili len o „údajnom“ ústupe Rusov, o ktorom najskôr hovorili iba Ukrajinci, no informáciu už potvrdila aj ruská strana – konkrétne hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, hoci oveľa svojskejším spôsobom.

Rusi vraj tak spravili ako na znak dobrej vôle, aby sa mohli z Ukrajiny vyviezť poľnohospodárske produkty (predovšetkým obilie). Prečo ale s tým čakali až doteraz, kým budú na ostrove kompletne pod paľbou?

Gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim okomentoval vyhlásenie Ruska tým, že ďalšie také dobré gesto čaká aj Cherson, ktorý je pod Ruskou kontrolou a kde prebiehajú boje o znovuzískanie tejto oblasti späť. Medzitým sa už objavujú správy, ako tam chcú Rusi spraviť ďalšiu svoju republiku. 

Pre zaujímavosť, kedysi patril tento malý Hadí ostrov Rumunsku, no neskôr si ho vzal Sovietsky zväz a vybudoval na ňom radarovú stanicu. Po rozpade Sovietskeho zväzu pripadol Ukrajine.

Zdroje: Nexta, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá